REKLAMA

Areszt dla Hiszpana podejrzanego o wyłudzenie ok. 220 mln zł podatku VAT

2016-08-30 16:27
publikacja
2016-08-30 16:27

Hiszpański biznesmen Josep D.H. podejrzany o założenie i kierowanie zorganizowaną grupą przestępczą oraz o wyłudzenie prawie 220 mln zł podatku VAT trafił we wtorek - decyzją sądu rejonowego w Rzeszowie - na trzy miesiące do aresztu.

fot. / / YAY Foto

O zastosowaniu aresztu poinformował PAP naczelnik Wydziału I do Spraw Przestępczości Gospodarczej Prokuratury Regionalnej w Rzeszowie Grzegorz Zarański. Podejrzanemu grozi kara do 10 lat pozbawienia wolności.

O trzymiesięczny areszt dla Hiszpana wnioskowała w ubiegłym tygodniu rzeszowska prokuratura regionalna. Josep D.H. był poszukiwany listem gończym i ENA.

Przebywał on cały czas w areszcie na mocy wcześniejszej decyzji sądu, ale orzeczonym przed wydaniem listu gończego i ENA.

Zastosowanie aresztu było konieczne, aby można było wydać za D.H. list gończy i ENA. We wtorek rzeszowski sąd przychylił się do wniosku prokuratury i aresztował D.H. do 15 listopada.

Śledztwo dotyczące działalności międzynarodowej zorganizowanej grupy przestępczej, zajmującej się wyłudzaniem podatku VAT w związku z wewnątrzunijnym handlem złomem miedzi oraz katodami miedzi i innych metali kolorowych zostało wszczęte w czerwcu 2009 roku przez Prokuraturę Okręgową w Rzeszowie, ale jego prowadzenie powierzono rzeszowskiej delegaturze ABW. Obecnie śledztwo nadzoruje Prokuratura Regionalna w Rzeszowie.

Grupa przestępcza, której członkami byli obywatele Polski, Hiszpanii, Chile i Kolumbii działała na terenie Polski, Hiszpanii, Niemiec, Słowacji, Bułgarii, Czech.

Według dotychczasowych ustaleń w wyniku działalności grupy przestępczej polski Skarb Państwa stracił prawie 220 mln złotych.

Z zebranych dowodów wynika, iż w latach 2006-2010 członkowie grupy, chcąc uniknąć płacenia podatku VAT i utrudnić wykrycie tego procederu przez Urzędy Skarbowe, utworzyli sieć spółek. Część z nich wystawiała nierzetelne faktury potwierdzające nabycie złomu miedzi i niklu za granicą, a później jego sprzedaż w kraju. Inne spółki natomiast wystawiały fikcyjne faktury dotyczące obrotu złomem na terenie kraju oraz jego zbycia za granicę.

Jedna ze spółek kierowana przez Josepa D.H. działała w Rzeszowie.

Dzięki takim działaniom w dokumentacji handlowej powstawały nadwyżki naliczonego podatku VAT, który następnie potrącano z podatku faktycznie należnego Skarbowi Państwa. Skutkiem tego było m.in. wypłacenie ze Skarbu Państwa na konto jednej ze spółek kwoty ponad 70 mln zł. Pozostała kwota z 220 mln zł to należność dla SP, której podejrzani nie wpłacili z tytułu handlu wewnątrz UE.

Ponadto przestępcy mieli też prać brudne pieniądze pochodzące z tej działalności.

Łącznie w sprawie podejrzanych jest 12 osób z Polski, Hiszpanii, Chile i Kolumbii. Wobec dwóch obywateli Kolumbii Sąd Okręgowy w Rzeszowie zastosował Europejski Nakaz Aresztowania (ENA). Ponadto, poszukiwani są oni listem gończym. Po ich zatrzymaniu zostaną im postawione zarzuty prania brudnych pieniędzy, przestępstw podatkowych i udziału w zorganizowanej grupie przestępczej.

Na poczet przyszłych kar na rachunkach bankowych szefa grupy i spółek zamieszanych w proceder zabezpieczono łącznie ponad 60 mln zł w gotówce i nieruchomościach. Z tych środków ponad 20 mln zł zostało już przekazane na roszczenia Skarbu Państwa.

Agnieszka Pipała (PAP)

api/ bos/

Źródło:PAP
Tematy
Tanie konta z przelewami ekspresowymi – styczeń 2022 r.

Tanie konta z przelewami ekspresowymi – styczeń 2022 r.

Komentarze (7)

dodaj komentarz
~Człowiek
A kiedy Mądrale od "EUREKO" -PZU ??? A od "GRUBEJ KRESKI"??? Od "WYNAJMU KLEWEK"???? Domów towarowych Centrum, Huty Warszawa.....
~eeeeee
Dostanie 10 lat
odsiedzi 2 bo pojdzie kasa na lekarzy i papaugi
stan zdrowia sie znacznie pogorszy do tego mamusia zacznie niedomagac i wypuszcza chlopa!
"przeciez nikogo nie zabil, nie zgwalcil, nie pobil, nie jest bandyta i rozbujnikiem!
~PARASOL
DON PEDRO Z KRAINY DESZCZOWCÓW
~bandit
US przelał na jedna ze spółek 70 baniek. Czyli ktoś z US jest w tym utopiony. Ja próbowałem domagać się zwrotu 95.000 i kontrolę miałem przez 2 lata. Kasy nie wypłacili nigdy. A tu 70 baniek..........co za sssssssyyyyyyffffffffffffffffffffffffffffffff
~xsw
słuszna uwaga. dokładnie tak to wygląda - bez decyzji naczelnika us nic nie można odzyskać. więc jakim 'cudem' tyle wyłudzeń?
teraz uradowali motłoch zwiększeniem kar do 25 lat za 'wyłudzenia vat'. ilu niewinnym ludziom napsują krwi, zdrowia, zniszczą firmy. a prawdziwych przestępców złapią ilu
słuszna uwaga. dokładnie tak to wygląda - bez decyzji naczelnika us nic nie można odzyskać. więc jakim 'cudem' tyle wyłudzeń?
teraz uradowali motłoch zwiększeniem kar do 25 lat za 'wyłudzenia vat'. ilu niewinnym ludziom napsują krwi, zdrowia, zniszczą firmy. a prawdziwych przestępców złapią ilu zechcą - jak do tej pory dopiero jak jakiejś mafii urzędniczej lub wsi-owej na odcisk nadepną lub się nie opłacą.
~bumi
220mln??? Skoro to przekręt to rozumiem roszczenie o zwrot wypłaconych 70mln, ale naliczanie podatku do przekrętu 150mln to już cynizm...
~banalne
70 mln to kwota nienależnego zwrotu podatku. Reszta czyli około 150 mln to kwota jaką powinni wpłacić z tytułu obrotu złomem.

Powiązane: Prokuratura na tropie przestępstw

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki