REKLAMA

Znaleźli miliony podczas spaceru. W Polsce musieliby oddać je państwu

2014-02-26 12:30
publikacja
2014-02-26 12:30
Pewna para z Kalifornii podczas codziennej wędrówki zauważyła wystającą z ziemi krawędź starej puszki. Gdy wykopali pojemnik, okazało się, że w środku znajdują się monety o łącznej wartości… 10 milionów dolarów.

skarb za 10 mln dolarów
Źródło: Thinkstock

To być może największy zakopany skarb w historii USA. Ich znalezisko zawierało 1400 złotych monet pochodzących z czasów „gorączki złota”.

– Pewnego razu, idąc po raz któryś szlakiem wspólnie przemierzanym przez nas od kilku lat, zauważyłem starą, wystającą z ziemi puszkę. Pochyliłem się do niej, zeskrobałem mech i wówczas dokonałem odkrycia – relacjonował jeden ze szczęśliwych znalazców. Jak się okazało, była to pierwsza z pięciu odkopanych w sumie puszek, wypełnionych po brzegi złotymi monetami.

Będzie czym handlować

Po tym odkryciu para zdecydowała się zatrudnić Dona Kagana, uznanego amerykańskiego dilera i licytatora, mającego za zadanie reprezentowanie pary w kwestii handlu znaleziskiem. – Zdarzają się sytuację, że ludzie przychodzą do nas z monetami wartymi kilka tysięcy dolarów, jednak po raz pierwszy mamy do czynienia z kimś, kto zgarnął całą pulę – mówi Kagan.

– Prawie wszystkie z 1427 odkrytych monet znajdują się w idealnym stanie i są datowane na okres od 1847 do 1894 roku. Najrzadsze z nich mogą być warte nawet milion dolarów za sztukę – wspomniał Kagan. Dodał również, że para planuje sprzedać 90 procent kolekcji, jednak wcześniej użyczy ich Amerykańskiemu Towarzystwu Numizmatycznemu, którzy chcieliby je zaprezentować podczas krajowej wystawy o nazwie Money Show.

Jak by to było w Polsce?

Para zaznaczyła, że dzięki swojemu odkryciu chciałaby wspomóc osoby biedne. Planują również przeznaczyć część pieniędzy pochodzących ze sprzedaży m.in. na dofinansowanie sztuki. Jak widać, Amerykanie z dnia na dzień staną się milionerami. Według polskiego prawa taka historia byłaby niemożliwa.

Jak donosi agencja AP, monety zostały odnalezione w kwietniu ubiegłego roku. W rozmowie z reporterami agencji informacyjnej przedstawiciel firmy zajmującej się złotem odmówił wyjawienia danych szczęśliwych znalazców – boją się oni najazdu „łowców skarbów” na ich posesję oraz nie chcą zmieniać stylu życia przez to, że ich otoczenie dowie się o ich majątku.

Zgodnie z amerykańskim prawem, monety pozostaną własnością znalazców. Po dokładnym zbadaniu i oszacowaniu wartości, monety zostaną sprzedane na portalach aukcyjnych i a dochody osiągnięte z tego tytułu traktowane będą jak każde inne. Według Fox News, znalezione monety są dosyć rzadkie, a ich wartość może przekroczyć nawet 10 milionów dolarów, co oznaczałoby, że para z Kalifornii dokonała jednego z największych „złotych odkryć” w historii USA.

Gdyby jakimś cudem te same złote monety odnaleziono nie w Kalifornii, lecz w Polsce ich los byłby całkowicie inny.

Zgodnie artykułem 35. Ustawy o o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami, „przedmioty będące zabytkami archeologicznymi odkrytymi, przypadkowo znalezionymi albo pozyskanymi w wyniku badań archeologicznych, stanowią własność Skarbu Państwa”. Zapis ten tyczy się zarówno cennych przedmiotów znalezionych przypadkowo, jak i w efekcie poszukiwań z użyciem profesjonalnego sprzętu.

Na prowadzenie poszukiwań potrzebna jest zgoda wojewódzkiego konserwatora zabytków, której uzyskanie warunkowane jest dopełnieniem szeregu formalności. Również do niego należy decyzja o wyborze miejsca przechowywania zabytków archeologicznych.

Za niedostosowanie się do przepisów grozi odpowiedzialność karna w postaci aresztu, grzywny lub ograniczenia wolności. Dodatkowo sąd może orzec „przepadek narzędzi i przedmiotów, które służyły lub były przeznaczone do popełnienia wykroczenia, chociażby nie stanowiły własności sprawcy”.

Co w takim razie zrobić, kiedy natkniemy się – nawet na swojej posesji – na potencjalnie cenne znalezisko? W myśl przepisów należy niezwłocznie powiadomić wojewódzkiego konserwatora zabytków lub władze lokalne (wójta, burmistrza, prezydenta) o odkryciu oraz zabezpieczyć przy użyciu dostępnych środków przedmiot oraz miejsce znalezienia. Jeżeli tego nie dokonamy, również podlegamy karze grzywny, do wysokości dwudziestokrotnego minimalnego wynagrodzenia na wskazany cel społeczny związany z opieką nad zabytkami.

Jan Kowal, Michał Żuławiński
bankier.pl

Źródło:
Tematy
Zyskaj 300 zł i ciesz się kartą bez opłat

Zyskaj 300 zł i ciesz się kartą bez opłat

Komentarze (10)

dodaj komentarz
pegasuss
jak pokazuje historia , my i Amerykanie , mieliśmy jako pierwsi , porządną konstytucję , co mamy teraz każdy widzi , Amerykanie dalej mają konstytucję , a my mamy goowno , żeby na własnym terenie nie mieć praw do ziemi i tego co pod ziemią , żeby na własnym terenie , nie móc zabić złodzieja , lub bandyty , a wręcz za jego skrzywdzenie jak pokazuje historia , my i Amerykanie , mieliśmy jako pierwsi , porządną konstytucję , co mamy teraz każdy widzi , Amerykanie dalej mają konstytucję , a my mamy goowno , żeby na własnym terenie nie mieć praw do ziemi i tego co pod ziemią , żeby na własnym terenie , nie móc zabić złodzieja , lub bandyty , a wręcz za jego skrzywdzenie , ja jako właściciel posesji , mam problemy, a więc do doopy z taką konstytucją i takim prawem , konstytucja w Polsce to rolka papieru toaletowego , tylko papier toaletowy ma większą wartość. M .Okoń.
~DarekS
Dlatego trzeba przywrócić dawną Konstytucję !
~Misiu
Ha ha, moj dziadek znalazl w ziemi zlote monety 5 lat temu i pojechal do Niemiec i sprzedal za 5tys euro, nie byl glupi by oddac Konserwatorowi zabytkow. Znalazl czyli jego i tyle w temacie
~Domelo
Każdemu Amerykaninowi można by życzyć, aby znalazł ropę pod swoim domem. A nam Polakom co można życzyć? Na pewno nie ropy ani gazu. Spróbujcie znaleźć ropę pod swoim domem. Zostajecie z automatu wywłaszczeni z własnej ziemi, a wasz dom idzie pod rozbiórkę. Później taki POwiec powie Wam, sorry takie mamy prawo. Jak już nie będziecie Każdemu Amerykaninowi można by życzyć, aby znalazł ropę pod swoim domem. A nam Polakom co można życzyć? Na pewno nie ropy ani gazu. Spróbujcie znaleźć ropę pod swoim domem. Zostajecie z automatu wywłaszczeni z własnej ziemi, a wasz dom idzie pod rozbiórkę. Później taki POwiec powie Wam, sorry takie mamy prawo. Jak już nie będziecie mieli się gdzie podziać w własną rodziną Tusk miłujące serce stwierdzi, że pod publiczkę i głosy elektoratu da wam mieszkanie socjalne... tam gdzie upycha się niepłacących czynszu w mieszkaniach państwowych. W poczuciu oszukania przez państwo skierujecie sprawę do UE, która podetrze sobie tym tyłek, bo ma ważniejsze rzeczy do roboty jak choćby walka z CO2. Polacy nic się nie stało, nic się nie stałoooo....
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
~Marysia
W naszym kraju większość ustaw i przepisów jest zredagowana po zbójecku. Zbójcami są elity polityczne a rabowanymi na każdym kroku dawcami reszta. Państwo z góry zakłada że każdy obywatel jest wrogiem nr.1 W naszym kraju taliban ma status osób pokrzywdzonych a że zamordowano wiele osób nikt się tym nie przejmuje. W sprawie śmierci W naszym kraju większość ustaw i przepisów jest zredagowana po zbójecku. Zbójcami są elity polityczne a rabowanymi na każdym kroku dawcami reszta. Państwo z góry zakłada że każdy obywatel jest wrogiem nr.1 W naszym kraju taliban ma status osób pokrzywdzonych a że zamordowano wiele osób nikt się tym nie przejmuje. W sprawie śmierci 6 Polaków w nowym Jorku nie prowadzi się nawet śledztwa!.
~endi
W Polsce wszystko trzeba oddać państwu , przykładem jest ziemia czy nieruchomości w tzw użytkowaniu wieczystym - sto lat się kończy i państwo nabywa prawo do wszystkiego . Jesteśmy tu tylko wołami roboczymi , chyba że ktoś wywodzi się z aparatu władzy wtedy ma względy we wszystkim ...
~Kolo_
a na poczatek moze jeszcze glebiej zakopac.. a w zadnym przypadku nie pisac o tym na zadnych portalach bo 'wielki brat' czuwa...
~stary
Bo Polska to chory kraj w którym obywatel jest tylko po to żeby tyrać na kastę rządzącą.
Dlatego bardziej świadomi i chcący żyć jak ludzie wieja z tego grajdołu.
~blue17
Czyli w polsce trzeba by takie znalezisko domowymi sposbami przetopic na sztabki by wygladały na nowe dzięki temu nie były by zabytkami lub wywieżć za granice znależc podobne miejsce w którym w polsce znaleźliśmy skarb i tam to ogłosić

Powiązane: O tym mówią ludzie

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki