Analitycy PKO BP o danych GUS: Nie ma powodu do zmiany stóp procentowych

Dobre wyniki gospodarki - mimo recesji w Niemczech, wraz z niską inflacją PPI, a także utrzymującą się pod kontrolą presją płacową - oznaczają, że nie zachodzą przesłanki mogące skłonić Radę Polityki Pieniężnej do zmiany stóp procentowych - ocenili środowe dane GUS analitycy PKO BP.

(fot. Marek Wiśniewski / Puls Biznesu)

GUS podał w środę, że produkcja przemysłowa w lipcu rdr wzrosła o 5,8 proc. po spadku o 2,7 proc. w czerwcu. Dodano, że produkcja budowlano-montażowa w lipcu rdr wzrosła o 6,6 proc. po spadku o 0,7 proc. w czerwcu.

"Struktura branżowa produkcji zaprezentowana przez GUS pokazała jej wzrost w 25 spośród 34 gałęzi przemysłu (wobec 20 z 34 w czerwcu). Wśród rosnących branż wyróżniły się: produkcja pozostałego sprzętu transportowego (26,3 proc. r/r), urządzeń elektrycznych (16,5 proc. r/r) i motoryzacja (11,1 proc.), a więc branże zorientowane eksportowo. Motoryzacja była działem o największym wpływie na zmianę dynamiki produkcji sprzedanej między czerwcem a lipcem (por. wykres), odwracając silny spadek z poprzedniego miesiąca" - skomentowali dane GUS analitycy PKO BP.

Dodali, że utrzymująca się odporność przemysłu na spowolnienie w Niemczech odzwierciedla m.in. napływające bezpośrednie inwestycje zagraniczne (w tym w sektorze motoryzacyjnym, np. w poniedziałek ogłoszono kolejne nakłady na linie produkcyjne w Opel Manufacturing Poland).

Zaznaczyli, że silne wzrosty nadal widoczne są w dziale inżynierii lądowej i wodnej, "co jest skorelowane ze zbliżającym się szczytem wykorzystania środków z UE z bieżącej perspektywy finansowej".

"Po stronie producenta nie widać żadnych oznak presji inflacyjnej. Inflacja PPI utrzymała się na poziomie 0,6 proc. r/r w lipcu. Po oczyszczeniu inflacji w przetwórstwie z wpływu zmiennych cen rafinacji ropy i wytwarzania koksu +bazowa PPI+ spadła do najniższego poziomu od 1,5 roku wskazując, że presja inflacyjna w polskiej gospodarce pochodzi głównie z usług oraz żywności" - napisali.

Według analityków dobre wyniki gospodarki, mimo recesji w Niemczech, wraz z niską inflacją PPI, a także utrzymującą się pod kontrolą presją płacową oznaczają, że nie zachodzą przesłanki mogące skłonić Radę Polityki Pieniężnej do zmiany stóp procentowych (zarówno w gorę jak i w dół). 

awy/ amac/

Źródło: PAP
Firmy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne
PEKAO 0,95% 105,90
2019-09-18 17:01:40

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,8% VIII 2019
PKB rdr 4,4% II kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,2% VII 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 182,43 zł VII 2019
Produkcja przemysłowa rdr -2,7% VI 2019

Znajdź profil