5 powodów, żeby dziś oszczędzać w skarpecie

analityk Bankier.pl

Co dziesiąty Polak przechowuje swoje oszczędności w gotówce. Ekspertów analizujących finanse polskich gospodarstw domowych nieustannie zaskakuje fakt, że rodacy wolą, by ich pieniądze leżały bezczynnie, niż żeby przynosiły profity. Być może jednak zachowanie Polaków wcale nie jest tak nieracjonalne, jak sądzą niektórzy.

Trzymanie oszczędności w gotówce
Źródło: Thinkstock

Gotówka schowana w materacu albo ukryta w szufladzie nie procentuje, ale ma wiele innych zalet. Patrząc nieco z przymrużeniem oka, można wskazać kilka przyczyn, dla których taka forma gromadzenia nadwyżek ma dzisiaj znacznie większy sens niż kiedykolwiek.

1. Oprocentowanie lokat jest mizerne

Rzut oka na listę najlepszych lokat terminowych pozwala zauważyć, że oszczędzający w bankach nie mogą liczyć na pokaźne zyski. Kilka procent rocznie to maksimum, oferowane przez instytucje najostrzej konkurujące o depozyty. Za 10 tys. złotych przetrzymanych w banku przez rok dostaniemy kilkaset złotych odsetek, od których odjęty zostanie jeszcze 19-procentowy podatek.

2. Banki nie promują lojalnych oszczędzających

Oferty lokujące się w czołówkach rankingów to najczęściej lokaty promocyjne. Mogą z nich skorzystać tylko ci, którzy przyniosą do banku nowe środki. Kto nie chce co kilka miesięcy przenosić swoich oszczędności, ten musi się zadowolić gorszymi warunkami. Najniżej oprocentowane lokaty na polskim rynku, proponowane przez największe banki, przynoszą znikome zyski, często poniżej jednego procenta rocznie.

3. Kto ma rachunek, ten zapłaci

Na poszukujących najlepszych warunków czeka jeszcze inna pułapka - część produktów jest dostępna wyłącznie przez internet lub wymaga założenia rachunku w banku, który później otworzy lokatę. W obu przypadkach konieczne będzie posiadanie konta osobistego, a o darmowy ROR coraz trudniej. Banki mnożą opłaty i podnoszą limity zwalniające z prowizji. Od kilku miesięcy trwa festiwal podwyżek, który sprawia, że na niskie koszty prowadzenia konta mogą liczyć przede wszystkim aktywni użytkownicy kart płatniczych.

4. System informatyczny w skarpecie raczej nie zaszwankuje

Gotówka jest najpłynniejszą formą przechowywania siły nabywczej - można jej natychmiast użyć do przeprowadzenia transakcji, bez zdawania się na jakichkolwiek pośredników. O tym, że z dostępem do pieniądza w banku bywają problemy, przekonali się ostatnio boleśnie klienci kilku instytucji. Awarie systemów informatycznych będą coraz częstsze. Skarpeta i materac jak dotąd skutecznie opierają się informatyzacji.

5. Skarbówka nie zajrzy pod materac

Część oszczędzających w gotówce wybiera ten sposób z uwagi na anonimowość, zapewnianą przez papierowy pieniądz. Pieniądz bezgotówkowy znajduje się pod coraz ściślejszą kontrolą, a planowane zmiany w przepisach podatkowych dadzą organom skarbowym jeszcze większe uprawnienia. Kto ceni sobie prywatność, ten może w jej imię poświęcić skromne zyski, typowe dla bezpiecznych form lokowania w bankach.

Gotówka w domu zawsze się przyda

Trudno z czystym sumieniem zachęcać do przechowywania oszczędności w domu. To nie tylko nieopłacalne, ale również niebezpieczne. Warto jednak mieć w takiej postaci niewielką rezerwę. Może się przydać, gdy trzeba będzie wieczorem zapłacić hydraulikowi lub kurierowi albo gdy znowu zawiodą bankowe systemy. Na razie nie wymyślono jeszcze nic lepszego - tę formę zapłaty przyjmie od nas praktycznie każdy.

Jeśli jednak nie chcesz trzymać wszystkich pieniędzy w skarpecie, pomyśl na przykład o założeniu lokaty lub umieszczeniu części nadwyżek w funduszach inwestycyjnych.

Michał Kisiel, analityk Bankier.pl

Michał Kisiel

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
7 1 ~porles

Absurdalny, wprowadzający w szkodliwy błąd tytuł. Zresztą a propos lokat, to np. fm bank na świątecznej daje 3,5% na 4 mies. więc nie jest też aż tak źle jak piszecie.

! Odpowiedz
1 6 ~koko

Z pieniędzy na koncie finalnie i tak Cię okradną, jak nie dziś to za jakiś dłuższy czas, coś Ci wcisną, jakiś gówniany produkt, nie będziesz miał na to wpływu, banki muszą zarabiać kasę , nie martwią się o Ciebie o Twoje pieniądze, czy zarobisz czy nie, to jedna wielka ściema.

! Odpowiedz
0 0 ~Moher

Tja wytłumacz to tym którym smiało można powiedzieć UKRADZONO pieniądze:
1) na poczet ratowania państwa przed zadłużeniem (poki co inne państwo ale ....)
2) z powodu bankructwa banku (i to tych światowych naj.. nie jakiejś kasy kowalski-smith)
3) manipulacji dużych instytucji na rynkach akcji i walutowych - wiesz dolar po 5 zł i takie tam "pierdoły"..

Przez to instytucje finansowe tracą zaufanie i dla marnych 5% rocznie ( co tak naprawdę po odjęciu inflacji to może 2%) niewiele osób chce ryzykować 50% lub więcej wartości swoich oszczędnośći. zyskujesz latami tracisz znacznie szybciej.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
10 0 ~Rydz66

Ile Wy wszyscy macie razem w skarpecie. Powinniście wiedzieć że takich marnych groszaków nikt nie ruszy. Nawet na Cyprze. Ja zarabiam minimum stówkę miesięcznie na tym że mam kilka kont w bankach internetowych. Nie myślę że ktoś mnie okrada. A moją stówę płacą mi banki biorąc od gamoni biorących kredyty. Bo na tym głównie zarabia bank.

Jeszcze coś na temat Korwina. Z tymi księżycowymi teoriami to on może zostać co najwyżej etatowym opozycjonistą. Gdyby nawet przekroczył próg wyborczy to nie uda mu się nic zrobić poza gadaniem gadaniem. Wieczny opozycjonista. Ciekawie jak traktujecie ludzi którzy mają zawsze inne zdanie niż pozostali i twierdzą że mają patent na to co zrobić aby było lepiej.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
3 1 ~Monia

Moim zdaniem trzymanie pieniędzy w "skarpecie" to nic dobrego i nie rozumiem co to za powody! Chyba lepiej żeby pieniądze pracowały na lokacie albo koncie oszczędnościowym niż leżały w domu.

! Odpowiedz
1 0 ~Yeti

powód kolejny - wybuchnie yellowstone albo jakieś wulkany pod włchoami i szlag trafi elektronikę - a pieniądze w domu są i będą :-)

! Odpowiedz
1 2 ~ASW

Punkt 5 jest chyba ANTY-punktem.
Jeśli po 10 latach oszczędzania w skarpecie kupicie mieszkanie czy dom za gotówkę, to Skarbówka wezwie Was i zapyta "Skąd miał pan na to pieniądze?" I spróbójcie wytłumaczyć że oszczędzaliście 10 lat gotówkę :) Życzę szczęścia.

! Odpowiedz
0 4 ~oro

do systemu bankowego. Z pieniędzy w banku upasą się bankierzy pożyczając pieniądze właściciela na złodziejski często procent (kredyty gotówkowe), albo cała rzesza maklerów, doradców, traderów czy funduszy (wiele funduszy pobiera opłatę za wpłacane środki).
A z pieniędzy w skarpecie korzysta bez niczyjej łaski wyłącznie właściciel. I to jest zagrożeniem dla banków, finansistów, doradców i tysięcy innych cwaniaków, którzy lubią porządzić się cudzymi pieniędzmi.
Jeśli nie chcemy żeby rząd upasł się na naszej gotówce generując inflacje, to oprócz gotówki musimy mieć kruszce, kamienie szlachetne i ziemię.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 2 ~Pędzelmajster

ARTYKUŁ PROPAGANDOWY .. na zamówienie. Całe credo na końcu pisaniny, nadwyżki ulokuj w funduszach inwestycyjnych !! Hihi- haha !!!!!!!!

! Odpowiedz
0 1 ~AZ

TO PEŁNA KONTROLA NAD GOTÓWKĄ

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne