Ziobro: Poprawiona upadłość konsumencka daje dłużnikom szansę na nowe życie

Znowelizowane przepisy o upadłości konsumenckiej dają dłużnikom szansę na nowe życie; chcemy, by liczba takich upadłości wzrosła z 6 tysięcy do kilkudziesięciu tysięcy - mówił minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro w niedzielę w Grajewie.

(fot. Jacek Lagowski / FORUM)

Przygotowaną przez MS nowelę Prawa upadłościowego podpisał w zeszłym tygodniu prezydent Andrzej Duda.

Jak wyjaśnił minister sprawiedliwości, zmiana była potrzebna, gdyż poprzednia nowelizacja przepisów o upadłości konsumenckiej z 2014 r. nie rozwiązywała problemu tysięcy konsumentów, którzy wpadli w spiralę długów.

"Jest bodaj 6 tys. takich spraw w polskich sądach. My chcemy, by takich spraw było kilkadziesiąt tysięcy, ponieważ ostrożnie szacując co najmniej kilkadziesiąt tysięcy ludzi znajduje się w dramatycznej sytuacji finansowej" - powiedział Ziobro. Wyjaśnił, że upadłość konsumencka pozwala pomóc osobom, które nie są w stanie wywiązać się ze swoich zobowiązań finansowych i "stają się niewolnikami tego zadłużenia do końca życia". "To oznacza ogromne dramaty życiowe, często ucieczkę za granicę, rozpad rodziny, czasami nawet tragiczniejsze konsekwencje" - dodał. Przypomniał, że często problemy finansowe wynikają nie z winy dłużnika, a z "przyczyn obiektywnych", np. utraty pracy czy choroby.

"My dajemy im szansę na nowe życie" - podkreślił.

Nowa upadłość konsumencka ryzykowna dla dłużników

Pozornie korzystne zmiany w ustawie regulującej upadłość konsumencką mogą okazać się niebezpieczne dla niektórych dłużników. Ogłoszenie upadłości nie będzie oznaczać automatycznie, że bankrut będzie mógł liczyć na oddłużenie i rozpoczęcie nowego życia z „czystą kartą”.

Jak wyjaśnił, MS tworząc nowe przepisy, wzorowało się na rozwiązaniach z Wielkiej Brytanii, które "bardzo rozszerzają możliwość stosowania upadłości konsumenckiej" w stosunku do dotychczasowych polskich rozwiązań. Zdaniem Ziobry nowe przepisy odciążą również sądy, gdyż zwiększają rolę syndyka jako uczestnika postępowania oraz ograniczają wymogi formalne ogłoszenia upadłości przez sąd.

Upadłość konsumencka jest postępowaniem sądowym przewidzianym dla osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej, czyli konsumentów, którzy stali się niewypłacalni. Niewypłacalność to stan, w którym dłużnik nie jest w stanie wykonywać swoich wymagalnych zobowiązań pieniężnych, np.: nie ma pieniędzy na zakup środków codziennego użytku oraz spłatę pożyczki. Upadłość konsumencka ma dwie zasadnicze funkcje: oddłużenie niewypłacalnego konsumenta - umorzenie całości lub części długów oraz windykację - odzyskanie należności przez wierzycieli.

Nowe przepisy przewidują m.in., że możliwość odmowy oddłużenia ograniczono do sytuacji celowego trwonienia majątku przez dłużnika, który w sposób oczywisty i wynikający ze złej woli dążył do pokrzywdzenia wierzycieli. Ustalenie innych istotnych uchybień w zachowaniu dłużnika nie będzie wyłączało oddłużenia, będzie natomiast powodować wydłużenie planu spłaty wierzycieli do 7 lat, w miejsce maksymalnie 3 lat spłaty dla rzetelnego dłużnika.

Ponadto, aby usprawnić procedurę upadłościową, zrezygnowano z konieczności badania przez sąd – na etapie ogłaszania upadłości – zawinienia dłużnika w doprowadzeniu lub pogłębieniu stanu niewypłacalności. Ewentualne niewłaściwe zachowania dłużnika będą badane dopiero na etapie ustalenia planu spłat, a zatem wtedy, gdy o zachowaniu dłużnika będą mogli wypowiedzieć się także wierzyciele i wówczas podejmowana będzie decyzja, czy konieczna jest odmowa oddłużenia.

Rozszerzono także na osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą ochronę przed bezdomnością na równych zasadach z konsumentami. Oznacza to, że gdy wejdą w życie nowe przepisy, z pieniędzy uzyskanych ze sprzedaży domu lub mieszkania dłużnika wydzielana będzie kwota odpowiadająca przeciętnemu czynszowi za najem w tej samej miejscowości, za którą dłużnik przez dwa lata będzie mógł wynajmować mieszkanie.

Przewidziano także, że osoby nieprowadzące działalności gospodarczej będą mogły wystąpić o ogłoszenie upadłości w uproszczonej procedurze, tj. bez wyznaczania sędziego-komisarza. Rozwiązanie to pozwoli odciążyć administrację sądową od obsługi najprostszych spraw dotyczących upadłości konsumenckiej.

Nowe przepisy dają też możliwość zawierania przez dłużników układów z wierzycielami, z ograniczonym do minimum udziałem sądu, pod kierunkiem licencjonowanego doradcy restrukturyzacyjnego, który będzie jednocześnie czuwał nad wykonaniem tak zawartego układu.

Zaproponowano także, aby zgłoszenia wierzytelności były składane bezpośrednio doradcy restrukturyzacyjnemu, pełniącemu funkcję syndyka.

Bez zmian pozostają zaś rodzaje zobowiązań niepodlegające umorzeniu, np. o charakterze alimentacyjnym, naprawienia szkody wynikającej z przestępstwa oraz wynikające z rent w ramach odszkodowań za wywołanie choroby, niezdolności do pracy, kalectwa lub śmierci. (PAP)

autor: Małgorzata Werner-Woś, Robert Fiłończuk

mww/ rof/ pat/

Źródło: PAP
Ludzie:
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
4 11 znawca_inwestor

A co z hejtowaniem sędziów? Czy wyciągnięto jakieś konsekwencje?

! Odpowiedz
2 7 po_co

Zamiast generować takie idiotyczne tworki jak upadłość konsumencka można by w końcu popracować nad prawem bankowym.
Jeżeli jakaś instytucja oblicza ryzyko i uznaje, że przy kwocie 200 tys. zł poręczenie może składać 70 letnia emerytka luźno związana z kredytobiorcą wątłą znajomością to powinno się w tej sytuacji pogratulować wyobraźni i zapomnieć o sprawie.

Nie interesuje mnie aspekt społeczny związany z zaciąganiem zobowiązań i nie widzę nic złego w odzyskiwaniu długu od starszych i schorowanych osób. Niemniej w wielu przypadkach taki dług w ogóle nie powinien zaistnieć gdyby nie łamanie wszelkich zasad etyki, moralności i działania na granicy prawa. Za to natomiast powinny już odpowiadać własną kieszenią biznesy.

O ile jestem gorącym orędownikiem swobody gospodarczej ale i społecznej o tyle tworzymy cywilizację jako ludzie, nie małpy, psy czy insekty - ludzie. Tym samym powinniśmy zagwarantować sobie prawo do minimalnych swobód, tym samym instytucje udzielające kredytów powinny zdawać sobie sprawę, że pewnych składników majątków odbierać ludziom nie wolno - albo nie powinno się móc.

Dotyczy to również prawa windykacyjnego.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
2 9 33karol33

Stopy procentowe śmiesznie niskie, przyzwolenie na kredyt ogromne. Żyć nie umierać, nic nie robić, nie mieć zmartwień...

! Odpowiedz
4 18 naserio

DZIADOSTWO - jak Państwo chce dawać prezenty dłużnikom to niech refunduje straty wierzycielom.

Znowu kupowanie publiki za prywatne pieniądze wierzycieli. Kto im zwróci pieniądze zmarnowane przez dłużnika? Wierzyciele to nie tylko wielkie (zagraniczne) banki ale i osoby prywatne (krajowe).

Dlaczego jedna prywatna osoba ma oddłużać drugą prywatną osobę? To jest niesprawiedliwe!

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
23 11 prs

Kazdy moze sie przejechac i zbankrutowac.
To normalne, trzeba zyc dalej.

Bank np, robi intetes z klientem, pozycza kase, czasami tez traci.

Powinni napisac, raz na 10 lat zycia czlowiek ma prawo z tej mozliwosci skorzystac.

Przez te 10 lat, bankrut, ze wzgledu na brak wiarygodnosci, powinien miec problem z uzyskaniem nawet telefonu komorkowego w najtanszym abonamencie czy najmniejszej pozyczki.

Po okresie 10 lat, powinien byc czysty jak łza, zaczac zycie na nowo i, mam nadzieje, wyciagnac lekcje z przeszlosci.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
2 4 zzibi2

Tak i teraz każdy buduje sobie zdolność kredytową aby w dostać jak najwięcej i nie płacić a potem spierd..ić z pieniędzmi - ale zaraz po co uciekać przecież chcesz aby taki rozbój był legitny

! Odpowiedz
43 55 ajwaj

Propaganda komuny sie chowa przy PISie :)
Chociaz to te same czlonki... partii

! Odpowiedz
12 5 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
6 21 ajwaj odpowiada (usunięty)

szlachta herbu
jabol
i musztardówka :)

! Odpowiedz
4 2 (usunięty) odpowiada (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne