REKLAMA

GAMINGZnów głośno o polskim wydawcy gier. Spółka komentuje, a kurs nurkuje

2022-11-30 10:55, akt.2022-11-30 17:50
publikacja
2022-11-30 10:55
aktualizacja
2022-11-30 17:50

Kurs SimFabric kolejny raz w tym tygodniu zwraca uwagę giełdowych inwestorów. Tym razem przyczyną jest mocna przecena, która jest efektem usunięcia wszystkich gier spółki z platformy sprzedażowej Steam.

Znów głośno o polskim wydawcy gier. Spółka komentuje, a kurs nurkuje
Znów głośno o polskim wydawcy gier. Spółka komentuje, a kurs nurkuje
fot. Artit Wongpradu / / Shutterstock

Jeszcze w poniedziałek kurs producenta i wydawcy gier SimFabric zaliczył ponad 33-proc. wzrost w reakcji na informacje o emisji akcji i ustalonej ich cenie. Jednak taka zmienność to w ostatnich miesiącach nie nowość, jeśli chodzi akurat o tę spółkę. W środę kurs SimFabric tym razem mocno tracił i na koniec sesji przecena sięgnęła 18 proc. przy ponad 5 mln zł obrotu.

Bankier.pl

Spadki są pokłosiem informacji o zablokowaniu konta Steam należącego do SimFabric. To nie tylko platforma do sprzedaży gier w wersji cyfrowej, ale również cała społeczność, która dzieli się ze sobą opiniami nt. konkretnych tytułów, które na bieżąco recenzuje.

Użytkownicy Steam z uwagi na zablokowanie konta SimFabric i usunięcia ze sklepu cyfrowego wszystkich gier spółki wiedzieli o tym jako pierwsi. Sama spółka wydała swój komunikat późnym wieczorem po otrzymaniu takiej informacji od Valve, które jest właścicielem platformy dystrybucyjnej.

„Spółka skontaktowała się ze Steam i aktualnie sprawa będzie szczegółowo badana przez Steam we współpracy ze spółką. Zarząd spółki dołoży wszelkich starań, aby sprawę jak najszybciej wyjaśnić i przywrócić działanie konta na Steam w jak najkrótszym czasie” – czytamy oświadczeniu SimFabric.

W informacji nie podają przyczyn zawieszenie konta i usunięcia gier SimFabric, ale branżowe media wiążą sprawę z ostatnimi recenzjami prologu gry „Cthulhu: Books of Ancients”. Szczegółowo sprawę opisał Michał Król na portalu polskigamdev.pl.

„Cthulhu: Books of Ancients Prologue” zbierał słabe oceny i zaczęły się dziać rzeczy dziwne. Tytuł dostał kilka negatywów od doświadczonych graczy z pokaźną biblioteką i historią. W odpowiedzi pojawiło się wiele pozytywnych recenzji, które wzbudziły podejrzenia” - opisuje wydarzenia po premierze prologu, która miała miejsce 18 listopada bieżącego roku.

„Wszystkie zostały wystawione przez nowo założone konta, nie posiadały żadnych gier, nazwy wyglądały jak stworzone według klucza i na koncie miały… jedną recenzję. Wystawioną prologowi 'Cthulhu: Books of Ancients'” - czytamy w artykule Michała Króla.

Według relacji autora na forum Steam rozgorzała dyskusja o całej sytuacji, a osoby podnoszące w wątpliwość pozytywne recenzje od nowych kont zostały zablokowane przez Steam. W mediach społecznościowych posypały się niepochlebne komentarze nt. SimFabric, który moderował forum dyskusyjne gry. 

Wątpliwości dotyczące pozytywnych recenzji gry „Cthulhu: Books of Ancients Prologue” zgłaszano także do Steam, co miałoby być prawdopodobnym powodem zniknięcia wszystkich gier z platformy - wynika z tekstu Króla. Do sprawy na swoim koncie na Twitterze odniosła się sama spółka, podnosząc, że z wątpliwymi recenzjami nie ma nic wspólnego. 

Co więcej SimFabric pisze, że to nie pierwsza taka sytuacja i może ona mieć podobną konstrukcję do tej po wydaniu "Gardenia Prologue". 

"Podobna sytuacja miała miejsce w zeszłym roku w przypadku wydania gry "Gardenia Prologue". Udało nam się ustalić, że na portalu osób trzecich były oferowane kody do innych gier, nie z portfolio spółki oraz grupy kapitałowej, w zamian za komentarz z pozytywną oceną naszego tytułu" - czytamy w twitterowym oświadczeniu. 

Dla spółki to sytuacja o tyle poważna, że dotyczy największego sklepu cyfrowego, źródła przychodów i platformy stanowiącej istotne narzędzie do odbierania uwag i rekomendacji od graczy, by rozwijać swoje gry i wprowadzać poprawki. W kontekście ostatnich wydarzeń władze spółki muszą chyba jeszcze raz przemyśleć swoje podejście do tego zagadnienia. Dla inwestorów to tylko kolejny dzień na rozhuśtanym kursie SimFabric. 

Michał Kubicki

Źródło:
Tematy
Znajdź pracownika na Pracuj.pl już od 41,70 zł!

Znajdź pracownika na Pracuj.pl już od 41,70 zł!

Advertisement

Komentarze (4)

dodaj komentarz
infinityhost
I prawidłowo, nie można tolerować cenzury.
bangladesznadwisla
Ta firma już od dawna jest podejrzana. Powinno się zastanowić czy może coś takiego być notowane na giełdzie
tomaszektoma
JANUSZEX GRY PL

fake'owe opinie by podbic kurs i ubrac inwestorow
naprawde ktos chcial "wyrolowac" Steam?

Powiązane: Gry komputerowe

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki