REKLAMA
ZAGŁOSUJ

Poczta Polska przypomina o konieczności opłacenia abonamentu RTV

2021-01-09 08:09
publikacja
2021-01-09 08:09
Poczta Polska przypomina o konieczności opłacenia abonamentu RTV
Poczta Polska przypomina o konieczności opłacenia abonamentu RTV
fot. cottonbro / / Pexels

Za opłacenie abonamentu RTV za 2021 rok z góry do 25 stycznia przysługuje 10 proc. znika - przypomina Poczta Polska. Opłata jest obowiązkowa dla wszystkich użytkowników odbiorników RTV, za wyjątkiem seniorów powyżej 75 r. życia. O zwolnienie mogą ubiegać się m.in. inwalidzi, kombatanci i bezrobotni.

"Każdy, kto używa odbiornika telewizyjnego lub radiofonicznego jest zobowiązany do uiszczania opłat abonamentowych. Dla osób, które opłacą abonament za cały rok z góry do 25 stycznia, przewidziana jest zniżka 10 proc. Można również skorzystać z pozostałych zniżek z tytułu wnoszenia opłat za okres dłuższy niż 1 miesiąc" - wskazała Poczta.

Dodała, informacje o wysokości opłat abonamentowych ustalanych przez Krajową Radę Radiofonii i Telewizji, kalkulator, jak i pozostałe informacje na temat abonamentu oraz zniżek dostępne są pod adresem: rtv.poczta-polska.pl.

Czytamy tam, że w 2021 r. opłata za 1 miesiąc za odbiornik radiofoniczny wynosi 7,50 zł, opłata za 1 miesiąc za odbiornik telewizyjny lub telewizyjny i radiofoniczny wynosi 24,50 zł.

Spółka wskazała, że obowiązujące w Polsce przepisy prawne ściśle określają, jakim osobom przysługuje zwolnienie od uiszczania opłat abonamentowych.

Lista obejmuje m.in. osoby, co do których orzeczono I grupę inwalidztwa, znaczny stopień niepełnosprawności, trwałą lub okresową niezdolności do pracy w gospodarstwie rolnym, osoby, które otrzymują świadczenie pielęgnacyjne lub rentę socjalną, osoby niesłyszące i niedowidzące przy spełnieniu określonych kryteriów, osoby, które ukończyły 60 lat oraz mają prawo do emerytury, osoby spełniające kryteria dochodowe określone w ustawie o świadczeniach rodzinnych, osoby, które mają prawo do korzystania ze świadczeń pieniężnych z tytułu ustawy o pomocy społecznej, osoby posiadające prawo do zasiłku i świadczenia przedemerytalnego, otrzymujące zasiłek dla opiekuna, inwalidzi wojenni i wojskowi, kombatanci będący ofiarami wojennymi lub wojskowymi, członkowie rodzin po wskazanych kombatantach, osoby posiadające status weterana poszkodowanego na podstawie ustawy o weteranach działających poza granicami państwa - czytamy.

Ponadto Poczta pokreśliła, że seniorzy, którzy ukończyli 75 lat i dokonali rejestracji odbiornika radiofonicznego lub telewizyjnego są zwolnieni z uiszczania opłat abonamentowych.

"Osoby te nie są zobowiązane do zgłaszania w placówkach pocztowych uprawnień do zwolnienia od opłat, gdyż z mocy prawa są zwolnione od ich uiszczania, pod warunkiem dokonanej formalnie rejestracji odbiornika oraz posiadania przez Pocztę Polską danych Pesel, stanowiących podstawę do udzielenia zwolnienia od opłat" - czytamy.

Spółka podała, że osoby, którym przysługują uprawnienia do zwolnienia od opłat abonamentowych, powinny zgłosić się do wybranej placówki pocztowej i przedstawić stosowne dokumenty, potwierdzające uprawnienia do zwolnienia.

Wskazała, że w przypadku osób niepełnosprawnych konieczne jest orzeczenie właściwego organu. Do uzyskania zwolnienia od opłat przez inwalidów wojennych i wojskowych, wystarczy książka inwalidy wojennego lub wojskowego wystawiona przez organ emerytalno-rentowy. W przypadku kombatantów, będących inwalidami wojennymi lub wojskowymi jest to legitymacja osoby represjonowanej.

Emeryci powinni natomiast okazać dowód osobisty, potwierdzający ukończenie 60 lat oraz decyzję organu emerytalno-rentowego o wysokości emerytury w danym roku. Może to być odcinek emerytury lub decyzja o przyznaniu albo waloryzacji emerytury. Natomiast osoby w wieku przedemerytalnym powinny posiadać decyzję ZUS o przyznaniu świadczenia przedemerytalnego albo zaświadczenie o pobieraniu świadczenia przedemerytalnego - podała Poczta.

Spółka przypomniała, że z uprawnień do zwolnienia od opłat abonamentowych mogą skorzystać również osoby posiadające status bezrobotnych. W tym przypadku wystarczy przedstawić w placówce pocztowej zaświadczenie z urzędu pracy.

Szczegółowa lista osób, którym przysługują uprawnienia do zwolnienia od opłat abonamentowych znajduje się na stronie https://rtv.poczta-polska.pl/?action=Zwolnienia.

autorka: Longina Grzegórska-Szpyt

Źródło:PAP
Tematy
Pożyczka gotówkowa w PKO Banku Polskim RRSO 7,45%

Pożyczka gotówkowa w PKO Banku Polskim RRSO 7,45%

Komentarze (6)

dodaj komentarz
zenonn
Część Polaków poczuwa się do urzędowego obowiązku i płaci abonament RTV, a większość się z nich śmieje nie płacąc. Niewydolne państwo i jego wybrańcy nie robi nic by to zmienić.
Rzygać sie chce i mordować na myśl o wolakach.
https://www.bankier.pl/wiadomosc/Kurski-To-skandal-ze-wplywy-z-abonamentu-RTV-
Część Polaków poczuwa się do urzędowego obowiązku i płaci abonament RTV, a większość się z nich śmieje nie płacąc. Niewydolne państwo i jego wybrańcy nie robi nic by to zmienić.
Rzygać sie chce i mordować na myśl o wolakach.
https://www.bankier.pl/wiadomosc/Kurski-To-skandal-ze-wplywy-z-abonamentu-RTV-sa-opodatkowane-VAT-em-7786167.html


demeryt_69
"Abonament radiowo-telewizyjny jest archaicznym sposobem finansowania mediów publicznych, haraczem ściąganym z ludzi. Dlatego rząd będzie zabiegał o poparcie prezydenta i opozycji dla jego zniesienia. Nie wyobrażam sobie jednak, aby w finale utrzymać ten niesprawiedliwy, a kosztowny system. Mamy zbyt wiele informacji "Abonament radiowo-telewizyjny jest archaicznym sposobem finansowania mediów publicznych, haraczem ściąganym z ludzi. Dlatego rząd będzie zabiegał o poparcie prezydenta i opozycji dla jego zniesienia. Nie wyobrażam sobie jednak, aby w finale utrzymać ten niesprawiedliwy, a kosztowny system. Mamy zbyt wiele informacji na temat nieracjonalnego wydawania pieniędzy publicznych, pieniędzy podatnika, jeśli chodzi o media publiczne” - Donald Tusk, wiec przedwyborczy w kwietniu 2008 r.
jes
Już zapłacone, w tych kolejnych 2 miliardach z budżetu.
blind-oln
Trzeba być frajerem by płacić haracz na rządową propagandę.
jes
Niestety, czy chcesz czy nie chcesz to i tak zapłaciłeś. W końcu jak już zabierają z budżetu 2 miliardy na pokrycie tych niepłacących to nie można im odbierać tej podstawy.
blind-oln odpowiada jes
Jakby wszyscy ludzie płacili, to rząd i tak dałby te 2 miliardy na TVP. Tylko, ze TVP miałoby wtedy jeszcze więcej pieniędzy.

Powiązane: Abonament RTV

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki