5 tys. zł mandatu za spacer z dzieckiem po ścieżce rowerowej

2019-09-10 06:26
publikacja
2019-09-10 06:26

To nie żart. Taka sama kara grozi tym, którzy pchają wózek z nieletnim, wiozą go tramwajem, przewożą autem albo jadą z nim jednośladem po drodze rowerowej - informuje "Dziennik Gazeta Prawna".

/ FORUM

Według dziennika "taki jest efekt źle skonstruowanego art. 89 kodeksu wykroczeń, który mówi o zakazie przebywania na drodze publicznej dziecka poniżej siódmego roku życia, który przewiduje za to 5 tys. zł grzywny".

Z istnienia tego przepisu mało kto zdaje sobie sprawę. Policja sięga po niego tak rzadko, że mandatów wydanych na jego podstawie nie uwzględnia się w żadnych policyjnych statystykach. Jeszcze rzadziej takie sprawy trafiają do sądów - czytamy we wtorkowym wydaniu "DGP".

"Zwrócił na to uwagę Sąd Rejonowy w Sokółce, który jednocześnie zadał w tej sprawie pytanie do Trybunału Konstytucyjnego" - czytamy dalej.

"Sąd ma wątpliwości, czy ten przepis k.w. jest zgodny z przepisami ustawy zasadniczej: art. 2 (zasada prawidłowej legislacji), art. 48 ust. 1 (prawo do wychowania dziecka uwzględniające stopień jego dojrzałości), a także art. 52 ust. 1 (prawo do swobodnego poruszania się)" - informuje gazeta.

Kwoty mandatów za naruszenia przepisów o ruchu rowerów

Wykroczenie

Kwota mandatu

Jazda rowerem bez uprawnień

100 zł

Jazda rowerem po spożyciu alkoholu

300-500 zł

Jazda rowerem w stanie nietrzeźwości

500 zł

Jazda rowerem bez wymaganego wyposażenia

50-200 zł

Przewożenie rowerem dziecka do lat 7 bez dodatkowego siodełka

50 zł

Nieustąpienie miejsca pieszym na drodze dla rowerów i pieszych

50 zł

Jazda poza drogą dla rowerów lub wyznaczonym pasem dla rowerów, jeśli taki jest w kierunku jazdy kierowcy

50 zł

Jazda rowerem obok innego kierowcy roweru, jeśli utrudnia to poruszanie się innym uczestnikom ruchu drogowego

200 zł

Korzystanie z telefonu wymagającego trzymania słuchawki podczas jazdy

200 zł

Jazda rowerem bez trzymania co najmniej jednej ręki na kierownicy i nóg na podnóżkach lub pedałach

50 zł

Czepianie się pojazdów podczas jazdy rowerem

100 zł

Zatrzymywanie się lub zwalnianie rowerem bez uzasadnionej przyczyny

100 zł

Jazda rowerem wzdłuż przejścia dla pieszych

100 zł

Jazda rowerem po chodniku lub drodze dla pieszych, jeśli przepisy tego zabraniają

50 zł

Wyprzedzanie rowerem innego roweru na zakręcie

300 zł

Pozostawienie roweru w zabronionym miejscu

Do 111 zł opłaty za usunięcie roweru i do 18 zł za każdą dobę przechowywania na parkingu

Źródło: Opracowanie Bankier.pl na podstawie kodeksu drogowego 2017 oraz uzupełniających rozporządzeń

Sąd zwrócił uwagę, że o ile w przypadku torowiska wyraźnie ograniczono miejsce przebywania do torów, o tyle drogi publicznej nie zawężono wyłącznie do jezdni. Zgodnie z przepisami kodeksu drogowego do drogi zaliczają się również takie elementy jak pobocze, chodnik, droga dla pieszych, droga dla rowerów i torowisko pojazdów szynowych.

Kara grzywny w Kodeksie wykroczeń

Kara grzywny jest najczęściej orzekaną sankcją za popełnienie wykroczenia. Wymierzana jest w wysokości od 20 do 5 000 złotych z możliwością kumulacji jej z inną orzeczoną karą.


– Brak zawężenia miejsca wykroczenia do któregoś z ww. elementów oznacza wprost, że dziecko do lat 7 nie może przebywać na żadnej części drogi, w tym także na chodniku i drodze przeznaczonej wyłącznie dla pieszych. Stąd wynika wprost również zakaz przebywania dziecka do lat 7 w samochodzie, tramwaju, pociągu, autobusie, wózku dla dzieci, furmance, rowerze i jakimkolwiek innym pojeździe – argumentuje sąd pytający.

– Funkcjonowanie w systemie prawnym art. 89 k.w. w aktualnym brzmieniu prowadzi do absurdalnej sytuacji, bowiem staje się on podstawą do karania wszystkich, którzy ze swoimi pociechami poruszają się po drogach publicznych lub torach pojazdu szynowego w jakiejkolwiek formie i bez znaczenia, w jakim celu – zauważa sąd pytający.

Więcej na ten temat w "Dzienniku Gazecie Prawnej".

Autor: Mieczysław Rudy

rud/ pat/

Źródło:PAP
Tematy
Konto osobiste Banku Millennium 360° i 360° Junior w promocji z premią do 290 zł!

Konto osobiste Banku Millennium 360° i 360° Junior w promocji z premią do 290 zł!

Komentarze (12)

dodaj komentarz
jes
W miastach ludzie już wchodzą na przejścia dla pieszych nie oglądając się czy jedzie samochód, wbiegają na przejście itd. I co z tego, że nawet będąc na przejściu mają rację jak nie przeżyją takiej kolizji. A dzieci widząc dorosłych powtarzają takie zachowania, zwłaszcza nastolatkowie. Nie wspominając już o W miastach ludzie już wchodzą na przejścia dla pieszych nie oglądając się czy jedzie samochód, wbiegają na przejście itd. I co z tego, że nawet będąc na przejściu mają rację jak nie przeżyją takiej kolizji. A dzieci widząc dorosłych powtarzają takie zachowania, zwłaszcza nastolatkowie. Nie wspominając już o rowerzystach jadących środkiem pasa, "bo im wolno".
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
grab
Kary po 50-200 zł. to nie są kary to pusto śmiech. A poza tym kto ma je dawać jak Policja zajmuje się sprawami politycznymi!
johny11palcow
5tys zl to powinny byc kary za wykroczenia drogowe kierowcow ktorzy jezdza jak kamikadze wyprzedzaja na 3-4 i 5.A przepisy dotyczace rowerów całkowicie zmienic rower nie moze miec pierszestwa bo to grozi wypadkami glupek to wymysli rowerzyscibwogoke nie patrza przez ten przepis na samochody
marianpazdzioch
Takie standardowe "100 zł, albo 25 lat więzienia" ;) Kary są w Polsce zupełnie od czapy. Ziobro buńczucznie zapowiadał ich uporządkowanie, tymczasem minęło ponad 4 lata i kompletnie nic się nie zmienło. No może poza jakimiś drobnymi korektami przy wyłudzaniu VAT. Przy czym wzrosła tylko górna granica. Dolna Takie standardowe "100 zł, albo 25 lat więzienia" ;) Kary są w Polsce zupełnie od czapy. Ziobro buńczucznie zapowiadał ich uporządkowanie, tymczasem minęło ponad 4 lata i kompletnie nic się nie zmienło. No może poza jakimiś drobnymi korektami przy wyłudzaniu VAT. Przy czym wzrosła tylko górna granica. Dolna praktycznie nie drgnęła, bo ta zależy od widzimisie sądu.
jurnydziadek
Za niskie te kary. Poza tym, jak maja zamiar je egzekwowac skoro rowerzysci jezdza nieoznakowani? Wobec tego moga bezkarnie uciec przed policja. Mozna tylko liczyc na uprzejmosc rowerzysty, ze sie zatrzyma. Szkoda, ze to martwe przepisy, bo gdyby rowerzysci faktycznie je przestrzegali to byloby bezpieczniej na sciezkach rowerowych Za niskie te kary. Poza tym, jak maja zamiar je egzekwowac skoro rowerzysci jezdza nieoznakowani? Wobec tego moga bezkarnie uciec przed policja. Mozna tylko liczyc na uprzejmosc rowerzysty, ze sie zatrzyma. Szkoda, ze to martwe przepisy, bo gdyby rowerzysci faktycznie je przestrzegali to byloby bezpieczniej na sciezkach rowerowych i chodnikach. Szczegolnie w duzych miastach gdzie ruch rowerow i pieszych jest duzy.
dwam
cytat : Kary muszą być tak surowe, by odstraszać przestępców /rowerowych/ uwaza Zbigniew Ziobro...
prs
Prawo do swobodnego poruszania sie jest nagminnie lamane.. i karane mandatami.

Czy ja jestem wolnym czlowiekiem, w wolnym kraju?

Poniewaz za przechodzenie przez ulice "w niedozwolonym miejscu", np 10 metrow od pasow, policja, wykonujac swoje "obowiazki", ukara mnie mandatem..

Powinienem miec
Prawo do swobodnego poruszania sie jest nagminnie lamane.. i karane mandatami.

Czy ja jestem wolnym czlowiekiem, w wolnym kraju?

Poniewaz za przechodzenie przez ulice "w niedozwolonym miejscu", np 10 metrow od pasow, policja, wykonujac swoje "obowiazki", ukara mnie mandatem..

Powinienem miec prawo przechodzic przez ulice gdzie chce.

Na pasach powinienem byc chroniony, poza nimi, na wlasna odpowiedzialnosc.
detektorjusia
Tak samo ktoś mógłby powiedzieć że chce mieć możliwość prowadzenia auta po wypiciu butelki wódki, no przecież jest wolność więc na własną odpowiedzialność!

Wbiegając na jezdnię stwarzasz zagrożenie dla pojazdów, ktoś może na przykład chcieć Ciebie ominąć i spowoduje karambol i co wtedy? Zwiejesz.
Tak samo ktoś mógłby powiedzieć że chce mieć możliwość prowadzenia auta po wypiciu butelki wódki, no przecież jest wolność więc na własną odpowiedzialność!

Wbiegając na jezdnię stwarzasz zagrożenie dla pojazdów, ktoś może na przykład chcieć Ciebie ominąć i spowoduje karambol i co wtedy? Zwiejesz. A nawet jak nie zwiejesz to i tak nie masz OC więc... będzie wina kierowcy bo chciał uratować Ci życie.
zenonn
Niektórzy bredzą o wolności która nie istnieje odkąd potworzyły się plemiona i reguły postępowania w społeczności.
Wolność jednostki kończy sie tam, gdzie zaczyna cudza.
Antypolscy politykierzy ględzili że pieszy na pasach ma pierwszeństwo, stad owce i barany lezą bez patrzenia wprost przed auto. Zrobi krok
Niektórzy bredzą o wolności która nie istnieje odkąd potworzyły się plemiona i reguły postępowania w społeczności.
Wolność jednostki kończy sie tam, gdzie zaczyna cudza.
Antypolscy politykierzy ględzili że pieszy na pasach ma pierwszeństwo, stad owce i barany lezą bez patrzenia wprost przed auto. Zrobi krok to mu się zdaje to ma pierwszeństwo, pojazd stanie natychmiast albo go górą ominie.. Samobójca ma prawo.się zabić. Niech ponosi koszty. Za zniszczone auto płaci rodzina. Pieszy przejechany na jezdni zawsze jest sam sobie winien. Gdyby użył mózgu by żył. Cmentarze są pełne tych co mieli pierwszeństwo.

Powiązane: O tym mówią ludzie

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki