REKLAMA

Apple ma kłopoty. Chiny na minus, Polska na plus

2019-01-03 08:33, akt.2019-01-03 16:12
publikacja
2019-01-03 08:33
aktualizacja
2019-01-03 16:12

Po raz pierwszy od wielu lat Apple zrewidowało w dół swoje prognozy przychodów. To kolejny cios w i tak mocno przecenione ostatnio akcje kalifornijskiej spółki. Cena akcji spółki spada o blisko 10 proc.

/ fot. Thomas Peter / Reuters

W liście do inwestorów producent iPhone’ów określił prognozowany poziom przychodów za kwartał zakończony 29 grudnia na 84 mld dol. To mniej zarówno od oczekiwań rynku (91,5 mld dol.) jak i od wcześniejszych zapowiedzi (89-93 mld dol.). Jak podkreślają amerykańskie media, Apple po raz ostatni „nie dowiózł wyniku” w 2002 r.

- Kiedy omawialiśmy nasze prognozy na miniony kwartał, wiedzieliśmy, że będą obciążone wpływem czynników makroekonomicznych oraz specyficznych dla naszej spółki – napisał Tim Cook, prezes Apple'a. Do tych czynników zaliczone zostały: przesunięty moment premiery nowych modeli iPhone’a, który wpłynął na porównania rok do roku, umocnienie dolara oraz pogorszenie koniunktury na rynkach wschodzących.

- Chociaż spodziewaliśmy się w tym obszarze wyzwań, to nie przewidzieliśmy skali spowolnienia gospodarczego, szczególnie na obszarze Chin i Hongkongu. W rzeczywistości niemal za 100 proc. spadku przychodów odpowiada tamten region (…) – pisze dalej Cook, przypominając, że ostatnie dane o chińskim PKB pokazały najwolniejszy wzrost od 25 lat oraz podkreślając problem wojny handlowej.

- Sądzimy, że klimat gospodarczy w Chinach ucierpiał na rosnących napięciach handlowych z USA. Rosnąca niepewność wpłynęła na rynki finansowe oraz zachowania konsumentów. Jak pokazują dane rynkowe, spadek sprzedaży smartfonów w Chinach i Hongkongu był szczególnie mocny – dodał Cook.

Przechodząc do kwestii, które w minionym okresie poszły po myśli Apple’a, Tim Cook podkreślił m.in. rekordowe poziomy sprzedaży odnotowane w innych krajach zaliczanych do rynków wschodzących: Meksyku, Malezji, Wietnamie oraz Polsce. Kalifornijska firma wciąż liczy także na mocne wyniki sprzedaży w USA, Kanadzie, Niemczech, Włoszech, Hiszpanii, Holandii i Korei Południowej.

Jak nie trudno się domyślić, zrewidowane prognozy wyników nie spodobały się inwestorom. W handlu posesyjnym akcje Apple’a potaniały o blisko 8 proc., negatywnie odbijając się na notowaniach kontraktów na główne indeksy. Warto przypomnieć, że w ciągu ubiegłego kwartału akcje spółki z nadgryzionym jabłkiem w logo straciły 30 proc.

Kliknij, by przejść do notowań / Bankier.pl

Już podczas czwartkowej sesji walory spółki taniały o ponad 9 proc., schodząc do poziomu niewiele ponad 143 dolarów za akcję. Przecena Apple'a odbiła się na kondycji głównych indeksów - o 16:10 S&P tracił 1,9 proc., a Nasdaq 2,3 proc.

Michał Żuławiński

Źródło:
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (9)

dodaj komentarz
open_mind
O Pa rapa pam pam US giełda Down https://www.youtube.com/watch?v=JoMj37r-TOk
karroryfer
Jeśli przyjąć za dobrą monetę słowa Cooka to wychodzi na to że sprzedaż w Chinach odpowiada za co najmniej 1/3 wartości Appla ( zjazd z ponad 200 na 140 $ )
marxs
co tam apple mnie ciekawi ile mln euro i dolarów wydał Pan Glapcio dzisiaj na interwencje walutowe poprzez BGK
andrzejwaskez
IPhone x i następcy. Oto przyczyna. Ja czekam na kompaktowy se2 z normalnym guzikiem. Nie robią tego czego chce klient tylko wypuszczają coraz bardziej paranoiczne modele.
mb-1
'' Wojny celne sa łatwe do wygrania... ''
-D. Trump
sel
Chociaż spodziewaliśmy się w tym obszarze wyzwań, to nie przewidzieliśmy skali spowolnienia gospodarczego, szczególnie na obszarze Chin i Hongkongu. W rzeczywistości niemal za 100 proc. spadku przychodów odpowiada tamten region

A może po prostu wybierają własne produkty tańsze i lepsze?
londonern
Mityczny rynek czyli grupa agencji konsultingowych, ktora oglasza ile spolka powinna zarobic. No rzeczywiscie jest wielka roznica czy przychod bedzie 80 czy 90 mld dolcow. Miliardow. Tearz akcje spadna i prasa bedzie pisac kolejna glupote, ze Cook zbiednial w ciagu godziny o tyle i tyle. I tak w kolo Macieju.
wektorwg
Rynek oczekiwał IPhone SE 2 . A dostał wariacje na temat IPhone x
mb-1
No, miał być fon z obudową 6s a bebechami z X'a. Niestety, bo byłbym go kupił.

Powiązane: Apple

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki