REKLAMA

Wybieramy Mistrza GPW 2021: ćwierćfinały

2022-01-17 09:30
publikacja
2022-01-17 09:30
Wybieramy Mistrza GPW 2021: ćwierćfinały
Wybieramy Mistrza GPW 2021: ćwierćfinały
/ Bankier.pl

Za nami pierwsza runda wyborów Mistrza GPW 2021. Dziś ruszają ćwierćfinały.

Wraz z "Pulsem Biznesu" wybraliśmy spółki giełdowe, które w 2021 r. naszym zdaniem najbardziej się wyróżniły. W losowaniu wyłoniliśmy pary 1/8 finału i drabinkę. Do dalszego etapu przejdą firmy, które zdobędą więcej głosów. Zwycięzca ostatniego pojedynku zdobywa tytuł Mistrza GPW. W zeszłym roku tytuł zdobył Mercator.

W czwartek do ćwierćfinału awansowali: Dino Polska, Alior Bank, JSW i Mabion. W piątek grono uzupełnili: Grupy Kęty, LPP, Kruk i Asbis.

Wyniki drugiego dnia głosowania:

Grupy Kęty 71,92% - 28,08% Bumech

LPP 76% - 24% Mostostal Płock

Kruk 58,04% - 41,96% Shoper

Asbis 90,60% - 9,40% Bowim

Pary ćwierćfinałowe:

Grupy Kęty - LPP

Jeśli nie widzisz poniższego formularza do głosowania, kliknij w link.

Asbis - Kruk

Jeśli nie widzisz poniższego formularza do głosowania, kliknij w link.

JSW - Mabion

Jeśli nie widzisz poniższego formularza do głosowania, kliknij w link.

Dino Polska - Alior Bank

Jeśli nie widzisz poniższego formularza do głosowania, kliknij w link.

Bankier.pl

Nominowani przez redakcję “Pulsu Biznesu”

Grupa Kęty

Firma, kierowana prze Dariusza Mańkę, zasłużyła na nominację za poprawę wyników, transparentność, dobrą komunikację z inwestorami i dzielenie się zyskami. Dla notowań szczególnie udane było pierwsze półrocze, a cały rok zakończył się solidną zwyżką o 32 proc.

JSW

Akcje producenta węgla koksowego mocno rosły ledwie przez kilka tygodni 2021 r. Dynamika ruchu była na tyle duża, że spore zyski mogli zanotować inwestorzy indywidualni, którzy upodobali sobie spółkę i postawili ją w gronie faworytów.

Nominowani przez redakcję Bankier.pl

Asbis

Asbis w pierwszych miesiącach roku kontynuował marsz w górę napędzany pandemicznym popytem na elektronikę. W kolejnych miesiącach kurs wyhamował, ale rok i tak zamknął ponad 160 proc. na plusie. Spółka prognozuje, że w 2021 r. miała dwukrotnie wyższy zysk niż rok wcześniej. Asbis wypłacił akcjonariuszom blisko 10-procentową dywidendę i ogłosił plany skupu akcji własnych.

Kruk

Rok 2021 akcje Kruka rozpoczynały z ceną niespełna 150 zł. Notowania giełdowego windykatora co prawda podniosły się po covidowym załamaniu, ale wciąż daleko im było do szczytu formy sprzed afery Getbacku, która wstrząsnęła całą branżę. Kruk pokazał jednak, że potrafi poprawiać wyniki – przez trzy kwartały 2021 roku EBITDA sięgnęła 744 mln zł, a więc przeszło połowę więcej niż w rekordowych latach 2018-19. Inwestorzy wynagrodzili to wzrostem walorów Kruka o ponad 100 proc.

LPP

Bezapelacyjnie najmocniejszy komponent WIG20. W 2021 r. akcje LPP podrożały o 115 proc. Za nominalnie najdroższe na całej GPW papiery na przełomie roku płacono już ponad 18 tys. zł. Pomimo bardzo trudnego otoczenia makroekonomicznego (szybki wzrost kosztów, słaby złoty) oraz administracyjnego (kolejne lockdowny) odzieżowej spółce udało się zaskoczyć rynek mocnymi wynikami finansowymi. Jak napisali analitycy DM BOŚ, „spółka wykorzystała nadzwyczajne okoliczności wykreowane przez pandemię do renegocjacji czynszów (…) oraz restrukturyzacji działalności”.

Dino

Silny jednostajny trend wzrostowy to dla inwestorów długoterminowych idealny przykład realizacji strategii „kup i trzymaj” na spółce z głównego indeksu o dużej płynności. To nie zmienia się od debiutu Dino na GPW, a rok 2021 przyniósł kolejne historyczne szczyty notowań i potwierdził, że kurs nie powiedział jeszcze ostatniego słowa, tak jak spółka, która z roku na roku otwiera coraz więcej nowych sklepów. W 2021 r. były to aż 343 nowe lokalizacje i wzrost o 34,5 proc. w stosunku do roku poprzedniego.

Alior Bank

Rosnące stopy procentowe sprzyjające strukturze portfela kredytowego Aliora opartego w głównej mierze na pożyczkach konsumenckich. W dodatku portfel bez kredytów frankowych, na które pozostała część sektora tworzy wielomiliardowe odpisy. Plus kurs na początku 2021 r. na historycznych minimach i mamy przepis na roczną stopę zwrotu na poziomie 222 proc., co w przypadku dużego banku jest wynikiem fenomenalnym. To wszystko w roku, w którym Alior wypadł z WIG20, pokazując jednocześnie, jak wiele indeks stracił na jego nieobecności.

Mabion

Koronowirusowa hossa, która w 2020 r. zaprowadziła kursu wielu spółek do nieba, miała swój drugi sezon i jednego głównego bohatera w 2021 r. Od kiedy inwestorzy dowiedzieli się o zaangażowaniu Mabionu w produkcję szczepionki przeciw COVID-19 firmy Novavax, oszaleli na punkcie biotechnologicznej firmy, której kurs w kilka tygodniu poszybował prawie 500 proc. do góry. Nowe linie produkcyjne, wsparcie rządu i umowa o wartości 1,5 mld zł z amerykańską firmą zostały wysoko ocenione przez inwestorów, a to przecież tylko poboczna działalność względem rozwijanego priorytetowego projektu - leku CD20, którego rynek wart jest 6,5 mld EUR rocznie.

Poprzedni zwycięzcy

2010 Synthos

2011 Eko Export

2012 Relpol

2013 Integer.pl

2014 11bit Studios

2015 Grodno

2016 CD Projekt

2017 PKO BP

2018 PKN Orlen

2019 Columbus Energy

2020 Mercator Medical

Źródło:
Tematy
Tanie przelewy i ekstra premia na koncie firmowym - kwiecień 2022

Tanie przelewy i ekstra premia na koncie firmowym - kwiecień 2022

Komentarze (2)

dodaj komentarz
akcjoinm
A moim wygranym na 2022 rok będzie InventionMed inMedApp.
iluminata
Te plebiscyty faszystów z bankstera nic nie warte.

Szkoda marnować czasu na głosowanie i tak wygra kto ma wygrać by bankier i plus biznesu kasę zarobili...

Powiązane: Wybieramy Mistrza GPW 2021

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki