REKLAMA

Złote skarby wróciły na Ukrainę. Wcześniej "wyparowały" z Krymu

2023-12-02 16:00
publikacja
2023-12-02 16:00

Złote eksponaty z muzeów na Krymie były prezentowane w Holandii, kiedy Rosja anektowała półwysep. Teraz dobiegła prawie 10-letniej batalia sądowa, by wróciły one na Ukrainę. 

Złote skarby wróciły na Ukrainę. Wcześniej "wyparowały" z Krymu
Złote skarby wróciły na Ukrainę. Wcześniej "wyparowały" z Krymu
/ Shutterstock

Ukraińskie służby celne poinformowały w poniedziałek, że rozpoczyna się proces identyfikacji tych cennych przedmiotów. "W tej chwili ciężarówka wioząca dobra kultury o wadze 2694 kg, znane pod nazwą +złoto Scytów+, wjechała na teren Ławry Peczerskiej w Kijowie, gdzie znajdują się skarbce Muzeum Narodowego" - oświadczyły służby celne na Telegramie. 

Narodowe Muzeum Historii Ukrainy przypomina, że skarby znalazły się niemal 10 lat temu w Holandii. Kolekcję z czterech muzeów krymskich i NMIU prezentowało od stycznia 2014 roku uniwersyteckie muzeum archeologiczne Allarda Piersona w Amsterdamie, w ramach wystawy "Krym: złoto i tajemnice Morza Czarnego".

Po zamknięciu ekspozycji w sierpniu 2014 roku pojawił się problem, komu Holandia powinna zwrócić eksponaty. Kilka miesięcy wcześniej Rosja nielegalnie anektowała Krym. Część wystawy - przedmioty należące do muzeum w Kijowie - wróciła na Ukrainę. Jednak cztery muzea z Krymu, które znalazły się pod kontrolą Rosji, zażądały zwrotu skarbów.

W 2016 roku sąd w Amsterdamie orzekł, że tylko państwa mogą się domagać zwrotu dóbr kultury. Ponieważ suwerenna jest tylko Ukraina, a nie Krym, kolekcja ma być zwrócona na Ukrainę - zdecydował sąd. Muzea na zaanektowanym Krymie odwołały się od tej decyzji. W 2021 roku sąd apelacyjny w Amsterdamie postanowił, iż cenne przedmioty mają być zwrócone Ukrainie. W czerwcu br. decyzję tę potwierdził holenderski Sąd Najwyższy.

Sąd ten orzekł także, że Muzeum Allarda Piersona powinno otrzymać kwotę ponad 111 tys. euro za przechowywanie eksponatów przez minione lata. Holenderska placówka - jak podaje w poniedziałek NMIU - zrzekła się tej kwoty.

Kolekcja znajdzie się teraz w NMIU. Jest to zbiór kilkuset pozyskanych z wykopalisk eksponatów pochodzenia scytyjskiego, greckiego i rzymskiego. Wśród starożytnych ozdób, naczyń i elementów uzbrojenia są wyroby ze złota. Scytowie - koczownicy, którzy pojawili się na wschodnioeuropejskich stepach około VIII w. p.n.e., grzebali swoich władców i arystokratów w kurhanach, wyposażając je szczodrze w przedmioty należące do zmarłego. 

awl/ mal/

Źródło:PAP
Tematy
Sprawdź kredyt hipoteczny w Citi Handlowy!

Sprawdź kredyt hipoteczny w Citi Handlowy!

Komentarze (7)

dodaj komentarz
andregru
Dobrze że wróciły . Będzie na spłatę pożyczek i odbudowę kraju .
and00
"cenne przedmioty mają być zwrócone Ukrainie. ... potwierdził holenderski Sąd Najwyższy. ... Jest to zbiór kilkuset pozyskanych z wykopalisk eksponatów pochodzenia scytyjskiego, greckiego i rzymskiego."

Dziwne, jak ja bym znalazł pierścionek to musiał bym oddać temu kto zgubił pod sankcją karną
devu
Te przedmioty powinny się znaleść u nas za pomoc jaką Ukraińcy dostają w swojej wojnie.
carlito1
HoHoHo Ho ...... dopełnią śliczną kolekcje jakiegoś oligarchy. :)
abcx
To chyba źle sąd zdecydował, skoro to Scytowie to skarby powinny zostać przekazane do Iranu... to ich dziedzictwo kulturowe...
od_redakcji
No to po skarbach jak je dostanie Ukraina!!!!
prs
Zestrzeliliscie po pijaku Holendrom pasazerski samolot - nigdy wam tego nie zapomna..

Powiązane: Kultura i sztuka - kina, teatry, muzea, galerie

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki