REKLAMA
WAŻNE

mBank oczekuje znacząco niższego wyniku grupy za II kw '20 i za cały '20 w ujęciu rdr

2020-04-30 07:28
publikacja
2020-04-30 07:28

mBank oczekuje, że skonsolidowany wynik netto w II kwartale 2020 roku oraz w całym 2020 roku będzie znacząco niższy od zysku netto osiągniętego w II kwartale 2019 roku oraz w całym 2019 roku - poinformował bank w raporcie finansowym za I kwartał.

/ fot. Katarzyna Waś-Smarczewska / Bankier.pl

Bank podał, że spodziewa się dalszego wpływu pandemii oraz działań z nią związanych, podjętych w Polsce i na świecie, na wyniki kolejnego kwartału i całego 2020 roku.

"Grupa wprowadziła szereg udogodnień dla klientów, aby ograniczyć wpływ stanu pandemii na ich sytuację finansową. Mimo tego, ze względu na potencjalne pogorszenie sytuacji makroekonomicznej, Grupa spodziewa się pogorszenia sytuacji finansowej kredytobiorców w kolejnych kwartałach i tym samym znaczącego wzrostu odpisów na oczekiwane straty kredytowe w II kwartale i całym 2020 roku w porównaniu do odpisów za II kwartał 2019 roku i za cały 2019 rok" - napisano w raporcie.

"Ponadto, osłabienie złotego może wpłynąć negatywnie na wysokość rezerw tworzonych na ryzyko prawne związane z walutowymi kredytami hipotecznymi i mieszkaniowymi" - dodano.

Bank ocenia, że obniżenie stóp procentowych przez RPP o łącznie 100 pb będzie miało negatywny wpływ na wynik odsetkowy grupy i obecnie wpływ ten szacuje na około 155 mln zł w 2020 roku, przy założeniu stałej sumy bilansowej.

"Jednakże, ze względu na negatywny wpływ pandemii COVID-19 na aktywność gospodarczą, grupa spodziewa się także obniżenia aktywności klientów i niższej sprzedaży produktów bankowych" - napisano w raporcie.

Bank spodziewa się, że kredyty dla przedsiębiorstw spadną na rynku w 2020 roku o 20,5 proc., a depozyty o 18,6 proc. Kredyty dla gospodarstw domowych spadną z kolei o 0,8 proc., a depozyty dla tego segmentu wzrosną o 6 proc. (PAP Biznes)

seb/ osz/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Prognozy i wyniki finansowe

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki