REKLAMA

5 mitów na temat abonamentu RTV

2013-12-11 06:00
publikacja
2013-12-11 06:00

Przez liczne wezwania do zapłaty zaległej opłaty abonamentowej wielu z nas przypomniało sobie o istnieniu takiej opłaty. Narosło już wokół niej wiele mitów, przede wszystkich związanych z tym, kiedy nie należy jej płacić.

OPIS
Źródło: Thinkstock

Redakcja Bankier.pl dostaje wiele pytań dotyczących abonamentu RTV. W niektórych powtarzają się te same fałszywe poglądy, które warto wyjaśnić raz na zawsze.

Mit 1: Mam kablówkę, nie muszę płacić abonamentu RTV

Nie jest to prawda. Opłata za telewizję kablową nie zwalnia z obowiązku zapłaty abonamentu za używanie odbiorników RTV. Są to dwie różne opłaty, których nie można utożsamiać.  Opłacanie rachunków za korzystanie z telewizji kablowej lub satelitarnej nie jest równoznaczne z abonamentem za używanie odbiorników RTV.

Konieczność uiszczania opłat abonamentowych wiąże się z używaniem odbiornika radiowego lub telewizyjnego, a nie z treścią emitowanych programów (więcej na ten temat).

Mit 2: Skończyłem 75 lat, jestem automatycznie zwolniony z płacenia

Osoba, która ukończyła 75. rok życia, jest przez ustawodawcę zwolniona z konieczności opłacenia abonamentu radiowo-telewizyjnego. Ale koniecznie musi zawiadomić o tym fakcie najbliższy urząd Poczty Polskiej. Warunkiem koniecznym do uzyskania zwolnienia od opłat jest bowiem dopełnienie formalności w urzędzie pocztowym, tj. przedłożenie dokumentów uprawniających do zwolnienia oraz wypełnienie dostępnych w każdym urzędzie pocztowym: „Formularza zwolnienia z opłat za używanie odbiorników rtv” i druku oświadczenia (druk można pobrać tu).

Jeżeli nie zgłosimy prawa do zwolnienia, opłata nadal będzie naliczana wraz z odsetkami od zaległości. Co ważne, jeśli taka osoba fakt nabycia prawa do zwolnienia zgłosi z opóźnieniem, to i tak będzie musiała zapłacić za okres, w którym jeszcze nie zgłosiła tego faktu na poczcie.

»Uprzejmie proszę o umorzenie 17 zł abonamentu RTV

Mit 3: Wynajmuję mieszkanie, nie muszę płacić

Wszystko zależy od tego, do kogo należy telewizor. Jeżeli odbiorniki radiowo-telewizyjne znajdujące się w mieszkaniu były już na jego wyposażeniu, wówczas za opłacanie abonamentu odpowiada właściciel mieszkania, a nie wynajmujący. Jeżeli jednak odbiorniki należą do osoby, który wynajmuje mieszkanie, wtedy to ona powinna na siebie zarejestrować te odbiorniki i opłacać abonament.

Mit 4: Nie podpisywałem umowy z TVP, nie muszę płacić

Opłata abonamentowa została ustalona i jest regulowana w ustawie o opłatach abonamentowych. Jest to danina publiczna, swoim kształtem przypominająca obowiązek podatkowy. W związku z tym abonent nie musi mieć podpisanej specjalnej umowy z Telewizją Polską, aby powstał obowiązek zapłaty abonamentu.

Przyjęto bowiem domniemanie, że osoba, która posiada odbiornik radiofoniczny lub telewizyjny w stanie umożliwiającym natychmiastowy odbiór programu, używa tego odbiornika, a to rodzi konieczność opłaty abonamentu RTV (więcej na ten temat w artykule: Kto i kiedy nie musi płacić abonamentu RTV?).

Mit 5: Jeśli sam się zgłoszę na pocztę, to nie będę musiał płacić zaległości

Nie jest tak różowo. Wszystko zależy od tego, czy dana osoba wcześniej zarejestrowała odbiornik. Jeżeli odbiornik nie był zarejestrowany, to problemu nie ma: abonent dopiero teraz go rejestruje i zaczyna opłacać abonament począwszy od miesiąca następującego po tym, w którym dokona rejestracji. Natomiast jeżeli odbiornik był wcześniej zarejestrowany, to abonent zostanie w pierwszej kolejności poproszony o uiszczenie zaległych opłat wraz z odsetkami, a następnie o zapłacenie bieżącego zobowiązania abonamentowego.

Przy regulowaniu zadłużenia w opłatach abonamentowych w placówce pocztowej zostaną naliczone odsetki podatkowe za zwłokę*.

Barbara Sielicka
Bankier.pl*  Za zwłokę w płatnościach zostają naliczone odsetki podatkowe zgodnie z ustawą z 29 sierpnia 1997 roku - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Z 2005 r. Nr 8, poz. 60 i Nr 85, poz. 727)
Źródło:
Tematy
Nowy etap inwestycji „GRZEGÓRZECKA 77” w Krakowie. Sprawdź!

Nowy etap inwestycji „GRZEGÓRZECKA 77” w Krakowie. Sprawdź!

Komentarze (33)

dodaj komentarz
~bbb
to jest najbardziej niesprawiedliwa opłata jaką trzeba wnosić ! Większość nie wnosi, ma kablówkę i uważa,że nie musi, a Ci co się boją, płaczą i płacą
~endi
Co kryje się za pojęciem " odbiornik umożliwiający natychmiastowy odbiór programów ? czy telewizor zepsuty spełnia takie wymogi lub telewizor sprawny ale bez dekodera , lub telewizor sprawny z dekoderem ale bez anteny ?
~Kancelaria MDP
Reprezentujemy przed organami osoby, które dostały wezwania do zapłaty. Proszę dobrowolnie nie płacić, ale zgłosić się do prawnika. Mail kontaktowy kancelarii: [email protected], http://damianpadjas.pl/kontakt.html

Mieliśmy kilka tego typu spraw z pozytywnym rozstrzygnięciem. Ci co pożałowali na niewygórowane
Reprezentujemy przed organami osoby, które dostały wezwania do zapłaty. Proszę dobrowolnie nie płacić, ale zgłosić się do prawnika. Mail kontaktowy kancelarii: [email protected], http://damianpadjas.pl/kontakt.html

Mieliśmy kilka tego typu spraw z pozytywnym rozstrzygnięciem. Ci co pożałowali na niewygórowane wynagrodzenie prawnika mają dziś egzekucję skarbową..ehh polska mentalność – większość osób zachowuje się jak „niewierni Tomasze” w stosunku do prawników.

http://www.gazetalubuska.pl/apps/pbcs.dll/article?AID=%2F20131026%2FPOWIAT%2F131029617

Hanna Ostrowska z Czerwieńska otworzyła kopertę, rzuciła okiem na złożoną kartę i zmartwiała. Dowiedziała się, że skarbówka „weszła? na jej emeryturę. Będzie zabierała 25 procent.
- I wiecie za co? Za telewizję – denerwuje się kobieta. – Nikt mnie nie uprzedził, nie dostałam żadnego ostrzeżenia, upomnienia, tylko ciach, komornik.
Okazuje się, że ciach nie było tak do końca niespodziewane. 17 września pani Hanna otrzymała zestawienie należności zaległego abonamentu. Tam właśnie widniała kwota 1.672,55 zł, czyli zaległe opłaty z ostatnich pięciu lat wraz odsetkami.

- Nie powinnam płacić abonamentu za ten czas… – kobieta ma już łzy w oczach. – Przepraszam, zdenerwowałam się. Ale w latach 2002-2010 byłam bezrobotna. Później zajmowałam się córką i nie mieszkałam w Czerwieńsku. Mam nawet na to dowód, gmina chciała mnie oficjalnie eksmitować, bo nie przebywałam w tym lokalu…

Prawniczka doradzająca pani Hannie kręci ze współczuciem głową. Powinna odwołać się wcześniej, chociażby po otrzymaniu pisma z poczty, zwłaszcza że ma autentyczne podstawy do zakwestionowania zasadności obciążania jej opłatą abonamentową. Takiej korespondencji nie można lekceważyć i tylko wrzucić do szuflady.
~Ania
Jeden cwaniak prowadził auto komis, auta sprzedał a kljetom pieniedzy nie oddał, przed sądm wyraził wole spłaty i do dzisaj wola jest, pieniedzy niema.
~arkadio
TVP S.A. - spółka akcyjna i wszystko w temacie.
~ANIA
Dnia 2013-12-15 o godz. 10:46 ~arkadio napisał(a):
> TVP S.A. - spółka akcyjna i wszystko w temacie.
Czyli . Łamane Jest Prawo I . Konstytucja..
~kamil
"Mit 1: Mam kablówkę, nie muszę płacić abonamentu RTV" ... - jeśli z dekodera wypuszczasz obraz na MONITOR lub RZUTNIK nie musisz płacić opłaty abonamentowej od od odbiornika RTV (a za dekoder nie musisz bo nie jest Twój , tylko jest dzierżawiony)
~ADA
8. Połowa wpływów z opłaty, o której mowa w art. 5 ust. 3, stanowi dochód operatora
publicznego, o którym mowa w art. 5 ust. 1.,,,,,,,,,,,,,,,, A płaci podatk dochodowy?? zgodnie z ustawami
~gość
artykuł sponsorowany. płać płać na zuchwałą bandę złodziej

Powiązane: Abonament RTV

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki