Produkcja przemysłowa znów rozczarowała

W lipcu br. produkcja sprzedana przemysłu była wyższa o 5,8% w porównaniu z lipcem ub. roku - podał GUS. Dane okazały się jednak słabsze od oczekiwań analityków.

Konsensus mówił o wzroście 6,6 proc. Analitycy spodziewali się, że produkcja silnie odbije po słabym czerwcu, gdy dynamika rok do roku wyniosła -2,7 proc. Tymczasem względem czerwca produkcja urosła o ledwie 2,8 proc. Porównując dane warto także pamiętać, że w czerwcu tego roku były dwa dni wolne więcej, w lipcu ubiegłego roku zaś jeden dzień wolny więcej niż w lipcu 2019.

(GUS)

We wszystkich głównych grupowaniach przemysłowych w lipcu br. odnotowano wzrost produkcji w skali roku. Produkcja dóbr inwestycyjnych wzrosła o 10,0%, dóbr konsumpcyjnych nietrwałych – o 5,7%, dóbr konsumpcyjnych trwałych – o 5,0%, dóbr zaopatrzeniowych – o 4,2%, dóbr związanych z energią – o 1,4%.

Według wstępnych danych w lipcu br., w stosunku do lipca ub. roku, wzrost produkcji sprzedanej (w cenach stałych) odnotowano w 25 (spośród 34) działach przemysłu, m.in. w produkcji pozostałego sprzętu transportowego – o 26,3%, urządzeń elektrycznych – o 16,5%, napojów – o 15,4%, pojazdów samochodowych, przyczep i naczep – o 11,1%, wyrobów tekstylnych – o 9,7%, wyrobów z gumy i tworzyw sztucznych – o 8,0%, wyrobów z metali – o 6,5%.

Spadek produkcji sprzedanej przemysłu, w porównaniu z lipcem ub. roku, wystąpił w 9 działach, m.in. w produkcji metali – o 4,9%, wyrobów farmaceutycznych – o 4,1%, w wydobywaniu węgla kamiennego i brunatnego – o 2,9%.

AT

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
37 53 jacyna2017

Tylko 5.8% - toż to tragedia patrząc dookoła!? Nic tylko histeryzować, krakać i obrażać (skarżąc się na hejt). Kampania wyborcza oficjalnie rozpoczęta, więc argumenty i myślenie na bok!
Kiedy rozkręci się światowa recesja też obwini się PiS i 500+. Grzegorz S nas wybawi! Ha! Ha!

! Odpowiedz
32 19 psokal

Opanuj się fanatyku i sprawdź ilość dni roboczych w lipcu i wyciągnij samodzielne wnioski. Z drugiej strony - ci którzy wieszczyli katastrofę po samym czerwcu też powinni zrozumieć jaki wpływ na produkcję ma ilość tych dni. Właśnie z tego samego powodu raczej obawiałbym się spadku produkcji w liczbach bezwzględnych w sierpniu...

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
20 24 macrogregory

Jak nam przywali prosto w twarz spowolniająca gospodarka to jak nagromadzona konsumpcja w 500+ która jakoś blokowała spadki gospodarcze w Polsce przywali inflacją i kursami dolara, euro i franka to wszyscy kredyciarze pocieszą się tak bardzo z utraty pracy, że tylko pogratulować... Mamy albo już najduży (121miesięcy), albo już nie (recesja wyliczana z 12M opóźnieniem), ale liczenie, że najdłuższa ekspansja od II Wojny Światowej wytrzyma jeszcze 24M jest czystą głupotą.

Zmiata Argentynę, zmiata Niemieckie banki => obrywa CommerzBank czyli Mbank, Alior na minimach, za tani pieniądz po prostu masakruje system bankowy i zatyka konsumpcję, która nie może więcej udźwignąć. Chińska gospodarka dołuje najszybciej od 20 lat, sprzedaż aut -50% w Azji, a elektroniki -60%...

Teraz zmiata Indie, Pakistan już zmiotło i leci drogą Azji do Europy i przez ocean do USA...

Mówienie o wzroście w 2020+ to totalna ignorancja.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
57 35 marxs

" Słabe dane o produkcji przemysłowej w lipcu (5,8 proc. r/r wobec spadku o 2,7 proc. w czerwcu). Biorąc pod uwagę różnicę w liczbie dni roboczych, wpływ czerwcowych upałów i rozkład urlopów w fabrykach samochodów dynamika produkcji powinna być dużo wyższa. Przemysł zrzucił pancerną zbroję - komentuje na Twitterze Jakub Borowski, główny ekonomista Credit Agricole ."
no i koniec PISowskiego "códu" gospodarczego za kredyty i długi i dewastację gospodarki teraz ci co brali 500+ dostana w najbliższych latach 1500-

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
24 25 zenonka

Zawsze się to tak kończy. Nie znam żadnego kraju, któremu rozdawnictwo przez populistów wyszło na dobre.

! Odpowiedz
93 51 marxs

"Ujawniona przez portal Onet.pl korespondencja między wiceministrem i internetową hejterką – która nawet w pewnym momencie domaga się podwyżki – jest po prostu kopiuj/wklej z akt jakieś operacji SB wobec opozycji, tylko przeniesionej w realia nowych technologii. Tajemnicza Emilia wyraża obawy, czy za całą akcję nikt nie wsadzi jej do więzienia. Na co w odpowiedzi przeczytała, że za czynienie dobra nikogo nie zamykają. "

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
82 49 marxs

ciekawe czy obecni tu na forum PISowscy hejterzy też wnieśli o podwyżkę do PISowskiego wiceministra?

! Odpowiedz
68 18 ajwaj odpowiada marxs

Za za co by podwyzka ? :)
Poziom hejtu PISy to bagno i metr mulu
Opowiadaja o swoich onucach, ruskich trollach, Waniach, Saszach itp. 24/7
Kupili by se w koncu skartpetki, nie znany im wynalazek

! Odpowiedz
0 26 jes odpowiada ajwaj

Czyli pod tym metrem mułu jesteś ty z talmudzikiem i klawiaturami bez alta :)

! Odpowiedz
32 72 siunek

Co trzeba wciągać, żeby rozczarowywał wzrost 5,8% gdy nasz największy partner handlowy odnotowuje techniczną recesję?

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,8% VIII 2019
PKB rdr 4,4% II kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,2% VII 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 182,43 zł VII 2019
Produkcja przemysłowa rdr -2,7% VI 2019

Znajdź profil