REKLAMA

12 tysięcy mieszkań zamiast 4 stadionów

2012-06-15 18:40
publikacja
2012-06-15 18:40

Budowa aren na EURO 2012 pochłonęła 4,27 mld zł. Pieniądze te pozwoliłyby na postawienie kilkunastu tysięcy dwupokojowych mieszkań w największych miastach Polski. Normalnie tyle mieszkań budują deweloperzy w całym kraju w kwartał. Alternatywą byłoby sfinansowanie budowy 35 tysięcy lokali komunalnych.


Z okazji EURO 2012 do Polski i Ukrainy przyjechały miliony kibiców, a wielokrotnie więcej codziennie śledzi zmagania drużyn na murawie. Bez wątpienia impreza ta jest dodatkowym bodźcem dla gospodarki, ale też katalizatorem wielu pozytywnych zmian takich, jak budowa dróg, portów lotniczych czy chociażby rewitalizacja okolic stadionów i budowa samych aren. Wiąże się to jednak z wymiernymi kosztami. Już same stadiony pochłonęły łącznie 4,27 mld złotych. Najdroższy był ten w Warszawie, który kosztował 1915 mln zł, a najtańszy – stadion w Poznaniu, który wystarczyło przebudować, co pozwoliło zmieścić się w kosztach „tylko” 638 milionów – wynika z wypowiedzi Wojciecha Rokickiego, krajowego koordynatora ds. stadionów ze spółki PL 2012. 

4 mld zł rozbudziłyby rynek nieruchomości

Są to niebagatelne kwoty, które na rynku nieruchomości wystarczyłyby na budowę przynajmniej dwunastu tysięcy dwupokojowych mieszkań w największych miastach. Zgodnie z informacjami udostępnianymi przez wojewodów, średni koszt budowy metra nowego mieszkania od dewelopera wynosi obecnie od 5,1 tys. zł w Gdańsku do 5,9 tys. w stolicy (pod uwagę wzięliśmy miasta, w których toczą się rozgrywki). Wartość ta zawiera koszt nie tylko materiałów i robocizny, ale też cenę ziemi i odsetek od kredytu inwestycyjnego (bez marży deweloperskiej). Inwestując 4,27 mld zł wydane na budowę stadionów w budowę mieszkań, można byłoby postawić w sumie 776,2 tys. m kw. budynków mieszkalnych. Uwzględniając, że przeciętny lokal deweloperski oddany do użytkowania w 2011 miał 64,6 m kw. powierzchni, otrzymalibyśmy dokładnie 12 016 mieszkań.

To niewiele mniej, niż wszyscy deweloperzy wybudowali w całej Polsce I kwartale br. (13,6 tys. lokali). Zdecydowanie najwięcej inwestycji można byłoby poczynić w Warszawie, gdzie budowa stadionu pochłonęła najwięcej pieniędzy. Za równowartość budowy Stadionu Narodowego można by było postawić tu ponad 5 tys. mieszkań. Najmniej mieszkań za cenę inwestycji w piłkarską arenę dałoby się zrealizować w Poznaniu, gdzie stadion wystarczyło zmodernizować. Tam możliwe byłoby wybudowanie nieco ponad 1800 lokali.

Koszty budowy mieszkań i aren EURO 2012

Miasto

Koszt budowy lub modernizacji stadionu

(w mln zł)

Koszt budowy metra mieszkania przez dewelopera

(w zł za m kw.)

Możliwy do budowy metraż

Możliwa do budowy liczba lokali deweloperskich*

Gdańsk

863

5092,5

169465

2623

Poznań

638

5417,5

117766

1823

Warszawa

1915

5904

324356

5021

Wrocław

854

5187,5

164627

2548

* przy założeniu, że jedno mieszkanie komunalne ma przeciętnie 64,6 m kw.

… lub komunalny zasób lokali

Jeszcze więcej można byłoby postawić za ponad 4 mld zł mieszkań komunalnych. Ich budowa pochłania bowiem znacznie mniejsze kwoty niż ma to miejsce w przypadku deweloperów. Wynika to z kilku czynników: lokale komunalne nie są budowane przez gminy w celu osiągnięcia zysku, gminy nie budują drogich i wyszukanych apartamentowców, a poza tym, jeśli gminy stawiają bloki komunalne, to raczej na już posiadanych działkach. Co więcej, przekazują zwykle pod budowę parcele już do tego przygotowane. Ogranicza to koszty pośrednie budowy, a więc na przykład te związane z opracowaniem dokumentacji, przyłączaniem do sieci, zagospodarowaniem terenu. Badania przeprowadzone przez Instytut Rozwoju Miast pokazują, że budowa metra mieszkania spółdzielczego pochłaniała w 2010 roku przeciętnie 3609 zł. Metr mieszkania komunalnego jest jeszcze tańszy. Opierając się o dane w/w instytutu można je oszacować w dużym przybliżeniu na 3 tys. zł za metr.

Za kwotę 4,3 mld zł można byłoby więc wybudować 1 423,3 tys. m kw. mieszkań komunalnych, czyli ok. 35 tys. lokali. Zgodnie z danymi GUS, przeciętny lokal komunalny oddany do użytkowania w 2011 roku miał bowiem wielkość 40,7 m kw. Warto w tym miejscu zauważyć, że w zeszłym roku wszystkie gminy oddały do użytkowania jedynie 2500 mieszkań komunalnych, a w miastach będących gospodarzami Euro – tylko 282.

Koszty budowy aren EURO 2012 i niedobory lokali komunalnych

Miasto

zapotrzebowane na lokale komunalne

(w szt.)

Koszt budowy lub modernizacji stadionu

(w mln zł)

Możliwa do budowy liczba lokali komunalnych**

Liczba mieszkań komunalnych zbudowanych w 2011 roku

Gdańsk

3136

863

7068

0

Poznań

2400

638

5225

20

Warszawa

5000

1915

15684

262

Wrocław

1800*

854

6994

0

*Szacunek Home Broker na podstawie liczby ludności i niedoborów lokali socjalnych w pozostałych miastach

**  przy założeniu, że jedno mieszkanie komunalne ma przeciętnie 40,7 m kw.Bartosz Turek, Robert Latuszek / Home Broker
Źródło:
Tematy
10% zwrotu za paliwo! Sprawdź iKonto Biznes z kartą z Plusem!

10% zwrotu za paliwo! Sprawdź iKonto Biznes z kartą z Plusem!

Komentarze (15)

dodaj komentarz
~Los
Mieszkań pustych stoi ci u nas pod dostatkiem i nadal powstają nowe, także strachu, że ich zabraknie nie ma.
Zamiast pisać farmazony zwiększcie ich dostępność rezygnując z 30% marży.

~endi
To jest przykład dla twierdzenia - Pieniądze wpłacone do budżetu to są pieniądze STRACONE .....
~Ola
A ile można za te pieniądze kupić bułek i rozdać biednym ! A po co drogi ?- można chodzić pieszo dla zdrowotności i niebyłby chorych ... Nikt przy zdrowym rążsądku tak nie myśli- bo nic byśmy nie zrobili. A te mieszkania to kto miałby dostać - za darmo czy jak? ? -to wg. was byłoby sprawiedliwe. Pracujesz =kup sobie, nie pracujesz=dostaniesz A ile można za te pieniądze kupić bułek i rozdać biednym ! A po co drogi ?- można chodzić pieszo dla zdrowotności i niebyłby chorych ... Nikt przy zdrowym rążsądku tak nie myśli- bo nic byśmy nie zrobili. A te mieszkania to kto miałby dostać - za darmo czy jak? ? -to wg. was byłoby sprawiedliwe. Pracujesz =kup sobie, nie pracujesz=dostaniesz od państwa . Prosty wniosek= zostać biednym idostaniesz wszystko!!!
~emk6
Zgadzam sie, ale jestesmy odosobnionymi przypadkami, bo wiekszosc nie chce likwidacji takiej kradziezy tylko chcialaby byc na miejscu kradnacych.
Czy to beda grupy spoleczne z swoimi zadaniami, czy wiekszosc partii glownego nurtu, organizacji spolecznych - to samo socjalistyczne myslenie.
~Artur
bzdura, wedlug raportu nbp koszt wybudowania 1m^2 wynosi 3-4 tys w najdrozszych miastach, a nie tak jak tu sugeruja 5-6 tys., proboja usprawiedliwic zlodziejskie marze na poziomie 50-60%
~key1
deweloperzy: 12 tys mieszkan
strazacy: 1200 nowych wozow bojowych
obroncy zwierzat : 40 schronisk
lekarze : 20 szpitali
...

~szass
czyli co, deweloperstwo będzie wyciągało łapki do państwa po pieniążki bo kliteczki w chorych cenach się nie sprzedają a firemki czeka padaka?
~AERO
Do kolegi niżej Ty też pomyśl i jak już to zr4obisz to uświadomisz sobie jak te stadiony będą nie rentowne i wszyscy będziemy się do ich utrzymania dokładać, a tak przynajmniej młodzi by mieli lepszy start bez bagaży 350 tyś do spłacenia.
~rex
Facet piszesz za darmo ich nikt nie odda a stadiony nie sa za darmo rozdane ,pomysl logicznie ...latomjeszce zarobi za korupcje ..
~AER
Ty też pomyśl i jak już to zr4obisz to uświadomisz sobie jak te stadiony będą nie rentowne i wszyscy będziemy się do ich utrzymania dokładać, a tak przynajmniej młodzi by mieli lepszy start bez bagaży 350 tyś do spłacenia.

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki