REKLAMA

SONDAŻ1500+, czyli "babciowe". Tak Polacy oceniają pomysł Donalda Tuska

2023-03-29 10:36
publikacja
2023-03-29 10:36

United Surveys w najnowszym sondażu przeprowadzonym na zlecenie Wirtualnej Polski zapytał Polaków, co sądzą o "babciowym", czyli 1500 zł dla kobiet chcących wrócić do pracy po urlopie macierzyńskim. 51,7 proc. badanych dobrze ocenia "babciowe", a 33,8 proc. nie podoba się pomysł nowego świadczenia.

1500+, czyli "babciowe". Tak Polacy oceniają pomysł Donalda Tuska
1500+, czyli "babciowe". Tak Polacy oceniają pomysł Donalda Tuska
fot. Inside Creative House / / Shutterstock

22 marca lider PO Donald Tusk, podczas spotkania w Częstochowie (woj. śląskie), przedstawił kolejną propozycję programową KO. "50 proc. mam nie wraca do pracy po urlopie macierzyńskim, mimo że 90 proc. wyraża taką chęć. Tym programem chcemy uhonorować wysiłek polskich kobiet. Pracowaliśmy dość długo nad projektem (...) ogłaszam kolejny punkt programu KO. Nazwaliśmy go +babciowe+" – powiedział.

Mówił, że kobiety po urodzeniu dziecka i "po tych najważniejszych pierwszych tygodniach i miesiącach" bardzo często chciałyby wrócić do pracy. "Chciałyby, ale nie mogą, bo żeby pójść do pracy po urlopie macierzyńskim czy nawet w jego trakcie i jeśli chcą, to nie mogą głównie dlatego, ponieważ nie ma z kim zostawić dziecka, albo nie ma pieniędzy na to, żeby zapłacić za żłobek" - mówił Tusk.

Przekazał, że 1500 zł "babciowego" miesięcznie przysługiwałoby do czasu, kiedy dziecko może pójść do przedszkola, a więc do czasu, kiedy ukończy 3 lata.

Według raportu z badania United Surveys dla Wirtualnej Polski pozytywnie o tej inicjatywie wypowiedziało się aż 51,7 proc. Polaków – 21 proc. wybrało odpowiedź "zdecydowanie dobrze", a 30,7 proc. "raczej dobrze". Odmiennego zdania jest 33,8 proc. ankietowanych – 16,6 proc. wybrało odpowiedź "raczej źle", a 17,2 proc. "zdecydowanie źle". 14,5 proc. badanych wybrało odpowiedź "nie wiem/trudno powiedzieć".

Bezpieczny kredyt 2% - najważniejsze fakty

Bezpieczny kredyt 2% - najważniejsze fakty

Na czym polega? Kto może skorzystać? Ile kredytu można dostać? Co z wkładem własnym? Czy dopłaty można stracić? Pobierz e-book bezpłatnie lub kup za 10 zł.
Masz pytanie? Napisz na marketing@bankier.pl

Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Jeśli chcesz fakturę, to wypełnij dalszą część formularza:
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Podaj kod w formacie xx-xxx!
Pole wypełnione niepoprawnie!

Badanie wykazało, że pomysł "babciowego" najbardziej przypadł do gustu wyborcom Koalicji Obywatelskiej - 76 proc. badanych (22 proc. udzieliło odpowiedzi "zdecydowanie dobrze", 54 proc. - "raczej dobrze") - oraz PSL (Polskie Stronnictwo Ludowe) i Kukiz'15 - 68 proc, przy czym "zdecydowanie dobrze" ocenia go zaledwie 3 proc., a "raczej dobrze" - 65 proc.

"Wyborcy Lewicy są w tej kwestii mocno podzieleni" - przekazano. 48 proc. z nich ocenia pomysł "babciowego" dobrze ("zdecydowanie dobrze" - 26 proc., "raczej dobrze" - 22 proc.). Negatywnie ocenia ten projekt 51 proc. wyborców Lewicy, przy czym odpowiedzi "zdecydowanie źle" udzieliło zaledwie 1 proc. badanych.

Wśród wyborców Konfederacji przeważają nieznacznie oceny negatywne (44 proc.) nad pozytywnymi (38 proc.). 18 proc. wyborców tego ugrupowania nie ma zdania na ten temat.

61 proc. wyborców, którzy głosowali na PiS, źle ocenia projekt przedstawiony przez lidera Platformy Obywatelskiej (32 proc. ocenia go "zdecydowanie źle", a 29 proc. "raczej źle"). Dobrze ocenia 22 proc. wyborców ("zdecydowanie dobrze" - 12 proc., "raczej dobrze" - 10 proc.).

W kwestii poparcia dla tego pomysłu wśród mężczyzn i kobiet, wykazano, że pomysł "babciowego" podoba się 56 proc. kobiet ("zdecydowanie dobrze" ocenia go 21 proc., "raczej dobrze" - 35 proc.) oraz 47 proc. mężczyzn ("zdecydowanie dobrze" ocenia go 21 proc., "raczej dobrze" - 26 proc.).

Jak podano, aż 41 proc. kobiet ("zdecydowanie źle" ocenia go 17 proc., "raczej źle" - 24 proc.) oraz 26 proc. mężczyzn ("zdecydowanie źle" ocenia go 17 proc., "raczej źle" - 9 proc.).

"Wśród grup wiekowych 18-29 i 30-39 lat poparcie dla tego projektu jest bardzo wysokie. W tej pierwszej sięga 65 proc., w drugiej 58 proc. W grupie wiekowej 18-29 lat tylko 14 proc. badanych źle ocenia projekt przedstawiony przez lidera PO, 21 proc. nie ma na ten temat zdania. W grupie wiekowej 30-39 lat pomysł +babciowego+ źle ocenia już 27 proc. badanych, 15 proc. nie ma na ten temat zdania" - przekazano.

Poparcie dla "babciowego" wzrasta ponownie po 60. roku życia. Pomysł ten podoba się 51 proc. najstarszych respondentów, nie podoba 37 proc. z nich.

Badanie przeprowadzono w dniach 24-26.03.2023 metodą CATI&CAVI (ratio 50/50) na próbie 1000 osób.

Autorka: Katarzyna Herbut

Źródło:PAP
Tematy
Rekrutujesz? Odbierz 50% rabatu na pierwsze ogłoszenie na Pracuj.pl

Rekrutujesz? Odbierz 50% rabatu na pierwsze ogłoszenie na Pracuj.pl

Advertisement

Komentarze (15)

dodaj komentarz
szakry931
A dlaczego nie ma pomysłu likwidacji senatu ktory jest zbedny? Zlikwidowac senat i urzędy pracy jako ze sa to instytucje zbędne i kosztowne dla podatnika a nie wymyślać nowe socjale na koszt tych co pracują. Dla nierobów nie powinno być nic.
carlito1
Likwidacja senatu, PUP i straży miejskiej. I już jest parę złotych. A po za tym to świadczy, że w Polsce jeszcze długggo nic się nie zmieni......
adam.1983
Czyli zgapiony Rodzinny Kapitał Opiekuńczy funkcjonujący dziś jedynie tylko z 3 razy większą kwotą.
jaroslaw_kaczynski
Kogoś kto nienawidzi Polski bardzo boli prawda!

Szanowni Państwo, my w przeciwieństwie do tuska (z małej) dajemy wszystkim, czy to potrzebne czy nie. Co prawda 500, ale przed wyborami jeszcze Wam podniesiemy.

Zastanówcie się Państwo, czy nie jest to lepse rozwiązanie od rozdawnictwa od warunkiem jakiegoś pójścia do pracy.
konik_garbusek
Proponuję inny program czy hasło, no: Czy chcesz otrzymywać dużą sumę pieniędzy jeśli wygramy wybory (tutaj znak zapytania oraz zagadkowy uśmieszek!). W sumie to i tak bez znaczenia, bo zaden z nich nie zostanie zrealizowany. I zawsze mozna sie wytłumaczyć ze chodziło o co innego.
inwestor.pl
Zróbcie sondaż czy ankietowani wiedzą skąd będą pochodzić te 1500+, bo wydaje się, że nie mają pojęcia.
krokus12
Ci co finansują projekty socjalne wiedzą skąd są środki ,biorców to nie interesuje .
salad77
TO ZA MAŁO, KAŻDY POWINIEN DOSTAĆ MILION ZŁOTYCH WTEDY WSZYSCY BĘDĄ BOGACI
forfun
więcej programu mniej propagandy i rozdawnictwa bo przegramy !!!
zenonn
Kolejna propaganda.
Potencjalne babcie kobiet 20+ mają 40+ i są aktywne zawodowo.
Za 1500 niania nie będzie pracować.

Chyba, źe chodzi o kobiety 30+ i babcie 60+, które mają małą chęć całodziennej opieki na niemowlakiem i poniemowlakiem.
Żłobek? Dzieciak większość czasu nie korzysta bo chory.

Powiązane: Polityka rodzinna

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki