REKLAMA

Zapowiedź dnia - 18 stycznia 2022 r.

2022-01-18 07:00
publikacja
2022-01-18 07:00
Zapowiedź dnia - 18 stycznia 2022 r.
Zapowiedź dnia - 18 stycznia 2022 r.
/ Bankier.pl

Przed nami wtorek, 18 stycznia, 18. dzień roku. Oto zapowiedź najważniejszych wydarzeń dnia oraz krótka lista tematów, o których warto wiedzieć od samego rana.

Tematy dnia

Najlepsze lokaty półroczne na dużym plusie. Po dłuższej przerwie ponownie można otrzymać stawkę w wysokości 4 proc. rocznie, zakładając najwyżej oprocentowaną lokatę półroczną. Takie oprocentowanie było ostatnio dostępne na lokatach na ten okres w marcu 2020 r.

Obligacje oszczędnościowe biją rekordy popularności. W obliczu wysokiej inflacji i niskiego oprocentowania depozytów bankowych Polacy ulokowali w ubiegłym roku rekordową kwotę w obligacje oszczędnościowe Skarbu Państwa. Grupa inwestujących w rządowe papiery nieco się poszerzyła, ale pozostała wąska. Przeciętny nabywca był zamożną osobą po pięćdziesiątce.

Polacy uciekają przed inflacją. Wygląda na to, że Polacy w końcu się zbuntowali i wyraźnie ograniczyli zaangażowanie w obligacje detaliczne Skarbu Państwa o stałym, niskim zwrocie, niechroniące przed erozją kapitału z powodu wzrostu cen.

Już nawet inflacja bazowa przekroczyła 5%. Najsilniejsza od 20 lat presja inflacyjna od dawna nie jest tylko kwestią drożejących paliw i energii. Potwierdzają to statystyki tzw. inflacji bazowej.

Ceny paliw w detalu mogą spaść do poziomu ok. 5,20 zł. Prezes Orlenu zapewnia, że spółka "jak najszybciej" zaimplementuje obniżki VAT-u w rynek hurtowy i w detal.

Ekonomiści i socjologowie w nowej Radzie Medycznej przy premierze. Przy premierze zostanie powołana rada ds. walki z pandemią, która będzie charakteryzowała się nieco zmienioną formułą w stosunku do tej, z którą mieliśmy do czynienia do tej pory.

Wybieramy Mistrza GPW 2021: ćwierćfinały. Za nami pierwsza runda wyborów Mistrza GPW 2021. Teraz czas na ćwierćfinały.

Dzień start-upów w Bankier.pl. Podpowiemy, jak sfinansować start-up, opiszemy najlepsze pomysły, zobrazujemy je na wykresach oraz porozmawiamy z przedstawicielami start-upów.

Wydarzy się w Polsce

Pegasus. Dziś kolejny raz zbierze się senacka komisja nadzwyczajna ds. wyjaśnienia przypadków inwigilacji przy użyciu systemu Pegasus. Posiedzenie komisji ma być poświęcone wysłuchaniu kolejnych świadków. Zeznania mają złożyć: były szef NIK, senator Krzysztof Kwiatkowski (niez.) i obecny prezes NIK Marian Banaś.

Turów. W Warszawie zostaną wznowione rozmowy polsko-czeskie ws. wypracowania porozumienia dot. Turowa. Zdaniem Czechów rozbudowa kopalni zagraża dostępowi mieszkańców Liberca do wody; skarżą się oni także na hałas i pył związany z eksploatacją węgla brunatnego. 20 września TSUE nałożył na Polskę karę 500 tys. euro dziennie za niewdrożenie środka tymczasowego i niezaprzestanie wydobycia węgla brunatnego w kopalni. Polski rząd deklaruje, że płacić kary nie zamierza.

Wydarzy się na świecie

BERLIN - Kanclerz Niemiec Olaf Scholz spotka się z sekretarzem generalnym NATO Jensem Stoltenbergiem.

MOSKWA - Wizytę w Rosji składa szefowa dyplomacji Niemiec Annalena Baerbock, która wcześniej odwiedziła Ukrainę.

KIJÓW – Wizytę na Ukrainie składa szefowa MSZ Kanady Melanie Joly, która ma spotkać się ze swoim ukraińskim odpowiednikiem Dmytrem Kułebą.

STRASBURG - Wybory szefa i wiceszefów Parlamentu Europejskiego. Z powodu pandemii głosowanie odbędzie się na odległość. Do tej pory czworo europosłów zgłosiło swoją kandydaturę: Roberta Metsola z Malty (Europejska Partia Ludowa), Alice Bah Kuhnke ze Szwecji (Zieloni/Wolny Sojusz Europejski), Kosma Złotowski z PiS (Europejscy Konserwatyści i Reformatorzy) i Sira Rego z Hiszpanii (Zjednoczona Lewica Europejska/Nordycka Zielona Lewica). Termin zgłaszania kandydatów na pierwszą turę głosowania upłynął w poniedziałek o godz. 17. Kandydatów można zgłaszać lub wycofać przed każdą turą głosowania.

BRUKSELA - Rada UE ds. gospodarczych i finansowych. Ministrowie spraw gospodarczych i finansowych przeprowadzą debatę orientacyjną na temat proponowanej dyrektywy Rady, która ma ustanowić globalny minimalny poziom opodatkowania dla grup przedsiębiorstw wielonarodowych w UE. Dyrektywa posłuży transpozycji do prawa UE umowy międzynarodowej – globalnego dwufilarowego rozwiązania opracowanego przez otwarte ramy G-20/OECD w zakresie erozji bazy podatkowej i przenoszenia zysków. Umowa ta jest ważnym krokiem w kierunku skutecznego i sprawiedliwego systemu podatku dochodowego.

SKIEN (Norwegia) - Sąd zacznie rozpatrywać wniosek Andersa Breivika - sprawcy zamachu terrorystycznego w dzielnicy rządowej w Oslo oraz strzelaniny na wyspie Utoya, w których w 2011 r. zginęło łącznie 77 osób - o warunkowe zwolnienie z więzienia, czemu sprzeciwia się prokuratura (do 20 stycznia). Breivik ma wygłosić mowę.

SKOPJE - Wizytę w Macedonii Północnej składa premier Bułgarii Kirił Petkow. Konflikt obu krajów, dotyczący tożsamości i historii kraju, blokuje drogę Macedonii Płn. do przystąpienia do Unii Europejskiej.

GENEWA - Trwa sesja online Światowego Forum Ekonomicznego, Davos Agenda (do 21 stycznia). Planowane są wystąpienia m.in. premiera Izraela Naftalego Beneta, szefa rządu Japonii Fumio Kishidy i szefa Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) Tedrosa Adhanoma Ghebreyesusa.

PARYŻ - Doroczna konferencja prasowa szefa Europejskiej Agencji Kosmicznej Josepha Aschbachera.

Kalendarium ekonomiczne 18 stycznia 2022 r.

08.00 Wielka Brytania - średnie wynagrodzenia, z uwzględnieniem premii w listopadzie (prognoza 4,2 proc., poprzednio 4,9 proc.)

08.00 Wielka Brytania - wnioski o zasiłki dla bezrobotnych w grudniu

08.30 Szwajcaria - wskaźnik PPI w grudniu

11.00 Niemcy - Nastrój Ekonomiczny ZEW w styczniu (prognoza 32,7 pkt, poprzednio 29,9 pkt)

14.15 Kanada - rozpoczęte budowy domów w grudniu (prognoza 234,3 tys., poprzednio 301,3 tys.)

22.45 Nowa Zelandia - sprzedaż detaliczna kart elektronicznych w grudniu

Podsumowanie sesji

Cofnięcie indeksów na GPW. Czarne chmury nad PGNiG

W poniedziałek nie było sesji na Wall Street.

Zobacz tabele notowań | Aktualne notowania kontraktów na indeksy

Kalendarium giełdowe

INFOSCAN - Dzień pierwszego notowania na NC 600.000 akcji zwykłych na okaziciela serii K.

ROBINSON - Publikacja raportu za rok obrotowy 2020/2021.

PLASTBOX - NWZA ws. wycofania akcji z obrotu na GPW, zmiany statutu oraz wyboru podmiotu prowadzącego rejestr akcjonariuszy.

Pełne kalendarium spółkowe | Wiadomości z rynków | Komunikaty ESPI

#TegoDnia 18 stycznia

1654 – W trakcie powstania Chmielnickiego została zawarta ugoda perejasławska pomiędzy Rosją a Kozakami.

1701 – W Królewcu odbyła się koronacja księcia Prus i elektora Brandenburgii Fryderyka III Hohenzollerna na króla Prus (jako Fryderyka I). Proklamowano Królestwo Pruskie.

1788 – Pierwsi więźniowie przybyli do brytyjskiej kolonii karnej Botany Bay w Australii.

1799 – Francuz Nicholas-Louis Robert opatentował pierwszą maszynę papierniczą.

1902 – W „Tygodniku Ilustrowanym” ukazał się pierwszy odcinek powieści Chłopi Władysława Reymonta.

1921 – Założono czechosłowackie przedsiębiorstwo elektroniczne TESLA (pod nazwą Elektra).

1925 – Prezydent RP Stanisław Wojciechowski wydał rozporządzenie o powołaniu Generalnej Dyrekcji Poczt i Telegrafów.

1930 – W podtarnowskich Mościcach uruchomiono Państwową Fabrykę Zakładów Azotowych.

Źródła: PAP, Wikipedia

Informacje zebrał: Maciej Kalwasiński

Źródło:
Tematy
Do zdobycia aż 360 zł z Kontem 360° Banku Millennium!

Do zdobycia aż 360 zł z Kontem 360° Banku Millennium!

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Zapowiedź dnia

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki