REKLAMA

Zbigniew Jagiełło: Winter is coming

2015-10-02 06:00
publikacja
2015-10-02 06:00
Zbigniew Jagiełło: Winter is coming
Zbigniew Jagiełło: Winter is coming
/ Bankier.pl

- Polska nie jest samotną wyspą. Nie jesteśmy też narodem wybranym i w związku z tym musimy się sami troszczyć o siebie. Cytując słowa ze znanego serialu, można by powiedzieć: "Winter is coming", co znaczy, że nadchodzą ciężkie czasy, gorsze czasy dla świata - mówi Zbigniew Jagiełło, prezes PKO Banku Polskiego, podczas konferencji "Czas na patriotyzm gospodarczy" zorganizowanej przez "Puls Biznesu".

- Nie widzę w tej chwili pozytywów płynących do nas z zewnętrznego świata. Byliśmy beneficjentem ostatnich lat, ponieważ świat dawał nam szansę na rozwój, na plasowanie wielu polskich produktów za granicą. W tej chwili mamy rekord Polski, jeżeli chodzi o eksport, największe wolumeny w historii. Czy tak będzie w następnych latach? To zależy od nas - mówił Jagiełło.

- Zagrożenia, o których chcę powiedzieć, są też szansą. Europa, zarówno politycznie jak i gospodarczo, ma cięższy okres przed sobą. Nie widać nowych obszarów wzrostu dla europejskiej gospodarki. Czy mamy już do czynienia z czymś, co nazywamy China "hard landing", czyli twardym lądowaniem gospodarki chińskiej? Podobno go nie ma, bo statystyki pokazują spokojny lot koszący w dół. Natomiast wczytując się w dane, widać, że ta statystyka jest niespójna. Chiny są największą gospodarką świata, dlatego należy wiedzieć, co w tej gospodarce się dzieje. Chiny to niemiecki eksport, a Niemcy, to Polski eksport. To wszystko są naczynia połączone - dodaje.

- Kolejnym ważnym elementem jest sytuacja w Stanach Zjednoczonych, która jest dobra dla Stanów, ale niekoniecznie dla Polski, która należy do tzw. emerging markets, czyli rynków wschodzących. Co trzeba robić w trudnych czasach? Należy konsolidować się wewnętrznie, żeby ten kryzys wykorzystać dla dobra Polski - mówi Zbigniew Jagiełło, prezes PKO Banku Polskiego.

Źródło:
Tematy
Wybierz BMW Serii 5 w leasingu 106%

Wybierz BMW Serii 5 w leasingu 106%

Komentarze (81)

dodaj komentarz
~bajer
Panie jagiello na poczatku gadales ze na pulawskiej pracuje tylu ludzi ze o 16 jak wychodzą to wygląda to jak sunami a pan co zrobil?nie dosyć że co drugi to dyrektor to podwoil pan ilość tego sunami kosztem starszych pracowników i dlatego "zima powinna być mroźna dla prezesa"ale to bardzo
~as
Ta przemowa to przed ogłoszonymi właśnie podwyżkami za karty PKO? Wolę trochę inny patriotyzm :) szkoda, że przy prywatyzacji naszych firm inne czynniki niz patriotyzm miały decydujące znaczenie.
~bb3
Dla Jagiełło winter is coming po 25 października br roku
Tyle złego co ten człowiek narobił w PKO BP SA nie wiem czy się uda naprawić przez kilka lat
Opanował Bank z grupą kolesi z Pekao Sa i wydrenował go na maksa.
~PJB
Całkowicie oderwał się od rzeczywistości. Patrzy przez pryzmat zarobionej kasy i grupy kolesiów. Fakt idzie zima dla tak zarządzanej gospodarki, gospodarki podporządkowanej grupie biznesmenów zarabiających dziesiątki wielokrotnie więcej niż pracownicy. Czas aby wyrównać relacje społeczne i kosztem wąskiej grupy bogaczy dać przyzwoicie Całkowicie oderwał się od rzeczywistości. Patrzy przez pryzmat zarobionej kasy i grupy kolesiów. Fakt idzie zima dla tak zarządzanej gospodarki, gospodarki podporządkowanej grupie biznesmenów zarabiających dziesiątki wielokrotnie więcej niż pracownicy. Czas aby wyrównać relacje społeczne i kosztem wąskiej grupy bogaczy dać przyzwoicie zarobić szerokim masom. Wtedy one staną się siłą napędową gospodarki. I jeszcze jedno trzeba wrócić do jakości produkcji, jakości usług, trwałości wyrobów. Trzeba skończyć z zakłamaniem firm które produkują wyroby psujące się zaraz po gwarancji. To zwykłe oszustwo kupujących i trzeba to napiętnować.
~hyperspace
Prezes PKO Banku Polskiego czyli tak naprawdę czyjego?
Co ten bank robi dla Polski? Transferuje dochody do Lichwansztajnu?
~Obserwator
Chiny, BRICS, JUNK BONDS, loty koszące, Tesla , Negatywny obraz świata.... itd Ani słowem o tej zamożności Polaków budowanej w nowym rytmie jak u prezesa w firmie. Nie dowiedziałem się nic o budowaniu tej zamożności na lokalnym podwórku czyli wśród chociażby pracowników banku.
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
~Obudź_ciemny_lud
Wieczna zmarzlina po 25 października?
~Poeta
Idzie zima i za miesiąc prezie ni ma.
~cjh
już sią nachapał, następni stoją w kolejce ... ha ha ha ...

Powiązane: Kryzys finansowy

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki