REKLAMA

mBank ocenia, że podwyższony kurs CHF będzie miał umiarkowanie negatywny wpływ na wyniki w '15

2015-02-05 09:03
publikacja
2015-02-05 09:03

mBank ocenia, że utrzymujący się na podwyższonym poziomie kurs franka szwajcarskiego, będzie mieć umiarkowanie negatywny wpływ na wyniki finansowe grupy w 2015 roku. Bank może zanotować wzrost odpisów - poinformował mBank w raporcie kwartalnym.

"Utrzymujący się na podwyższonym poziomie kurs franka szwajcarskiego, będzie mieć umiarkowanie negatywny wpływ na wyniki finansowe Grupy mBanku w 2015 roku. Przyjmując do obliczeń kurs PLN/CHF na poziomie 4,20 na dzień 31 grudnia 2014, wskaźniki kapitałowe Grupy mBanku byłyby o ok. 40 punktów bazowych niższe od obecnie raportowanych za wspomniany okres" - napisano w raporcie.

Współczynnik kapitałowy na koniec grudnia 2014 roku wynosił 14,7 proc., a współczynnik Core Tier I 12,3 proc.

mBank podał, że może zanotować wzrost odpisów, wywołany wzrostem wartości kredytów w stosunku do zabezpieczających je nieruchomości.

"Mimo, że miesięczna rata znacznej większości kredytobiorców posiadających w mBanku zobowiązania we frankach szwajcarskich obniży się w porównaniu do grudnia 2014 dzięki ujemnej stawce Libor, Grupa mBanku może zanotować pewien wzrost odpisów z tytułu utraty wartości kredytów i pożyczek, spowodowany wzrostem wartości kredytów w stosunku do zabezpieczających je nieruchomości" - napisano w raporcie.

"Jednocześnie, obniżone spready walutowe dla klientów oraz nieznacznie opóźnione dostosowanie kosztów finansowania mBanku do negatywnej stawki Libor, w zestawieniu z szybszym dostosowaniem oprocentowania kredytów po stronie klientów i możliwym wzrostem konkurencji na rynku depozytów (...) będą miały niewielki negatywny wpływ na dochody mBanku w średnim okresie" - dodano.

mBank podał, że stosuje zasadę, według której ujemna wartość stopy LIBOR CHF pomniejsza marżę kredytową.

Ponadto bank zawęził spread walutowy oraz zaproponuje klientom znajdującym się w trudnej sytuacji finansowej pakiet rozwiązań, polegających m.in. na wydłużeniu czasu trwania kontraktu. Wśród nowych rozwiązań znajduje się też możliwość przeniesienia hipoteki frankowej na nową nieruchomość. (PAP)

seb/ asa/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Otwórz konto, które samo oszczędza na 2,2% i zgarnij nawet 300 zł

Otwórz konto, które samo oszczędza na 2,2% i zgarnij nawet 300 zł

Komentarze (1)

dodaj komentarz
~mat_ignorant
ciekawe jaki % klientów mbanku ma niższe raty? i jakim cudem?

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki