REKLAMA

Zubelewicz z RPP: Podwyżka stóp procentowych powinna nastąpić jak najszybciej

2020-02-25 13:48
publikacja
2020-02-25 13:48

Referencyjna stopa procentowa w Polsce powinna jak najszybciej wzrosnąć do poziomu 2 proc., by przeciwdziałać rosnącej inflacji - powiedział we wtorek agencji Reuters członek RPP, Kamil Zubelewicz.

/ fot. Filip Błażejowski / FORUM

"Jakakolwiek możliwa podwyżka stóp procentowych powinna nastąpić jak najszybciej. Chodzi o to, w jakiej kondycji zostawimy kolejnej Radzie polską walutę" - powiedział cytowany przez Reuters ekonomista.

"Moim zdaniem, referencyjna stopa procentowa powinna zostać podwyższona do 2 proc., a potem powinniśmy poczekać. To jest absolutne minimum, biorąc pod uwagę średnioterminową stabilność polskiej waluty.

Zdaniem Zubelewicza, cel inflacyjny w Polsce powinien być niższy niż obecne 2,5 proc., co byłoby najlepszym rozwiązaniem w celu stłumienia wewnętrznej presji inflacyjnej.

Członek RPP ocenił, że nie widzi szans na zmianę retoryki większości RPP, która postuluje stabilizację stóp. Dodał, że inflacja w Polsce przyspiesza głównie z uwagi poziom stóp procentowych w kraju.

W styczniu inflacja w ujęciu rdr wzrosła do 4,4 proc. rdr.

Na posiedzeniu RPP w styczniu za podwyżką stóp procentowych głosowało 3 członków tego gremium: Zubelewicz, E. Gatnar i Ł. Hardt.

Czworo członków RPP, w tym prezes NBP A. Glapiński, sugerowało do tej pory, że jeżeli dojdzie do zmiany stóp procentowych w Polsce, to ruchem będzie obniżka. (PAP Biznes)

tus/ asa/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (59)

dodaj komentarz
kondek1
Jak się widzi pracujących ludzi na dole, to i gospodarka się prawidłowo kręci. Opozycja tylko widziała swoje apanaże i bliskich po kądzieli.
tbielik
Odpowiedź Panu " silvio_gesell_ ", Rozumem i pracą ludzie się bogacą, niby triuzm, ale prawda w nim jest. Nie mam zbyt dużo pieniędzy ale mam widoki na ich zarobienie w ciągu roku może dwóch.
fifik
W recesji do pobudzenia gospodarki raczej obniżka podwyżka zatrzyma rozwoj
jsunday
W recesji to się obniża podatki, a nie stopy, które są realnie ujemne.
Żeby człowiek poszedł i wydał do sklepu to musi mieć z czego wydać, a nie brać kredyty.
kerad_
Już jeden był taki co schładzał gospodarkę przy dekoniunkturze i bezrobocie przekroczyło 20% ale na lokatach można było zarobić tylko niewielu miało pieniądze.
awenturyn1
Dopóki nie będą karani bardzo srogo ludzie , którzy decydują o tak ważnych sprawach w przypadkach EWIDENTNEGO DZIAŁANIA NA SZKODĘ NARODU to nic się nie zmieni. Dobrze jest zapamiętać nazwiska tych osób.
silvio_gesell
Coraz mniej ludzi dba o pieniądze, bo ich nie ma.
silvio_gesell_
Chciałem przez to powiedzieć że to ja ich nie mam. I klasycznie po polsku chciałbym, aby inni również ich nie mieli.
sammler odpowiada silvio_gesell_
Nudzisz się może?
silvio_gesell_ odpowiada sammler
Ja nie a ty?

Powiązane: RPP obniża stopy procentowe

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki