REKLAMA

Brak opłaty za abonament RTV może skutkować zajęciem konta przez komornika

2021-05-18 09:40
publikacja
2021-05-18 09:40
Brak opłaty za abonament RTV może skutkować zajęciem konta przez komornika
Brak opłaty za abonament RTV może skutkować zajęciem konta przez komornika
fot. Rasulov / / Shutterstock

Abonament RTV jest droższy w 2021 r. Brak zapłaty obowiązkowej opłaty za telewizor lub radio może skutkować karą pieniężną, a w skrajnych przypadkach doprowadzić do zajęcia kwoty z rachunku bankowego przez komornika.

Osoby posiadające telewizor lub radio mają obowiązek opłacania abonamentu RTV. Za jego niedopełnienie grozi kara pieniężna w wysokości 30-krotności miesięcznej opłaty (24,50 zł), czyli 735 zł. Egzekwowaniem należnych sum zajmuje się Poczta Polska. Po otrzymaniu ponaglenia z wezwaniem do zapłaty abonamentu RTV odbiorca ma 7 dni na uregulowanie należności. Jeżeli kwota nie zostanie wpłacona w ciągu tygodnia, to Poczta Polska przekazuje sprawę do urzędu skarbowego. Tam jej egzekucją z rachunku bankowego może zająć się komornik.

Abonament RTV za 2021 r.

Ile kosztuje abonament RTV w ciągu roku? Opłata za korzystanie z odbiornika telewizyjnego to koszt w wysokości 294 zł za okres 12 miesięcy. Poczta Polska przewiduje "rabaty" w zależności od długości okresu opłaconego z góry. Aż 10-procentową obniżkę można uzyskać przy jednorazowym opłaceniu abonamentu RTV za okres 12 miesięcy. To o blisko 30 zł taniej niż przy miesięcznej opłacie (standardowa kwota to 24,50 zł). Abonament radiowo-telewizyjny po uwzględnieniu promocji wynosi:

 • 47,50 zł za dwa miesiące,
 • 70,60 zł za trzy miesiące,
 • 139,70 zł za sześć miesięcy,
 • 264,60 zł za rok kalendarzowy.

Wynajmujesz mieszkanie i zastanawiasz się, czy musisz płacić za telewizor? Odpowiedź nie jest jednoznaczna – zależy od tego, czyją własnością jest odbiornik. Więcej na temat konieczności regulowania abonamentu RTV za telewizor w wynajmowanym lokalu pisaliśmy w artykule pt. "5 mitów na temat abonamentu RTV". 

Osoby posiadające "tylko" radio również muszą zapłacić opłatę za korzystanie. Abonament radiofoniczny jest tańszy od telewizyjnego, wynosi 7,50 zł miesięcznie. Również w tym przypadku obowiązuję promocyjna oferta za płatności z góry na okres dłuższy niż 1 miesiąc:

10 sprawdzonych sposobów, jak polepszyć zdolność kredytową

Poradnik

10 sprawdzonych sposobów, jak polepszyć zdolność kredytową

Pobierz poradnik bezpłatnie lub kup za 10 zł.
Masz pytanie? Napisz na [email protected]

Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Jeśli chcesz fakturę, to wypełnij dalszą część formularza:
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Podaj kod w formacie xx-xxx!
Pole wypełnione niepoprawnie!
 • 14,60 zł za dwa miesiące,
 • 21,60 zł za trzy miesiące,
 • 42,80 zł za sześć miesięcy,
 • 81,00 zł za rok kalendarzowy.

Opłata za abonament RTV powinna zostać uregulowana do 25. dnia każdego miesiąca, za który jest należna. Ustawowo każda osoba posiadająca radio lub telewizor musi regulować opłatę, jednak przewidziane są również wyjątki. 

Kto nie musi płacić abonamentu

Zwolnienie z abonamentu RTV przewidziane jest dla niektórych osób. Nie wystarczy "tylko należeć" do jednej z grup, żeby nie płacić "za telewizor" czy "za radio". Osoba zwolniona musi przedstawić odpowiednie dokumenty na Poczcie Polskiej, które potwierdzają, że może być zwolniona. Abonamentu RTV nie muszą płacić:

 • osoby, które ukończyły 75 rok życia,
 • osoby zaliczone do I grupy inwalidzkiej,
 • weterani będący inwalidami wojennymi lub wojskowymi,
 • osoby, które ukończyły 60 lat i mają prawo do emerytury, której wysokość nie przekracza miesięcznie kwoty 50 proc. przeciętnego wynagrodzenia.
 • osoby całkowicie niezdolne do pracy,
 • osoby o znacznym stopniu niepełnosprawności lub trwałej bądź okresowej całkowitej niezdolności do pracy w gospodarstwie rolnym,
 • osoby niesłyszące, u których stwierdzono całkowitą głuchotę lub obustronne upośledzenie słuchu,
 • osoby niewidome, których ostrość wzroku nie przekracza 15 proc.,
 • osoby bezrobotne,
 • osoby mające prawo do korzystania ze świadczeń pieniężnych, np. zasiłku stałego, zasiłku okresowego bądź zasiłku przedemerytalnego.

Osoba zwolnienia z opłat abonamentowych jest zobowiązana do przedstawienia w urzędzie Poczty Polskiej dokumentu potwierdzającego uprawnienie do zwolnienia wraz z oświadczeniem. Zwolnienie jest ważne od kolejnego miesiąca po dopełnieniu formalności, przypomina Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji.

DF

Źródło:
Tematy
Otwórz konto, które samo oszczędza na 2,2% i zgarnij nawet 300 zł

Otwórz konto, które samo oszczędza na 2,2% i zgarnij nawet 300 zł

Komentarze (8)

dodaj komentarz
clochard
Leśnym dziadkom z KRRiT radzę się zwrócić do Cyfry+ lub Cyfrowego Polsatu z zapytaniem jak im się udaje, że ludzie sami wychodzą z inicjatywą aby mieć opłacony abonament.
mrbeast
Taaa, ciekawe jak sprawdzą czy ktoś jest bezrobotny lub czy posiada odbiorniki TV i Radio.
demeryt_69
"Abonament radiowo-telewizyjny jest archaicznym sposobem finansowania mediów publicznych, haraczem ściąganym z ludzi, dlatego rząd będzie zabiegał o poparcie prezydenta i opozycji dla jego zniesienia" - to tylko jedna z wielu wypowiedzi byłego premiera Donalda Tuska odnosząca się do kwestii opłacania przez obywateli abonamentu "Abonament radiowo-telewizyjny jest archaicznym sposobem finansowania mediów publicznych, haraczem ściąganym z ludzi, dlatego rząd będzie zabiegał o poparcie prezydenta i opozycji dla jego zniesienia" - to tylko jedna z wielu wypowiedzi byłego premiera Donalda Tuska odnosząca się do kwestii opłacania przez obywateli abonamentu radiowo-telewizyjnego oraz sposobu finansowania mediów publicznych w Polsce.

Słowa byłego premiera nie pozostały jednak bez konsekwencji. Wiele osób, które wcześniej miały zgłoszone odbiorniki radiowo-telewizyjne, przestało opłacać abonament. Wpływy z opłat zaczęły systematycznie spadać. Jednocześnie w ciągu ostatnich kilku lat stawki abonamentu były regularnie podnoszone.

Wyrok Trybunału Konstytucyjnego z dnia 16 marca 2010 stworzył dogodne warunki Poczcie Polskiej do ściągania zaległości z tytułu nieopłacania abonamentu. Egzekucją tych należności zajęły się urzędy skarbowe.
anannke
"Koalicja PO-PSL ostatecznie nie zlikwidowała abonamentu podczas swoich rządów. PiS podczas ostatnich lat również nie podjął takiej decyzji, chociaż początkowo to zapowiadał."
mrbeast
Moment, płacimy:
- abonament w kablówce Vectra,
- abonamenty telefoniczne,
- opłaty za garaż,
- czynsz,
- OC samochodu,
- VAT przy zakupie wszystkiego,
- opłaty za śmieci,
- gaz,
- elektryczność,
- kredyty.
i jeszcze złodziejom dodatkowo za TVP i zepsute Radio PR.3. mamy płacić?
demeryt_69
To prawda, Polska jest jedynym krajem na świecie, gdzie istnieją tego rodzaju opłaty - co palisz?
mrbeast
To państwo zgłupiało do reszty. Bierze opłaty koncesyjne i zarabia na różnego rodzaju opłatch i reklamach. Wszechobecne reklamy w TV odstręczają. Abonament to złodziejstwo, bo TVP zagarnie go sama w całości dla siebie. To państwo bandyckie.

Powiązane: Abonament RTV

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki