REKLAMA

Zaskakująco dobre dane z polskiego przemysłu. To zasługa "anomalii"

2022-12-20 10:30
publikacja
2022-12-20 10:30

Dane o produkcji przemysłowej w listopadzie okazały się zaskakująco pozytywne. Zdaniem analityków Banku Pekao jest to zasługa "anomalii w produkcji energii elektrycznej".

Zaskakująco dobre dane z polskiego przemysłu. To zasługa "anomalii"
Zaskakująco dobre dane z polskiego przemysłu. To zasługa "anomalii"
fot. Adam Chelstowski / / Forum

Wartość produkcji sprzedanej przemysłu była w listopadzie o 4,6% wyższa niż rok wcześniej - podał Główny Urząd Statystyczny. Dynamika okazała się niższa niż przed miesiącem (6,6% po rewizji z 6,8%), ale wyższa od oczekiwań analityków (2,2%).

Kliknij, aby przejść do wykresu (Bankier.pl na podstawie danych GUS)

W porównaniu do listopada 2021 r. wzrosła produkcja dóbr inwestycyjnych – o 13,8%, dóbr konsumpcyjnych nietrwałych – o 7,5% oraz dóbr zaopatrzeniowych – o 2,6%. Zmniejszyła się natomiast produkcja dóbr związanych z energią – o 5,4% oraz dóbr konsumpcyjnych trwałych – o 3,2%, podaje GUS.

"Wzrost produkcji sprzedanej (w cenach stałych) odnotowano w 19 (spośród 34) działach przemysłu, m.in. w produkcji maszyn i urządzeń – o 24,0%, urządzeń elektrycznych – o 18,1%, pojazdów samochodowych, przyczep i naczep – o 17,4%, komputerów, wyrobów elektronicznych i optycznych – o 16,1%, wyrobów z metali – o 13,7%, artykułów spożywczych – o 6,9%, w wydobywaniu węgla kamiennego i brunatnego – o 6,7%" - informują statystycy.

Spadek wystąpił w 14 działach, "m.in. w produkcji pozostałego sprzętu transportowego – o 13,4%, metali – o 13,3%, chemikaliów i wyrobów chemicznych – o 11,1%, w wytwarzaniu i zaopatrywaniu w energię elektryczną, gaz, parę wodną i gorącą wodę – o 8,5%, w produkcji wyrobów z drewna, korka, słomy i wikliny – o 4,8%, mebli – o 4,3%" - dodają.

Wobec października 2022 r. produkcja przemysłowa zwiększyła się o 2,9%. Wzrosty odnotowano w 15 działach, a spadek w 19.

Zwyżkę produkcji sprzedanej zanotowano m.in. w wytwarzaniu i zaopatrywaniu w energię elektryczną, gaz, parę wodną i gorącą wodę – o 23,5%, w produkcji pojazdów samochodowych, przyczep i naczep – o 10,4%, maszyn i urządzeń – o 7,5%, mebli – o 5,1%, wyrobów z metali oraz komputerów, wyrobów elektronicznych i optycznych – po 4,0%, urządzeń elektrycznych – o 3,7%.

Spadki dotknęły m.in. w produkcji metali – o 3,9%, wyrobów z pozostałych mineralnych surowców niemetalicznych – o 2,9%, papieru i wyrobów z papieru – o 2,5%, wyrobów z gumy i tworzyw sztucznych – o 2,3%, wyrobów z drewna, korka, słomy i wikliny – o 2,0%.

Po wyeliminowaniu wpływu czynników o charakterze sezonowym, w listopadzie produkcja sprzedana przemysłu ukształtowała się na poziomie o 4,4% wyższym niż rok wcześniej oraz 2,7% wyższym niż w październiku.

Zdaniem analityków Banku Pekao zaskakująco wysoki odczyt produkcji przemysłowej jest zasługą powrotu anomalii w produkcji energii elektrycznej.

Wtórują im koledzy z mBanku. "W produkcji przemysłowej optymiści nie powinni wchodzić w szczegóły. Te są raczej dla mniejszych optymistów lub pesymistów. Wynik produkcji został znacząco podbity przez wytwarzanie energii" - komentują na Twitterze. "Najlepiej widać to w danych odsezonowanych. Przetwórstwo na lekkim minusiku m/m (a więc słabiutko). Temat wytwarzania energii może być nadal ważny w grudniu (temperatura, ceny energii w Polsce). Ogólny obraz jest spójny ze stopniowym ochładzaniem koniunktury (dna nie minęliśmy)" - dodają.

"Spowolnienie koniunktury w przetwórstwie ma stopniowy charakter, a produkcja energii zaskoczyła pozytywnie w listopadzie. W przetwórstwie solidne wzrosty odnotowano w branżach eksportowych: maszyny i urządzenia, urządzenia elektryczne, produkcja samochodów, elektronika" - zauważają ekonomiści z ING. "Słabiej działy, które dobrze radziły sobie w pandemii (meble, inne trwałe). Gospodarka pokazuję dużą odporność na szoki. Wejście w 2023, który przyniesie spowolnienie, wygląda dobrze" - komentują.

Dobrym danym z przemysłu towarzyszą dziś pozytywne doniesienia z rynku pracy. Zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw wzrosło w porównaniu z październikiem, a płace rosły szybciej od oczekiwań analityków. Na plus można zakwalifikować kolejny niższy niż miesiąc wcześniej odczyt rocznej dynamiki cen producentów - inflacja PPI zwolniła do 20,8% wobec 23,1% w październiku i spodziewanych 21%.

Maciej Kalwasiński

Źródło:
Tematy
Najtańsze konta firmowe dla oszczędzających z premią

Najtańsze konta firmowe dla oszczędzających z premią

Komentarze (31)

dodaj komentarz
emerytpl
Czy to anomalie? Raczej dobre zarządzanie pieniędzmi podatników przez Premiera Mateusza Morawieckiego PIS.
sterl
Zimą rośnie sprzedaż węgla, prądu i gazu , ale czy to produkcja? na dodatek dużo wyższe ceny ..
poleh
Może i produkcja rośnie, ale zobaczymy czy to nie chwilowe. Od jednego z lokalnych przedsiębiorców wiem, że teraz firmy maksymalizują produkcję korzystając jeszcze z okazji pod koniec roku, puki nośniki energii są tańsze, a także pensja minimalna wynosi obecnie 3010 pln. Ilość zamówień i terminy znane są dziś, więc można oszacować Może i produkcja rośnie, ale zobaczymy czy to nie chwilowe. Od jednego z lokalnych przedsiębiorców wiem, że teraz firmy maksymalizują produkcję korzystając jeszcze z okazji pod koniec roku, puki nośniki energii są tańsze, a także pensja minimalna wynosi obecnie 3010 pln. Ilość zamówień i terminy znane są dziś, więc można oszacować zapotrzebowanie, a jeśli towar może poleżeć jakiś czas to tym bardziej nie ma problemu. W przyszłym roku za to będzie mocny przestój i prawdopodobnie zwolnienia grupowe, o których już się niestety słyszy. Pożyjemy zobaczymy, ja nie jestem optymistą co do najbliższych 2 lat.
zops odpowiada poleh
Podobno prognostycznie ycznie przewidywana jest poprawa na marzec lub maj. Cos s tanią klawiaturą Shark bo ccionka wypada.
zops
... fajna była ta Afrykanka. Pokazała mi przedramię. Smakowity kąsek. nie Saudów a Bin Ladin z San Francisco - żydowska piękność. No no... A może skorzystać z zaproszenia na twittera? - - - no... teraz gdy ten komputer z Galaktyki jest aktywny? ALE ZNOWU PROBLEM 4052-4.Ds.2848.2022 Prok. Agnieszka Przybyszewska.
jas2 odpowiada poleh
"puki"... i wszystko jasne.
zops odpowiada jas2
puko. NOWA sprawa o wywieszanie plakatów wyborczych w związku z wyborami parlamentarnymi 2024. L. dz.E.573-2197/22. Nie mam zamiaru konwersować z żółtkami.
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
bt5
W wielu krajach sa wielkie akcje strajowe i protesty tak że rzeczywiście nie musimy mówić koniecznie ze w PL rzadza dyletanci. Ale już tym "niskim długiem" i "niskim bezrobociem" to daruj sobie wyssaną z palca agitkę. Wczoraj słuchałem w radiu regionalnym wywiadu w kwesti uchodczów i oni się wcale nie rejestrują W wielu krajach sa wielkie akcje strajowe i protesty tak że rzeczywiście nie musimy mówić koniecznie ze w PL rzadza dyletanci. Ale już tym "niskim długiem" i "niskim bezrobociem" to daruj sobie wyssaną z palca agitkę. Wczoraj słuchałem w radiu regionalnym wywiadu w kwesti uchodczów i oni się wcale nie rejestrują w pośredniakach bo niby po co skoro nie dostaną zasiłku. Nie są też zainteresowani praca legalną z taką róznica między brutto a netto ptzy tak cienkich kwotach jak polskie zarobki. Co do ogólnego "dobrobytu" to w moim miescie poinstalowano w hipermarketach takie bramki pray kasach samoobsługowych ze bez zeskanowania wydruku z kasy nie wydostaniesz się na korytarz. A to dlatego ze od tego "dobrobytu" ogormnie wzrosła liczba kradziezy artykułów w sklepach.

Powiązane: Gospodarka i dane makroekonomiczne

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki