REKLAMA
JUŻ JUTRO

Nowa upadłość konsumencka ryzykowna dla dłużników

Michał Kisiel2019-08-09 05:35analityk Bankier.pl
publikacja
2019-08-09 05:35

Pozornie korzystne zmiany w ustawie regulującej upadłość konsumencką mogą okazać się niebezpieczne dla niektórych dłużników. Ogłoszenie upadłości nie będzie oznaczać automatycznie, że bankrut będzie mógł liczyć na oddłużenie i rozpoczęcie nowego życia z „czystą kartą”.

Liczba ogłoszeń dotyczących upadłości konsumenckiej od początku 2015 r. pozostaje w wyraźnie wzrostowym trendzie. Wszystko za sprawą liberalizacji przepisów, które zniosły obowiązujące wcześniej rygorystyczne wymagania wobec potencjalnego bankruta. Dziś o upadłość można starać się, jeśli tylko nie doprowadziliśmy do niewypłacalności umyślnie lub poprzez rażące zaniedbanie.

fot. / / YAY Foto

Sąd, gdy uzna, że dłużnik spełnia warunki kwalifikujące go do bankructwa, może obecnie zdecydować o umorzeniu długów bez realizacji planu spłaty (czyli natychmiast oddłużyć bankruta) lub po kilkuletnim procesie spłacania wierzycieli darować pozostałe zadłużenie.

W 2019 r. z możliwości stworzonych przez Prawo upadłościowe skorzystało już 4,5 tys. osób. Dla porównania, w pierwszych siedmiu miesiącach 2018 r. zanotowano 3,8 tys. upadłości (co oznacza, że spraw jest o 18 proc. więcej). W lipcu Centralny Ośrodek Informacji Gospodarczej odnotował 679 ogłoszeń w „Monitorze Sądowym i Gospodarczym”. To czwarty wynik w liczonej od 2015 r. historii „liberalnej” upadłości konsumenckiej.

fot. / / Centralny Ośrodek Informacji Gospodarczej

Wkrótce potencjalnych bankrutów czekają istotne zmiany. Po przyjęciu nowego prawa przez Sejm nad rządowym projektem zmian w Prawie upadłościowym pracuje teraz Senat. Rewolucja w upadłości konsumenckiej zapowiadana była jako kolejny prokonsumencki krok. Bankructwo będzie można ogłosić niezależnie od tego, czy i w jakim stopniu dłużnik sam doprowadził do niewypłacalności. Zniknie zatem jedna z przeszkód blokujących dostęp do tej procedury pewnej części dłużników.

Upadłość dla wszystkich. Oddłużenie niekoniecznie

Eksperci zwracają jednak uwagę, że fakt ogłoszenia upadłości konsumenckiej nie będzie już oznaczać oddłużenia. Sąd nie będzie sprawdzał przed ogłoszeniem bankructwa, czy konsument przyczynił się do wypłacalności, ale problem może pojawić się na dalszym etapie procedury.

W jednym z artykułów projektu wskazuje się, że sąd będzie odmawiał ustalenia planu spłaty wierzycieli (po którego realizacji następuje umorzenie pozostałych długów) lub umorzenia zobowiązań upadłego bez ustalenia planu spłaty, ewentualnie warunkowego umorzenia bez ustalenia planu spłaty (nowa ścieżka, nieznana w obecnie obowiązującym prawie), jeśli:

  • „upadły doprowadził do swojej niewypłacalności lub istotnie zwiększył jej stopień w sposób celowy, w szczególności przez trwonienie części składowych majątku oraz celowe nieregulowanie wymagalnych zobowiązań”

Wyjątkiem będzie sytuacja, w której taki krok jest uzasadniony względami słuszności lub względami humanitarnymi, np. szczególnie trudną sytuacją bankruta.

„Przesłanki odmowy oddłużenia są sformułowane bardzo ogólnie. Przykładowo, za celowe zwiększanie stopnia niewypłacalności można uznać zaciąganie kredytów na spłatę poprzednich albo wyprzedaż majątku, by utrzymać płynność” – komentuje adwokat Michał Hajduk, specjalizujący się w procesach upadłości konsumenckiej.

„Należy także liczyć się z tym, że w procesie ogłaszania upadłości konsumenckiej aktywną rolę będą chcieli odegrać wierzyciele. W ich interesie będzie dowodzenie, że potencjalny bankrut w sposób celowy doprowadził do niewypłacalności lub istotnego zwiększenia jej stopnia” – dodaje Michał Hajduk.

Dodatkowo, w ustawie pojawiają się dwa, pozornie bliskoznaczne określenia – celowe i umyślne doprowadzenie do niewypłacalności. Stwierdzenie pierwszego może doprowadzić do odmowy oddłużenia konsumenta, drugie – tylko do wydłużenia czasu przebywania w „finansowym czyśćcu”, czyli wyznaczenia dłuższego niż standardowy terminu realizacji planu spłaty.

Akt prawny nowelizujący Prawo upadłościowe ma wejść w życie po pół roku od momentu ogłoszenia. Oznacza to, że bankructwo na nowych zasadach nie będzie obowiązywać jeszcze w tym roku, ale najpewniej obejmie konsumentów w finansowych tarapatach zgłaszających się do sądów w 2020 r.

Źródło:
Michał Kisiel
Michał Kisiel
analityk Bankier.pl

Specjalizuje się w zagadnieniach związanych z psychologią finansów, analizuje, jak płacą i zadłużają się Polacy. Doktor nauk ekonomicznych, zwolennik idei społeczeństwa bez gotówki. Pomysłodawca finansowego eksperymentu "2 tygodnie bez portfela", w ramach którego banknoty i karty płatnicze zamienił na smartfona.

Tematy
Im więcej latasz, tym więcej zyskujesz!

Im więcej latasz, tym więcej zyskujesz!

Advertisement

Komentarze (11)

dodaj komentarz
patrykowski978
Wczoraj w serwisie Gazeta Polwiad czytałem jak młody koleś zrobił z 1000 zł kilka milionów na handlu przez Internet. Jak widać na tym świecie wszystko jest możliwe :DD jeden w kryzysie się bardziej bogaci, a drugi staje się jeszcze biedniejszy, smutne ale tak prawda. Polecam poczytać w wyszukiwarce google, wpiszcie sobie gazeta polwiad.
patrykowski978
Przedwczoraj na portalu Gazeta Polwiad czytałem jak młody chłopak zrobił z 1000 zł kilka milionów na handlu przez Internet. Więc jak widać na tym świecie wszystko jest możliwe :DD jeden w kryzysie się bardziej bogaci, a drugi staje się o wiele biedniejszy, smutne ale tak prawda. Najlepiej poczytać w google, wpiszcie sobie gazeta polwiad.
marcinn89
Bardzo dziwne rzeczy się wyprawiają w tej Polsce i na całym świecie. Jakoś kilka dni temu czytałem na blogu Kejti jak młoda dziewczyna tylko w jeden dzień zarobiła około 4000 złotych siedząc na tyłku w domu, więc już mnie absolutnie nic nie zdziwi, gdzie normalny człowiek musi przez cały miesiąc na taką sumę harować (najlepiej wpisać Bardzo dziwne rzeczy się wyprawiają w tej Polsce i na całym świecie. Jakoś kilka dni temu czytałem na blogu Kejti jak młoda dziewczyna tylko w jeden dzień zarobiła około 4000 złotych siedząc na tyłku w domu, więc już mnie absolutnie nic nie zdziwi, gdzie normalny człowiek musi przez cały miesiąc na taką sumę harować (najlepiej wpisać sobie w google blog kejti i sprawdzić). Dziwne rzeczy się dzieją po tej pandemii i moim zdaniem będzie jeszcze gorzej dla niektórych osób.
anna9999
Ja zdecydowałam się na współpracę z kancelarią Wyzeruj Długi i jestem zadowolona. Przeprowadzili przez cały proces upadłościowy aż do końca, bardzo dobry kontakt, na bieżąco o wszystkim informowali. Zajęli się wszystkimi kwestiami formalnymi za co jestem im bardzo wdzięczna.
danielc
Co to jest upadłość konsumencka? Jak ogłosić bankructwo? Wszystko macie opisane fajnie na forum kredytowym https://lista-firm.com.pl/slownik/co-to-jest-upadlosc-konsumencka
kancelariaprawna24h
Upadłość konsumencka, nowe przepisy już są! https://kancelariaprawna24h.pl/oddluzanie-upadlosc-konsumencka/
arudni
@andregru jasne, wobec ludzi, których wciągnęła konsumpcja i w efekcie zadłużyli się bez umiaru, nie miałbym skrupułów. Ale jeśli prowadzisz biznes i wskutek różnych czynników upadasz to nie powinieneś być do końca życia nękany spłatą.. Upadasz, ogłaszasz bankructwo, próbujesz dalej.. Utrudniając upadanie zniechęcamy ludzi ambitnych @andregru jasne, wobec ludzi, których wciągnęła konsumpcja i w efekcie zadłużyli się bez umiaru, nie miałbym skrupułów. Ale jeśli prowadzisz biznes i wskutek różnych czynników upadasz to nie powinieneś być do końca życia nękany spłatą.. Upadasz, ogłaszasz bankructwo, próbujesz dalej.. Utrudniając upadanie zniechęcamy ludzi ambitnych i ogarniętych do zakładania własnych biznesów
sel
Uczciwy biznesmen nie ma deficytu i długów do spłaty bo pierwsze zero na koncie zamyka mu interes, a jak jedzie dalej robiąc długi i dojąc własną firmę na boku to powinien siedzieć.
arudni
Najbardziej ingerują w te zmiany banki. Banksterka nie lubi tracić kasy, grosika im winny być nie możesz co dopiero 100 czy więcej tyś
andregru
Pamiętaj że banki nie drukują tych pieniędzy a od kogoś pożyczają i powinny mu zwrócić . To ludzie chcąc mieć wszystko teraz się zadłużają bez umiaru .

Powiązane: Tylko u nas

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki