Apple ma kłopoty. Chiny na minus, Polska na plus

Po raz pierwszy od wielu lat Apple zrewidowało w dół swoje prognozy przychodów. To kolejny cios w i tak mocno przecenione ostatnio akcje kalifornijskiej spółki. Cena akcji spółki spada o blisko 10 proc.

(fot. Thomas Peter / Reuters)

W liście do inwestorów producent iPhone’ów określił prognozowany poziom przychodów za kwartał zakończony 29 grudnia na 84 mld dol. To mniej zarówno od oczekiwań rynku (91,5 mld dol.) jak i od wcześniejszych zapowiedzi (89-93 mld dol.). Jak podkreślają amerykańskie media, Apple po raz ostatni „nie dowiózł wyniku” w 2002 r.

- Kiedy omawialiśmy nasze prognozy na miniony kwartał, wiedzieliśmy, że będą obciążone wpływem czynników makroekonomicznych oraz specyficznych dla naszej spółki – napisał Tim Cook, prezes Apple'a. Do tych czynników zaliczone zostały: przesunięty moment premiery nowych modeli iPhone’a, który wpłynął na porównania rok do roku, umocnienie dolara oraz pogorszenie koniunktury na rynkach wschodzących.

- Chociaż spodziewaliśmy się w tym obszarze wyzwań, to nie przewidzieliśmy skali spowolnienia gospodarczego, szczególnie na obszarze Chin i Hongkongu. W rzeczywistości niemal za 100 proc. spadku przychodów odpowiada tamten region (…) – pisze dalej Cook, przypominając, że ostatnie dane o chińskim PKB pokazały najwolniejszy wzrost od 25 lat oraz podkreślając problem wojny handlowej.

- Sądzimy, że klimat gospodarczy w Chinach ucierpiał na rosnących napięciach handlowych z USA. Rosnąca niepewność wpłynęła na rynki finansowe oraz zachowania konsumentów. Jak pokazują dane rynkowe, spadek sprzedaży smartfonów w Chinach i Hongkongu był szczególnie mocny – dodał Cook.

Przechodząc do kwestii, które w minionym okresie poszły po myśli Apple’a, Tim Cook podkreślił m.in. rekordowe poziomy sprzedaży odnotowane w innych krajach zaliczanych do rynków wschodzących: Meksyku, Malezji, Wietnamie oraz Polsce. Kalifornijska firma wciąż liczy także na mocne wyniki sprzedaży w USA, Kanadzie, Niemczech, Włoszech, Hiszpanii, Holandii i Korei Południowej.

Jak nie trudno się domyślić, zrewidowane prognozy wyników nie spodobały się inwestorom. W handlu posesyjnym akcje Apple’a potaniały o blisko 8 proc., negatywnie odbijając się na notowaniach kontraktów na główne indeksy. Warto przypomnieć, że w ciągu ubiegłego kwartału akcje spółki z nadgryzionym jabłkiem w logo straciły 30 proc.

Kliknij, by przejść do notowań
Kliknij, by przejść do notowań (Bankier.pl)

Już podczas czwartkowej sesji walory spółki taniały o ponad 9 proc., schodząc do poziomu niewiele ponad 143 dolarów za akcję. Przecena Apple'a odbiła się na kondycji głównych indeksów - o 16:10 S&P tracił 1,9 proc., a Nasdaq 2,3 proc.

Michał Żuławiński

Źródło:
Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 1 open_mind

O Pa rapa pam pam US giełda Down https://www.youtube.com/watch?v=JoMj37r-TOk

! Odpowiedz
1 4 karroryfer

Jeśli przyjąć za dobrą monetę słowa Cooka to wychodzi na to że sprzedaż w Chinach odpowiada za co najmniej 1/3 wartości Appla ( zjazd z ponad 200 na 140 $ )

! Odpowiedz
21 18 marxs

co tam apple mnie ciekawi ile mln euro i dolarów wydał Pan Glapcio dzisiaj na interwencje walutowe poprzez BGK

! Odpowiedz
7 24 andrzejwaskez

IPhone x i następcy. Oto przyczyna. Ja czekam na kompaktowy se2 z normalnym guzikiem. Nie robią tego czego chce klient tylko wypuszczają coraz bardziej paranoiczne modele.

! Odpowiedz
2 33 mb-1

'' Wojny celne sa łatwe do wygrania... ''
-D. Trump

! Odpowiedz
9 67 sel

Chociaż spodziewaliśmy się w tym obszarze wyzwań, to nie przewidzieliśmy skali spowolnienia gospodarczego, szczególnie na obszarze Chin i Hongkongu. W rzeczywistości niemal za 100 proc. spadku przychodów odpowiada tamten region

A może po prostu wybierają własne produkty tańsze i lepsze?

! Odpowiedz
5 63 londonern

Mityczny rynek czyli grupa agencji konsultingowych, ktora oglasza ile spolka powinna zarobic. No rzeczywiscie jest wielka roznica czy przychod bedzie 80 czy 90 mld dolcow. Miliardow. Tearz akcje spadna i prasa bedzie pisac kolejna glupote, ze Cook zbiednial w ciagu godziny o tyle i tyle. I tak w kolo Macieju.

! Odpowiedz
32 44 wektorwg

Rynek oczekiwał IPhone SE 2 . A dostał wariacje na temat IPhone x

! Odpowiedz
1 1 mb-1

No, miał być fon z obudową 6s a bebechami z X'a. Niestety, bo byłbym go kupił.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,6% IX 2019
PKB rdr 4,4% II kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,2% VIII 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 084,56 zł IX 2019
Produkcja przemysłowa rdr 5,6% IX 2019

Znajdź profil