REKLAMA
WAŻNE

Obligacje oszczędnościowe biją rekordy popularności

Maciej Kalwasiński2022-01-18 06:30analityk Bankier.pl
publikacja
2022-01-18 06:30
Obligacje oszczędnościowe biją rekordy popularności
Obligacje oszczędnościowe biją rekordy popularności
fot. Andrey_Popov / / Shutterstock

W obliczu wysokiej inflacji i niskiego oprocentowania depozytów bankowych Polacy ulokowali w ubiegłym roku rekordową kwotę w obligacje oszczędnościowe Skarbu Państwa. Grupa inwestujących w rządowe papiery nieco się poszerzyła, ale pozostała wąska. Przeciętny nabywca był zamożną osobą po pięćdziesiątce.

W 2021 r. Ministerstwo Finansów pozyskało ze sprzedaży obligacji detalicznych rekordowe 43,3 mld zł, czyli blisko 53 proc. więcej niż rok wcześniej. Jednak aż 17 mld zł z tej kwoty rząd musiał już oddać inwestorom, którzy zakupili papiery trzymiesięczne wyemitowane w ubiegłym roku. Tym samym na czysto resort pozyskał 26,5 mld zł, o niespełna 23 proc. więcej niż rok wcześniej. Dynamika wzrostu była najniższa od 2015 r.

Popularność oszczędzania ze Skarbem Państwa rosła już siódmy rok z rzędu, po raz piąty z kolei wspinając się na najwyższe poziomy w historii.

Na jasnoniebiesko zaznaczono kwoty pozyskane ze sprzedaży obligacji trzymiesięcznych wyemitowanych i wykupionych w tym samym roku (Bankier.pl na podstawie danych Ministerstwa Finansów)

Oszczędzający najczęściej sięgali po obligacje trzymiesięczne, które odpowiadały za 52 proc. zakupów. Dużym zainteresowaniem cieszyły się również papiery czteroletnie (32,8 proc.). Następne w kolejności były "dwulatki" i "dziesięciolatki" (po 7 proc.). Z kolei specjalne obligacje sprzedawane wyłącznie beneficjentom programu "Rodzina 500 plus" przyciągnęły większą kwotę niż "trzylatki" (0,7 vs 0,4 proc.).

W 2020 r. struktura sprzedaży była nieco inna - najpopularniejsze były "czterolatki" (39,5 proc.), a za nimi znalazły się papiery trzymiesięczne (37,2 proc.). Czyżby Polacy zaczęli częściej inwestować w aktywa o stałym, niskim oprocentowaniu? Byłoby to w okresie nieprzejściowej, wysokiej inflacji dość ekstrawaganckie. W rzeczywistości powab rządowej alternatywy dla lokat wyraźnie osłabł w drugiej połowie roku wraz z przyspieszającym wzrostem cen w gospodarce. Widać to w danych o poziomie zaangażowania w poszczególne typy obligacji.

10 sprawdzonych sposobów, jak polepszyć zdolność kredytową

Poradnik

10 sprawdzonych sposobów, jak polepszyć zdolność kredytową

Pobierz poradnik bezpłatnie lub kup za 10 zł.
Masz pytanie? Napisz na [email protected]

Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Jeśli chcesz fakturę, to wypełnij dalszą część formularza:
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Podaj kod w formacie xx-xxx!
Pole wypełnione niepoprawnie!

Na koniec ubiegłego roku Polacy mieli w swoich portfelach inwestycyjnych blisko 34 mld zł ulokowane w obligacjach czteroletnich - wynika z szacunków Bankier.pl na podstawie danych Ministerstwa Finansów. To o ok. 11 mld zł (czyli ok. 50 proc.) więcej niż rok wcześniej. Tymczasem w papierach trzymiesięcznych oszczędzający zgromadzili niespełna 5,7 mld zł, o niecałe 2 mld zł (53 proc.) więcej niż na koniec 2020 r. Ponad 2 mld zł netto poszło na zakupy "dziesięciolatek", windując ich stan posiadania w portfelach inwestorów do ok. 9,5 mld zł. Spadło za to zaangażowanie w "dwulatki" (o ponad 650 mln zł), przynoszące 1 proc. zysku brutto w skali roku.

Bankier.pl na podstawie danych Ministerstwa Finansów

W efekcie obligacje czteroletnie odpowiadały w niemal trzech czwartych za wzrost portfela obligacji detalicznych, a "dziesięciolatki" dodały kolejne 15 proc. - wynika z szacunków Bankier.pl. Papiery trzymiesięczne stanowiły ok. 13 proc.

Kto kupował obligacje oszczędnościowe?

Do obligacji oszczędnościowych przekonali się kolejni inwestorzy, ale grupa oszczędzających ze Skarbem Państwa pozostała relatywnie wąska. Na koniec 2021 r. rządowy dług detaliczny w swoich portfelach inwestycyjnych miało 211,5 tys. osób, a konta IKE-Obligacje założyło 34,6 tys. osób. Oznacza to, że grupa lokująca środki w papiery detaliczne poszerzyła się o ok. 50 tys. osób, czyli blisko jedną czwartą i prawie 20 tys. więcej, niż przybyło w 2020 r.

Bankier.pl na podstawie danych Ministerstwa Finansów

Średni stan portfela obligacyjnego zwiększył się o ok. 20 tys. zł, do ponad 260 tys. zł. Blisko 73 proc. kupujących miało ponad 50 lat. Inwestorzy między 35. a 50. rokiem życia stanowili 23,1 proc. nabywców, a młodsi - niecałe 4 proc.

Papiery kupowało przeciętnie ponad 32 tys. osób miesięcznie, o ponad 30 proc. więcej niż w 2020 r. Średni miesięczny wydatek wyniósł przeszło 110 tys. zł.

Bankier.pl na podstawie danych Ministerstwa Finansów

Liczby sugerują, że duże pieniądze w obligacje detaliczne inwestują osoby zamożne. Rządowe papiery są atrakcyjną formą dywersyfikacji portfela, dającą możliwość "zaparkowania" sporej kwoty w bezpiecznym miejscu na przyzwoity procent. Ale już pod koniec ubiegłego roku zaczęło się to zmieniać. Pomimo rosnących stóp procentowych Ministerstwo Finansów nie zdecydowało się na aktualizację oferty, podczas gdy lepsze warunki zaczęły przedstawiać oszczędzającym banki. W przypadku lokujących duże kwoty barierą mogą być bankowe limity, ale inwestujący mniejsze kwoty w papiery trzymiesięczne mogą przenieść środki. Widać to już w grudniowych danych o sprzedaży obligacji detalicznych, a potwierdzenie powinno nadejść wraz z opublikowaniem statystyk podaży pieniądza.

Mimo rosnącej popularności rządowe papiery detaliczne pozostają marginalną formą oszczędzania na tle depozytów bankowych. Polacy (tylko gospodarstwa domowe) zgromadziły na kontach ok. 900 mld zł, a na lokatach - ok. 150 mld zł. Tymczasem w obligacjach oszczędnościowych ulokowały ok. 57 mld zł. W ostatnim roku przede wszystkim puchły depozyty bieżące, na których przybyło ok. 110 mld zł, podczas gdy z terminowych odpłynęło ok. 40 mld zł. Poziom zaangażowania w detaliczne papiery Skarbu Państwa wzrósł o ok. 15,5 mld zł.

Źródło:
Maciej Kalwasiński
Maciej Kalwasiński
analityk Bankier.pl

Analityk i redaktor prowadzący działu Rynki Bankier.pl. Zajmuje się międzynarodowymi stosunkami gospodarczymi, ze szczególną uwagą analizuje sytuację gospodarczą Chin. Dba, by Bankier.pl pozostawał źródłem najważniejszych i najbardziej interesujących informacji ze świata i Polski, przedstawionych w przystępny i zrozumiały sposób.

Tematy
Do zdobycia aż 360 zł z Kontem 360° Banku Millennium!

Do zdobycia aż 360 zł z Kontem 360° Banku Millennium!

Komentarze (12)

dodaj komentarz
qonradx
ktos mnie ostatnio oswiecił stwierdzeniem, że kupowanie obligacji panstwowych, jest troche jak pozyczanie pieniedzy złodziejowi który cie okrada. Najpierw tworza inflacje i niskie stopy procentowe a potem cie przed nimi "ratują" sprzedajac obligacje. Zupełnie jak Pruszków, ktory najpierw rozwalał ci knajpe a potem obiecywał ktos mnie ostatnio oswiecił stwierdzeniem, że kupowanie obligacji panstwowych, jest troche jak pozyczanie pieniedzy złodziejowi który cie okrada. Najpierw tworza inflacje i niskie stopy procentowe a potem cie przed nimi "ratują" sprzedajac obligacje. Zupełnie jak Pruszków, ktory najpierw rozwalał ci knajpe a potem obiecywał ochronę za opłatą!
428ustka
to niech pis se kupi te obligacje za 300ml nas stac zaplacic a co podatnicy jak barany
samsza
Ale lamusy chyba nie wrócą do łask (osobne budynki na cenne przedmioty), bo to byłoby wskazanie celu złodziejowi.
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
szprotkafinansjery
Wczoraj pisali, że rekordowe spadki zainteresowania, dziś, że rekordy zakupów.
Jak to pisze demeryt? Szał i rozmodlenie?
demeryt_69
Konkurencję dla obligów skarbowych od niedawna ze względu na dość zdecydowane podwyżki stóp stanowią konta oszczędnościowe:

- Nest Bank obecnie oferuje KO z oprocentowaniem w oparciu o WIBOR 3M z piątkowego fixingu
- Toyota Bank oferuje KO z oprocentowaniem w oparciu o WIBOR 3M z fixingu z 30. grudnia
- Pekao SA daje
Konkurencję dla obligów skarbowych od niedawna ze względu na dość zdecydowane podwyżki stóp stanowią konta oszczędnościowe:

- Nest Bank obecnie oferuje KO z oprocentowaniem w oparciu o WIBOR 3M z piątkowego fixingu
- Toyota Bank oferuje KO z oprocentowaniem w oparciu o WIBOR 3M z fixingu z 30. grudnia
- Pekao SA daje 2,5% do 20k
- Alior daje 2% do 100k
- Pocztowy daje 2% do 10k
- Santander Consumer daje 1,6% bez limitu
- Aion, InBank, Facto mają też niezłe bezlimitowe oferty choć bez gwarancji BFG.
tomkesz
co to za procenty??!! Śmiech ! inflacja jest 8 % a rzeczywista pewnie 10% Ludzie obudźcie się ! ta oszukańcza banda okrada was od 30 lat a teraz maja plany na nowy gruby wał!
ozaj
Może być też warto przeklikać posiadane już RO ze starych ofert, na przykład Alior zwykły RO przeniesiony z T-Mobile Usługi Bankowe ma 1,75% teraz, indeksowany. Nie da się już takiego otworzyć ale u niektórych pewnie wisi.
ala1234 odpowiada tomkesz
rzeczywista inflacja to spokojnie 20%+

u mnie na samym koszyku żywościowym to prawie 40%. Dane realne, nie estymacja.

Gdyby dodać do inflacji raportowanej przez GUS przykładowo wzrost cen nieruchomości (które nie są uwzględniane) w ostatnich latach obraz byłby jeszcze bardziej dramatyczny

Powiązane: Oszczędzanie i inwestycje

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki