REKLAMA
CHCESZ ZACZĄĆ INWESTOWAĆ?

Analitycy: Obecnie nie ma przesłanek do spadku cen mieszkań

2022-06-05 06:00
publikacja
2022-06-05 06:00
Analitycy: Obecnie nie ma przesłanek do spadku cen mieszkań
Analitycy: Obecnie nie ma przesłanek do spadku cen mieszkań
fot. Matthew Troke / / Shutterstock

W najbliższym czasie można spodziewać się wzrostu liczby rozpoczynanych projektów mieszkaniowych w związku z wejściem w życie nowej ustawy deweloperskiej. Mimo spadku popytu brakuje jakichkolwiek przesłanek do spadku cen mieszkań - oceniła Katarzyna Tworska, dyrektor zarządzająca w redNet 24. Jej zdaniem konieczne są zmiany w strukturze lokali i dostosowanie oferty do obecnych możliwości nabywców.

Autorzy raportu redNet Consulting dla serwisu tabelaofert.pl. zwracają uwagę, że od początku wojny w Ukrainie do Polski przyjechało 3,7 mln uchodźców, z czego 1,7 mln wróciło do swojej ojczyzny.

"Ponad połowa z 2 mln osób, które znalazły u nas schronienie, otrzymała numer PESEL, ok. 200 tysięcy dzieci uczy się w polskich szkołach, a kolejne dziesiątki tysięcy znalazły opiekę w przedszkolach. Każdy z uchodźców potrzebuje dachu nad głową oraz pracy. W związku z ich przybyciem rynek najmu przeżywa istny boom, popyt jest ogromny – pytanie, kto i czy będzie w stanie go zaspokoić?" - napisano w komunikacie.

Eksperci wskazują, że w trzy miesiące od rosyjskiej agresji rynek najmu w Polsce przeszedł ogromną rewolucję, a w niektórych miastach brakuje ofert. Czynsze wzrosły o 30-50 proc.

"Kryzys migracyjny znacząco wpłynął na rynek nieruchomości w Polsce. Początkowo można było zauważyć zwiększony popyt na rynku najmu, a teraz sytuacja ta jest czynnikiem pozytywnie wpływającym również na rozwój rynku pierwotnego, zwiększenie popytu oraz płynność finansową. Około 30 proc. z przybyłych do nas uchodźców może pozostać w Polsce na dłużej" - napisano w komunikacie.

Zdaniem ekspertów konieczne są zmiany w strukturze oferowanych lokali i dostosowanie oferty do obecnych możliwości nabywców.

"Deweloperzy doskonale zdają sobie sprawę, że muszą szybko odpowiadać na zapotrzebowanie klientów. Według naszej analizy obecnie jest konieczność zmian w strukturze lokali i dostosowanie jej do obecnych możliwości nabywców. Należałoby ograniczyć liczbę lokali o dużej powierzchni z małą liczbą pokoi, bo już teraz widać spadek ich sprzedaży ze względu na zdolności kredytowe kupujących" - powiedziała, cytowana w komunikacie, Katarzyna Tworska, dyrektor zarządzająca w redNet 24.

"Niezwykle ważny stał się rozwój sektora mieszkań na wynajem. W miarę upływu czasu uchodźcy, mieszkający obecnie na małych powierzchniach, często w kilka rodzin w jednym mieszkaniu, będą poszukiwać ofert zapewniających większą prywatność. Natomiast teraz potrzebne są przede wszystkim mieszkania gotowe" - dodała.

Autorzy raportu zauważają, że wojna w Ukrainie spowodowała kryzys walutowo–surowcowy. Wzrosły ceny energii, paliw, wykonawstwa oraz materiałów budowlanych. Jak wskazują, inflacja jest najwyższa od 1998 roku i sięgnęła prawie 14 proc., co przełoży się na kolejne podwyżki stóp procentowych i spadek zdolności kredytobiorców.

"W najbliższym czasie należy spodziewać się wzrostu liczby rozpoczynanych projektów w związku z wejściem w życie 1 lipca nowej ustawy deweloperskiej. Na ten moment brakuje jakichkolwiek przesłanek, które miałyby zwiastować spadek cen pomimo zmniejszonego popytu z racji ograniczonych możliwości klientów posiłkujących się przy zakupie mieszkania kredytem hipotecznym" - oceniła Katarzyna Tworska.

"Patrząc w dalszą przyszłość, można liczyć na spadek inflacji i stóp procentowych, a co za tym idzie - odbudowanie popytu kredytowego. W dłuższej perspektywie może nastąpić wzrost sprzedaży większych mieszkań oraz domów, a także wzrost cen mieszkań przekraczających inflację" - dodała. 

sar/ osz/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Ubezpieczenie NNW Studenta dedykowane dla studentów i uczniów wyższych uczelni z 10% rabatem

Ubezpieczenie NNW Studenta dedykowane dla studentów i uczniów wyższych uczelni z 10% rabatem

Komentarze (11)

dodaj komentarz
darek_1
Ceny mieszkań będą spadać szczególnie tych dużo metrażowych ... Właśnie wraz z żoną udało nam się wynegocjować ceną przy metrażu 105 m o 70 tyś mniej od podanej w ogłoszeniu ( rynek wtórny ) a mieszkanie nie wymaga poważnego remontu poza odświeżeniem .
crank
A kto tu jeszcze liczy na spadki czego?
Przy tej inflacji fakt mieszkania drożeją juz tylko fikcyjnie bo kapitałowo ale ten kapita traci siłę nabywczą wiec tanieją.
Przykład jeśli mieszkanie rok temu kosztowało 500tys i przez rok podrożało o 50 tys zł czyli o 10% to znaczy ze jest tańsze ni rok temu o 4% bo inflacja jest wyższa
A kto tu jeszcze liczy na spadki czego?
Przy tej inflacji fakt mieszkania drożeją juz tylko fikcyjnie bo kapitałowo ale ten kapita traci siłę nabywczą wiec tanieją.
Przykład jeśli mieszkanie rok temu kosztowało 500tys i przez rok podrożało o 50 tys zł czyli o 10% to znaczy ze jest tańsze ni rok temu o 4% bo inflacja jest wyższa od zysku. Teraz to już mieszkania będą rosły ale poniżej poziomu inflacji a to dobry moment na zakup bo jak trend się odwróci to lipa bedzie
wynosi 14%. Mieszkania dr
darek_1
Mieszkania rosły na skutek bańki inflacja nie miała aż takiego wpływu.
lejdi
A ja się pytam gdzie jest inteligientna wypowieĆ Nurkuna - gównego łeksperta Bankiera.pl łot mieszkań. W górniczym hełmie, latarko na czole i ciemnych patrzałkach a'la tajnos agentos. No gdzie ja się pytam??? Dajcie ludziom szanse na odrobinę rozrywki kabaretowej, bardzo proszę!!!
deden
https://www.scoop.it/topic/ver-lightyear-online-2022-pelicula-completa-en-espanol-latino
msp
Stal zbrojeniowa już dochodzi do 4200xl / t w detalu - bywało 8-10 tys .
Blacha jw/ bywało 12000zl / t

Płyta OSB - minus 50%.

Cena złomu leci w dół! Ruscy sprzedają poza UE za grosze!! Wjadą nam gotowe produkty z Turcji, Chin zniszczą naszą produkcję.

Zbrojarnie bez pracy.

Deweloperzy uciekają
Stal zbrojeniowa już dochodzi do 4200xl / t w detalu - bywało 8-10 tys .
Blacha jw/ bywało 12000zl / t

Płyta OSB - minus 50%.

Cena złomu leci w dół! Ruscy sprzedają poza UE za grosze!! Wjadą nam gotowe produkty z Turcji, Chin zniszczą naszą produkcję.

Zbrojarnie bez pracy.

Deweloperzy uciekają z rynku. Kończą otwarte budowy ( o ile nabywcy będą płacić ).

Hurtownie stali robią rajd na wyprzedaży drogich zakupów.

Dodamy: drogie kredyty, jedzenie, itd, itd

Jedynym deweloperem (propagandowym) zostanie Jaroslaw Daj Plus. Kilku usłużnych się załapie. Szkoda młodych, znowu będą żyć na kupie. Następne 2-3 lata ceny mieszkań pójdą w dół . Następnie dluugooo nic. Tak sądzę, ale przecież nie mam szklanej kuli ! Może trwonienie kasy na uchodźców z terenów nie objętych żadną wojną coś nam da na przyszłość .
xiven
tak huty stali wyprodukują poniżej cen węgla bo przecież peroniarze czekają na przecenę
jpelerj odpowiada xiven
Biedaku, on pisze, że import będzie dużo tańszy. Nie ma za co.
prezestak
Wpadłem tylko poczytać wycie peroniarzy
ddaamm
Analitycy, eksperci ;)
Jest fajne powiedzenie z wall street:
„To miejsce. gdzie facet jadący metrem, doradza wlascicielowi jachtu co ten ma zrobić żeby zarobić”.

Powiązane: Najem i wynajem mieszkań i domów

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki