Przez liczne wezwania do zapłaty zaległej opłaty abonamentowej wielu z nas przypomniało sobie o istnieniu takiej opłaty. Narosło już wokół niej wiele mitów, przede wszystkich związanych z tym, kiedy nie należy jej płacić.
Źródło: Thinkstock
Redakcja Bankier.pl dostaje wiele pytań dotyczących abonamentu RTV. W niektórych powtarzają się te same fałszywe poglądy, które warto wyjaśnić raz na zawsze.
Mit 1: Mam kablówkę, nie muszę płacić abonamentu RTV
Nie jest to prawda. Opłata za telewizję kablową nie zwalnia z obowiązku zapłaty abonamentu za używanie odbiorników RTV. Są to dwie różne opłaty, których nie można utożsamiać. Opłacanie rachunków za korzystanie z telewizji kablowej lub satelitarnej nie jest równoznaczne z abonamentem za używanie odbiorników RTV.
Konieczność uiszczania opłat abonamentowych wiąże się z używaniem odbiornika radiowego lub telewizyjnego, a nie z treścią emitowanych programów (więcej na ten temat).
Zobacz także
Mit 2: Skończyłem 75 lat, jestem automatycznie zwolniony z płacenia
Osoba, która ukończyła 75. rok życia, jest przez ustawodawcę zwolniona z konieczności opłacenia abonamentu radiowo-telewizyjnego. Ale koniecznie musi zawiadomić o tym fakcie najbliższy urząd Poczty Polskiej. Warunkiem koniecznym do uzyskania zwolnienia od opłat jest bowiem dopełnienie formalności w urzędzie pocztowym, tj. przedłożenie dokumentów uprawniających do zwolnienia oraz wypełnienie dostępnych w każdym urzędzie pocztowym: „Formularza zwolnienia z opłat za używanie odbiorników rtv” i druku oświadczenia (druk można pobrać tu).
Jeżeli nie zgłosimy prawa do zwolnienia, opłata nadal będzie naliczana wraz z odsetkami od zaległości. Co ważne, jeśli taka osoba fakt nabycia prawa do zwolnienia zgłosi z opóźnieniem, to i tak będzie musiała zapłacić za okres, w którym jeszcze nie zgłosiła tego faktu na poczcie.
»Uprzejmie proszę o umorzenie 17 zł abonamentu RTV |
Mit 3: Wynajmuję mieszkanie, nie muszę płacić
Wszystko zależy od tego, do kogo należy telewizor. Jeżeli odbiorniki radiowo-telewizyjne znajdujące się w mieszkaniu były już na jego wyposażeniu, wówczas za opłacanie abonamentu odpowiada właściciel mieszkania, a nie wynajmujący. Jeżeli jednak odbiorniki należą do osoby, który wynajmuje mieszkanie, wtedy to ona powinna na siebie zarejestrować te odbiorniki i opłacać abonament.
Mit 4: Nie podpisywałem umowy z TVP, nie muszę płacić
Opłata abonamentowa została ustalona i jest regulowana w ustawie o opłatach abonamentowych. Jest to danina publiczna, swoim kształtem przypominająca obowiązek podatkowy. W związku z tym abonent nie musi mieć podpisanej specjalnej umowy z Telewizją Polską, aby powstał obowiązek zapłaty abonamentu.
Przyjęto bowiem domniemanie, że osoba, która posiada odbiornik radiofoniczny lub telewizyjny w stanie umożliwiającym natychmiastowy odbiór programu, używa tego odbiornika, a to rodzi konieczność opłaty abonamentu RTV (więcej na ten temat w artykule: Kto i kiedy nie musi płacić abonamentu RTV?).
Mit 5: Jeśli sam się zgłoszę na pocztę, to nie będę musiał płacić zaległości
Nie jest tak różowo. Wszystko zależy od tego, czy dana osoba wcześniej zarejestrowała odbiornik. Jeżeli odbiornik nie był zarejestrowany, to problemu nie ma: abonent dopiero teraz go rejestruje i zaczyna opłacać abonament począwszy od miesiąca następującego po tym, w którym dokona rejestracji. Natomiast jeżeli odbiornik był wcześniej zarejestrowany, to abonent zostanie w pierwszej kolejności poproszony o uiszczenie zaległych opłat wraz z odsetkami, a następnie o zapłacenie bieżącego zobowiązania abonamentowego.
Przy regulowaniu zadłużenia w opłatach abonamentowych w placówce pocztowej zostaną naliczone odsetki podatkowe za zwłokę*.
Barbara Sielicka
Bankier.pl
* Za zwłokę w płatnościach zostają naliczone odsetki podatkowe zgodnie z ustawą z 29 sierpnia 1997 roku - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Z 2005 r. Nr 8, poz. 60 i Nr 85, poz. 727)
