REKLAMA

Zmiany w fotowoltaice. MKiŚ zapewnia, że projekty parasolowe nadal będą bardzo opłacalne

2021-11-08 18:06
publikacja
2021-11-08 18:06
Zmiany w fotowoltaice. MKiŚ zapewnia, że projekty parasolowe nadal będą bardzo opłacalne
Zmiany w fotowoltaice. MKiŚ zapewnia, że projekty parasolowe nadal będą bardzo opłacalne
fot. luiggi33 / / Shutterstock

Planowana od 1 kwietnia zmiana systemu rozliczeń prosumentów z net meteringu na net billing nie wpłynie na obniżenie atrakcyjności wsparcia w programach parasolowych, które pozostaną najkorzystniejszą formą dotacji przewidzianą dla prosumentów w Polsce - przekonuje resort klimatu i środowiska.

Ministerstwo przypomniało, że programy parasolowe finansowane z funduszy europejskich w ramach Regionalnych Programów Operacyjnych na lata 2014-20 zapewniają bardzo wysoki poziom wsparcia - od 60 do 85 proc. kosztów inwestycji w domową mikroinstalację fotowoltaiczną.

Według ministerstwa możliwość uzyskania dofinansowania przez przyszłych prosumentów z tzw. programów parasolowych, oferowanych przez gminy, to atrakcyjny mechanizm wsparcia, który nadal powinien cieszyć się dużym zainteresowaniem.

"Ministerstwo Klimatu i Środowiska podkreśla, że planowana od 1 kwietnia 2022 r. zmiana systemu rozliczeń energii wytwarzanej przez prosumentów z ilościowego z wykorzystaniem opustów (net metering) na wartościowy (net biling) nie wpłynie na obniżenie atrakcyjności wsparcia oferowanego w programach parasolowych. Pozostaną one najkorzystniejszą formą dotacji przewidzianą dla prosumentów w Polsce" - podkreślono.

Przypomniano, że dotychczasowy sposób rozliczania prosumentów, oparty o mechanizm opustów 1-0,8 oraz 1-0,7, został wprowadzony w lipcu 2016 r. "Jego celem było zapewnienie prostego systemu, który zachęciłby gospodarstwa domowe do instalowania paneli fotowoltaicznych i stawania się prosumentami. Należy podkreślić, że prosument został zdefiniowany jako konsument energii elektrycznej, który produkuje ją na własne potrzeby. Tym działaniom od początku przyświecał cel zapewnienia oszczędności na rachunkach za energię elektryczną przy jednoczesnym wzroście wykorzystania odnawialnych źródeł energii" - wskazano w komunikacie.

Według ministerstwa efektywność tego systemu rozliczeń przez kilka lat była jednak ograniczona. "Pod koniec czerwca 2019 r. w Polsce funkcjonowało zaledwie 86 tys. prosumentów. Dopiero wprowadzony w lipcu 2019 r. program +Mój Prąd+, a następnie możliwość skorzystania z ulgi termomodernizacyjnej, przyspieszyły rozwój tego sektora, doprowadzając do powstania ok. 700 tysięcy prosumentów obecnie" - zaznaczono.

Ministerstwo przekonuje, że wsparcie w postaci dopłat do instalacji PV w najpierw - 5 tys. zł, a potem - 3 tys. zł było ważnym bodźcem zachęcającym do inwestycji w PV. Dotacje pokrywały też ok. 15-20 proc. kosztów inwestycji.

Resort zapewnił, że podstawowym celem nowego systemu rozliczeń pozostanie, jak do tej pory, jest obniżenie rachunków za energię elektryczną. "Prosument o rocznej konsumpcji energii elektrycznej wynoszącej 4,5 MWh, przy przejściu na grupę taryfową G12, może zaoszczędzić ok. 50-60 proc. kosztów, w porównaniu z gospodarstwem, które takiej instalacji PV nie posiada" - zaznaczono.

Poinformowano, że w analizie pomniejszono jednak poziom oszczędności o uśredniony roczny koszt inwestycyjny na okres 15 lat (ok. 950 zł przy planowanym wsparciu z programu "Mój Prąd" - 3 tys. zł oraz uldze podatkowej 17 proc.).

Resort przekonuje nowy system rozliczeń, który obowiązywać będzie od 1 kwietnia 2022 r. nadal pozwoli generować korzyści latem, kiedy jest największe nasłonecznienie. Wyjaśniono, że prosument w tym czasie będzie mógł "naładować" swoje konto prosumenckie i następnie wykorzystywać zgromadzone środki przez okres 12 miesięcy, by pokrywać koszty zakupu energii elektrycznej w okresie zimowym. "Zachowane zostaną więc dzisiejsze najważniejsze zasady obsługi i rozliczania prosumentów. Zmiany dotyczyć będą nie ilości, ale wartości wyprodukowanej energii" - wskazano.

Dzięki takiemu rozwiązaniu prosument nie będzie musiał dokonywać transakcji sprzedaży i nie będzie zobowiązany do prowadzenia działalności gospodarczej. Zapewniono, że nie będzie on płacił podatku dochodowego w tym zakresie, a wytworzona przez prosumenta energia nie będzie objęta akcyzą.

MKiŚ wskazało, że mowy system rozliczeń ma także wspierać wzrost autokonsumpcji energii wytworzonej przez prosumentów oraz rozwój rynku magazynów energii. Jak wcześniej zapowiadano nowa edycja "Mojego Prądu" w 2022 r. ma wspierać właśnie inwestycje w magazyny energii.

Ministerstwo zachęca samorządy do kontynuowania i realizacji zgodnie z planem programów parasolowych. "Jednocześnie, Ministerstwo wyraża przekonanie, że zmiana zasad rozliczeń prosumentów nie spowoduje rezygnacji z dotacji przez potencjalnych beneficjentów" - oceniono.

Dodano, że resort prowadzi dialog z przedstawicielami gmin biorących udział w programach parasolowych, aby wprowadzić zmiany do procedowanej obecnie nowelizacji ustawy o OZE, która miałaby na celu zabezpieczenie tych programów.

Poinformowano, że intencją MKiŚ jest to, aby beneficjenci programów parasolowych, którzy zawarli umowy z gminami, mogli jako prosumenci korzystać z dotychczasowego mechanizmu rozliczeń opartego o system opustów.

autor: Michał Boroń

Źródło:PAP
Tematy
Nawet 360 zł z Kontem 360° w Banku Millennium

Nawet 360 zł z Kontem 360° w Banku Millennium

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Fotowoltaika

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki