REKLAMA

BCC: ponad połowa firm ocenia swoją kondycję jako dobrą lub bardzo dobrą

2021-05-12 16:06
publikacja
2021-05-12 16:06

Co trzecia firma ocenia swoją kondycję jako dobrą, 29 proc., jako umiarkowaną, ok. 23 proc. uznało ją za bardzo dobrą, a ok. 15 proc. za złą i bardzo złą – wynika z raportu BCC o sytuacji przedsiębiorców w trzeciej fali pandemii. Ponad 52 proc. z nich deklaruje brak zmian w zatrudnieniu do końca br.

BCC: ponad połowa firm ocenia swoją kondycję jako dobrą lub bardzo dobrą
BCC: ponad połowa firm ocenia swoją kondycję jako dobrą lub bardzo dobrą
fot. Łukasz Dejnarowicz / / FORUM

Business Centre Club przeprowadził badanie na przełomie kwietnia i maja br. wśród 1800 pracodawców – indywidualnych członków BCC, które miało pokazać, jak w czasie trzeciej fali pandemii zmieniła się sytuacja przedsiębiorców i w jakim stopniu skorzystali oni ze wsparcia państwa. BCC badanie przeprowadziło wśród przedstawicieli takich branż, jak usługi, produkcja, handel, budownictwo czy przemysł.

Jak przekazało BCC, z informacji zebranych wśród firm wynika, że 33,3 proc. przedsiębiorców obecną swoją kondycję ocenia jako dobrą, 29,2 proc. jako umiarkowaną, 22,9 proc. uznało ją za bardzo dobrą, 8,3 proc. za złą, a 6,3 proc. za bardzo złą.

"Pandemia umocniła w przedsiębiorcach poczucie własnej wartości. Wzięli się za bary z ekstremalnie trudnymi sytuacjami na rynkach i w firmach i podołali kryzysom. Oczywiście doceniają wsparcie rządu tarczami, ale bez inicjatywy własnej i współpracowników, wdrażania nowatorskich pomysłów organizacyjno-finansowych, wynajdywania nowych nisz rynkowych – nie uratowaliby się. Ani pracowników i ich wynagrodzeń" - powiedział cytowany w informacji prasowej prezes Business Centre Club Marek Goliszewski. Jak dodał, zwolnień w czasie pandemii "było mało".

Z informacji BCC wynika, że ponad 56 proc. przedsiębiorców, aby poradzić sobie w trudnych, pandemicznych realiach zrezygnowało lub ograniczyło usługi obce, a nieco ponad połowa wykorzystywała rezerwy kapitałowe. 43,5 proc. firm skierowało pracowników na zaległe urlopy, a 30,4 proc. ankietowanych podmiotów przeprowadziło niewielkie redukcje zatrudnienia. W przypadku 17,4 proc. konieczne było opóźnianie należnych płatności.

Własna działalność gospodarcza a podatki

Jaką formę opodatkowania wybrać?

Własna działalność gospodarcza a podatki

Założyłeś własną firmę? Kolejnym krokiem w jest wybór sposobu rozliczania się ze skarbówką z tytułu osiąganych dochodów. Odpowiednia formy opodatkowania, dopasowana do potrzeb przedsiębiorcy, niesie ze sobą korzyści finansowe. Warto o nich wiedzieć!<BR> Pobierz e-booka zostawiając zgody, albo zapłać 20 zł
Masz pytanie? Napisz na marketing@bankier.pl

Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Jeśli chcesz fakturę, to wypełnij dalszą część formularza:
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Podaj kod w formacie xx-xxx!
Pole wypełnione niepoprawnie!

"Obecnie nieco ponad 52 proc. ankietowanych przedsiębiorców deklaruje, iż do końca 2021 r. zatrudnienie w ich firmach pozostanie na tym samym poziomie, a 35,4 proc. planuje wzrost liczby pracowników. Jedynie 12,5 proc. badanych podmiotów prognozuje ograniczenie zatrudnienia" - przekazało BCC.

Jeśli chodzi o wynagrodzenia, to 52 proc. ankietowanych firm deklaruje, iż pensje pozostaną na tym samym poziomie, a niemal 44 proc. planuje podwyżki dla pracowników.

Raport BCC pokazał, że niemal dwie trzecie firm deklaruje, że – pomimo zamrożenia gospodarki – wytrzyma tyle, ile będzie trzeba.

"Są przedsiębiorstwa, które dobrze radzą sobie w obecnej sytuacji, a nawet korzystają na lockdownie (12,8 proc.). 8,5 proc. przedsiębiorstw wskazuje, że wytrzyma nawet pół roku, a tyle samo, że może utrzymać się jeszcze miesiąc – do dwóch miesięcy. Natomiast 6,4 proc. prognozuje, że w obecnych realiach może przetrwać 3-4 miesiące" - wskazano w informacji.

Ankietowani przedstawiciele przedsiębiorstw zostali zapytani o tarcze antykryzysowe i finansowe. Według 68,9 proc. zastosowane instrumenty w tych tarczach nie były wystarczającym wsparciem, aby pomóc w przetrwaniu biznesu. Natomiast 31,1 proc. ankietowanych wskazało, że instrumenty te były pomocne.

Z kolei 62,5 proc. przedstawicieli firm przewiduje, że ich sytuacja finansowa przez kolejnych kilka miesięcy pozostanie zbliżona do aktualnej. Według 25 proc. ankietowanych sytuacja ich przedsiębiorstw się poprawi, natomiast 12,5 proc. przewiduje pogorszenie się obecnej sytuacji.

Przedsiębiorcy zwracają uwagę na coraz większą liczbę osób zaszczepionych w Polsce. "Jest to równoznaczne z luzowaniem restrykcji, co będzie powodować otwieranie gospodarki i poprawę sytuacji w kraju" - wskazano.

Business Centre Club powstał w 1991 r.; jest klubem przedsiębiorców i największą w kraju ustawową organizacją indywidualnych pracodawców. Grupa BCC składa się z Klubu BCC, Związku Pracodawców BCC i Studenckiego Forum BCC. Członkowie BCC zatrudniają ponad 400 tys. pracowników, obroty firm sięgają 20 miliardów zł. (PAP)

autor: Aneta Oksiuta

aop/ je/

Źródło:PAP
Tematy
Ranking kont firmowych z rachunkiem walutowym

Ranking kont firmowych z rachunkiem walutowym

Komentarze (2)

dodaj komentarz
samsza
Biedacy nie wiedzą co myśleć, przecież to oczywiste, że trzeba ich 770 mld odbudować.
Kto sieje ten optymizm ?
wizytator
Ale odliczając turystykę, gastronomię, branżę fitness, kina, teatry i przedszkola. Taaak, jakby tak przymknąć na to wszystko oczy to jest całkiem dobrze.

Powiązane: Koronawirus a gospodarka

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki