REKLAMA
Podwójna szansa na wygraną! Ranking ETF w Wakacjach na Giełdzie

    Zaskakujący plan Trumpa. Chce stworzyć "joint venture" z Iranem?

    2026-04-08 15:35
    publikacja
    2026-04-08 15:35

    Prezydent USA Donald Trump powiedział w środę telewizji ABC, że jego kraj może dążyć do wspólnej kontroli żeglugi przez cieśninę Ormuz i rozważa utworzenie joint venture. Zapowiedział, że siły amerykańskie pozostaną w regionie.

    Zaskakujący plan Trumpa. Chce stworzyć "joint venture" z Iranem?
    Zaskakujący plan Trumpa. Chce stworzyć "joint venture" z Iranem?
    fot. miss.cabul / / Shutterstock

    - Rozważamy utworzenie joint venture. To sposób na zabezpieczenie cieśniny, a także na zabezpieczenie jej przed wieloma innymi ludźmi – powiedział Trump, zapytany w rozmowie telefonicznej z ABC, czy zezwoli Iranowi na pobieranie opłat za tranzyt przez ten strategiczny szlak wodny. - To piękna rzecz – dodał.

    Trump powtórzył też, że nie pozwoli Iranowi na utrzymanie jakichkolwiek zdolności wzbogacania uranu, mimo wielokrotnych zapewnień Teheranu, że nie zrezygnuje z tych możliwości.

    Zapowiedział, że amerykańskie siły na Bliskim Wschodzie pozostaną w regionie, by egzekwować przyszłe porozumienia. Powiedział, że spodziewa się rozpoczęcia rozmów pokojowych w piątek i ich bardzo szybkiego przebiegu. Prezydent potwierdził również doniesienia mediów, że Chiny odegrały kluczową rolę w kontaktach z Iranem.

    Trump już wcześniej sugerował, że może „wspólnie z ajatollahem” kontrolować transport przez Ormuz i pobierać opłaty tranzytowe. Te deklaracje nie pokrywały się z wypowiedziami władz w Teheranie. W nocy z wtorku na środę szef MSZ Iranu Abbas Aragczi zapowiedział, że ruch przez cieśninę będzie odbywał się „w koordynacji z irańskimi siłami zbrojnymi i z uwzględnieniem ograniczeń technicznych”. Według AP zarówno Iran, jak i leżący po drugiej stronie Ormuzu Oman mają pobierać opłaty od statków przepływających przez cieśninę.

    Z Waszyngtonu Oskar Górzyński (PAP)

    osk/ akl/

    Źródło:PAP
    Tematy
    Ranking najtańszych kont firmowych dla JDG z premią dla aktywnych – czerwiec 2026 r.
    Ranking najtańszych kont firmowych dla JDG z premią dla aktywnych – czerwiec 2026 r.

    Komentarze (12)

    dodaj komentarz
    eglantyna
    Pomarańczowy balon miał takie parcie na zawieszenie broni, że zgodził się z 10-ma punktami Iranu (or wahtever), i jeżeli cały świat zna te 10 punktów od tygodni, balon ich nawet nie przyczytał! Przez 2 tygodnie będzie kręcił i zwodził, męczył i motał, tylko i wyłacznie dlatego, że nawet lektura kilku zdań to dla niego tortura! Niech Pomarańczowy balon miał takie parcie na zawieszenie broni, że zgodził się z 10-ma punktami Iranu (or wahtever), i jeżeli cały świat zna te 10 punktów od tygodni, balon ich nawet nie przyczytał! Przez 2 tygodnie będzie kręcił i zwodził, męczył i motał, tylko i wyłacznie dlatego, że nawet lektura kilku zdań to dla niego tortura! Niech ktoś mu przedstawi te 10 nienegociowalnych punktów w obrazkach - z blond dziuniami w tle!
    platfusoptymista
    Dlaczego banksterek nie zająknie się o horendalnych środowych bombardowaniach Libanu przez Satanjahu, tylko powiela każdy wykwint socjopatycznego oranżysty?
    pstrzezek
    No popatrzmy. Obecnie na czele Iranu stoi koleś któremu niedawno zabiłeś ojca, matkę, żonę i syna. Także punkt startowy do wspólnych iniciatyw nie może być lepszy. Pomysł tak debiilny że twórcę można by obstawiać w ciemno.
    pstrzezek
    Natomiast pomysł Iranu by pobierać opłaty za cieśninę jest tak dobry że Cheetos momentalnie zaczął im zazdrościć. Stąd te fantazje że to USA będzie to kontrolować skoro "wygrali" wojnę. No bo jak to? Jak ktoś ma szantażować cały świat ropą to tylko USA. Tutaj jest monopol
    bha
    Czyli co ? Zyskownie Deale są Najważniejsze i to nieważne z kim są one robione ???.
    trollmaster2
    "Zaiste, wariat na swobodzie największą klęską jest w przyrodzie"
    inwestor.pl
    Przestańmy udawać, że słowa tego człowieka mają jakiekolwiek znaczenie.
    platfusoptymista
    niestety mają znaczenie dla notowań na giełdzie.
    czesio27
    Ale mintoman. Dobrze go określili irańscy przywódcy.
    prs
    Zdaje sie.. Danald..
    ..juz jest "awaria" i tych statkow Iran..
    .. "nie puszcza"..

    Powiązane: Kryzys paliwowy

    Polecane

    Najnowsze

    Popularne

    Ważne linki