REKLAMA

23 uczniów zadeklarowało chęć zdawania matury z języka kaszubskiego

2019-05-23 15:51
publikacja
2019-05-23 15:51

23 uczniów zgłosiło w tym roku chęć zdawania egzaminu maturalnego z języka kaszubskiego. Pisemna matura z tego przedmiotu odbyła się w czwartek. Najwięcej – siedmiu abiturientów – pisało ją w liceum w Brusach.

Język kaszubski jest traktowany na maturze jako przedmiot dodatkowy, a więc nieobowiązkowy. Jak poinformowała PAP Renata Pawlak z Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Gdańsku, w tym roku chęć zdawania matury z kaszubskiego zgłosiły 23 osoby.

Pawlak wyjaśniła, że najwięcej – siedem osób, zadeklarowało chęć podejścia do tego egzaminu w Brusach. Matura odbyła się tam w Kaszubskim Liceum Ogólnokształcącym.

Po cztery osoby chętne do egzaminu zgłosiły się do szkół w Kartuzach i w Przodkowie. W Kościerzynie egzamin ten chciały zdawać dwie osoby, a pojedynczy abiturienci zadeklarowali chęć zdawania go w Chojnicach, Sierakowicach, Pucku, Wejherowie, Gdańsku i w Słupsku.

Część uczniów, którzy zmierzyli się z kaszubskim na maturze, to osoby rozważające podjęcie studiów z etnofilologii kaszubskiej, oferowanych przez Uniwersytet Gdański. O studiach tych myśli np. Mikołaj Rydygier z Kaszubskiego Liceum Ogólnokształcącego w Brusach, który z kaszubskim zetknął się dopiero w szkole średniej.

"Wcześniej nie znałem kaszubskiego. Dopiero po przyjściu do liceum ogólnokształcącego rozpocząłem naukę tego języka. Po trzech latach nauki matura była dla mnie bardzo łatwa. Liczę nawet na 80-90 procent" – powiedział PAP Mikołaj dodając, że doby wynik zapewni mu dodatkowe punkty przy rekrutacji na studia.

Mikołaj wyjaśnił, że w ramach egzaminu trzeba było między innymi napisać po kaszubsku streszczenie tekstu o kaszubskich przezwiskach, przetłumaczyć na język polski tekst i napisać rozprawkę dotyczącą opinii na temat tego, czy "przeciwieństwa się przyciągają". "Trzeba było się trochę zastanowić, pomyśleć, ale dzięki lekcjom kaszubskiego było łatwo" – powiedział PAP Mikołaj.

Jego szkolna koleżanka Marcelina Wysocka także rozważa studia na kierunku etnofilologia kaszubska. "Kaszubskiego uczę się od podstawówki. Moi rodzice i dziadkowie mówią w domu po kaszubsku" – powiedziała PAP abiturientka.

Trudność czwartkowego egzamin oceniła jako średnią. "Pojawiło się dużo nazw kaszubskich, których nie znałam, ale poradziłam sobie" – powiedziała PAP Marcelina. Dodała, że najprostszym dla niej zadaniem było przetłumaczenie tekstu z języka kaszubskiego na język polski. "Tekst był bardzo łatwo napisany" – powiedziała. Dodała, że średnio jej poszło z rozprawką po kaszubsku.

Dyrektor Kaszubskiego Liceum Ogólnokształcącego w Brusach Zbigniew Łomiński powiedział PAP, że ma nadzieję, że w kolejnych latach w jego szkole zwiększy się liczba chętnych do matury z kaszubskiego. Wyjaśnił, że w kolejnym roku szkolnym placówka chce zatrudnić więcej nauczycieli różnych przedmiotów, którzy ukończyli etnofilologię kaszubską na Uniwersytecie Gdańskim.

W 2005 r. Kaszubom udało się otrzymać status społeczności posługującej się językiem regionalnym. Dzięki temu kaszubskie samorządy otrzymują np. dodatkowe pieniądze na naukę języka i kultury kaszubskiej w szkołach, a na maturze można zdawać egzamin z tego języka.

W minionych latach z nauki kaszubskiego korzystało rocznie około 19 tys. uczniów pomorskich szkół. Do egzaminu maturalnego z tego języka każdego roku podchodzi średnio kilkanaście, a niekiedy ponad 20 osób.

W Narodowym Spisie Powszechnym w 2011 r. do etnicznej wspólnoty kaszubskiej przyznało się 233 tys. osób. Z tej liczby ponad 90 proc. deklarowało jednocześnie, że czuje się Polakami. Językiem kaszubskim posługuje się 108 tys. osób. (PAP)

Autor: Anna Kisicka

aks/ joz/

Źródło:PAP
Tematy
Inspirujące pomysły na urządzenie pomieszczeń dla firm

Inspirujące pomysły na urządzenie pomieszczeń dla firm

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki