Zbyt nieliczni, żeby podnieść im płace. Weterynarze zaostrzą protest

Obiecano im podwyżki w I kwartale 2019 r. i na obietnicach się skończyło. Pracownicy Inspekcji Weterynaryjnej czują się oszukani i dają resortowi rolnictwa czas do 8 czerwca 2019 roku. W przypadku braku działań prowadzących do podniesienia wynagrodzeń weterynarze zaostrzą protest. 

(fot. Richard Sennott / ZUMA Press)

"(...) Pracownicy Inspekcji Weterynaryjnej nie są w stanie nadal ufać wątpliwym zapewnieniom o świetlanej przyszłości Inspekcji Weterynaryjnej (....). Czujemy się oszukani, ponieważ obiecana kwota miała zostać rozdysponowana już w I kwartale 2019 roku, o czym OZZPIW został zapewniony 9 stycznia 2019 r. bezpośrednio przez Pana, Panie Ministrze. Nie możemy godzić się na permanentne lekceważenie i brak szacunku dla pracowników Inspekcji Weterynaryjnej" podają w liście skierowanym do Jana Ardanowskiego przedstawienie Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pracowników Inspekcji Weterynaryjnej. 

Czego oczekują weterynarze? W komunikacie na stronie związku podają, że zaostrzenie protestu ma na celu wyegzekwowanie:

  • 40 mln zł na wynagrodzenia, 
  • podpisanie przez stronę rządową porozumienia zobowiązującego MRiRW do stopniowego pozyskania środków finansowych, na wzrost wynagrodzeń w IW, zgodnie z przedstawionymi przez OZZPIW wyliczeniami  (łączna kwota 160 mln) oraz do wspólnego wypracowania rozwiązań w sprawie pozostałych postulatów OZZPIW.
  • przekazanie do konsultacji nowelizacji ustawy o Inspekcji Weterynaryjnej oraz uwzględnienie głosu strony społecznej w tej sprawie.

W przypadku braku odpowiedzi strony rządzących, pracownicy IW zapowiedzieli zaostrzenie protestu. Nie podano jednak do publicznej wiadomości, jaki kształt przybierze. Kwota, jaka będzie satysfakcjonować inspektorów weterynarii, to 1,5 krotność średniej krajowej z wyrównaniem od 1 stycznia 2019 r. Obecnie inspektorzy zarabiają od 2,5 do 3 tysięcy złotych brutto. 

Weronika Szkwarek

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
7 22 wizytator

Obawiam się że tak twój pies jak i mój chodzi do prywaciarzy. A tym nędza nie grozi.

! Odpowiedz
12 18 ajwaj

Mój beagle podpisuje sie 4 rekami pod tym
i popiera przyjaciól weterynarzy.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne