REKLAMA
ZAGŁOSUJ

Zapaść w branży spirytusowej. Producenci wódki wciąż odczuwają skutki podwyżki akcyzy

2015-04-30 06:30
publikacja
2015-04-30 06:30
Zapaść w branży spirytusowej. Producenci wódki wciąż odczuwają skutki podwyżki akcyzy
Zapaść w branży spirytusowej. Producenci wódki wciąż odczuwają skutki podwyżki akcyzy
fot. FOTORZEPA/FORUM / / FORUM

Polska branża spirytusowa wciąż odczuwa skutki ubiegłorocznej podwyżki akcyzy na wódkę. Sprzedaż tego alkoholu spadła w porównaniu z okresem sprzed wzrostu podatku o ponad 20 proc., a kurczący się rynek skłonił producentów do rozpoczęcia wojny cenowej. Ten rok ma być testem dla kondycji branży. Producenci liczą też na coraz większy eksport.


- 2014 rok był okresem zapaści na rynku wódki, a wynikało to z niedyskutowanej i niekonsultowanej z branżą spirytusową decyzji ministra finansów dotyczącej podniesienia podatku akcyzowego o 15 proc. od 1 stycznia 2014 roku. Ten rok będzie pokaże, jaka jest kondycja branży wódczanej, branży spirytusowej, a powiedzmy sobie szczerze, polska wódką stoi - mówi agencji informacyjnej Newseria Biznes Andrzej Szumowski, prezes Stowarzyszenia Polska Wódka.

Jak wynika z danych Polskiego Związku Pracodawców Przemysłu Spirytusowego, w okresie 14 miesięcy po podwyżce akcyzy produkcja mocnych alkoholi zmalała w Polsce o 24 proc. w porównaniu do takiego samego okresu sprzed wzrostu podatku. To więcej niż najgorsze przewidywania. Ministerstwo Finansów szacowało, że rynek skurczy się o 3 proc. przez wzrost cen, a branża oczekiwała 10-proc. spadku.

Szumowski zwraca uwagę na to, że skutki podwyżki cały czas są odczuwalne, ale w tym roku statystyki powinny dać bardziej rzeczywisty obraz kondycji branży. Zastrzega, że przemysł spirytusowy pozostaje bardzo wrażliwy na zmiany obciążeń podatkowych i kolejne wzrosty akcyzy lub inne restrykcje, chociażby wynikające z ustawy o wychowaniu w trzeźwości, które mogą bardzo zaszkodzić temu rynkowi.

- Ceny rosły w ubiegłym roku, nie od początku, bo magazyny były zapełnione alkoholami mocnymi dostarczonymi do hurtowni, sieci i finalnych konsumentów jeszcze przed wejściem w życie decyzji o podatku akcyzowym. Nie jest dobrze i nie byłoby dobrze, gdyby trwała wojna cenowa, a ona była niestety elementem działania branży w 2014 roku. Powinniśmy być przede wszystkim odpowiedzialni za przyszłość i rywalizować, ale w sposób mądry i przemyślany - mówi Andrzej Szumowski.

Szansą na odbicie jest wzrost eksportu. Jak podkreśla Szumowski, w przeciwieństwie do innych typowych alkoholi regionalnych, takich jak szkocka whisky czy francuski koniak, polska wódka jest w tej chwili sprzedawana przede wszystkim na rynku krajowym. Eksport jednak powoli rośnie - w 2013 r. wyniósł 151,3 mln euro, co stanowiło wzrost o ponad 8 proc. rok do roku. Podstawą rosnącego eksportu musi być jednak silny rynek krajowy.

- Mówi się dużo o patriotyzmie gospodarczym, a ja bym użył na potrzeby branży rolno-spożywczej określenia patriotyzm konsumpcyjny. Chciałbym, żeby Polacy mieli świadomość, że eksport będzie tym efektywniejszy, im bardziej polskie produkty będą zakorzenione w polskiej tradycji i na polskim stole - podkreśla Szumowski.

Zauważa jednak, że choć polscy konsumenci ogólnie są lojalni, a ich przyzwyczajenia trudno zmienić, to coraz częściej szukają oni nowości. Szczególnie osoby jeżdżące za granicę oraz osoby młode zwracają uwagę na nowości znane z innych krajów. W połączeniu z rosnącą zamożnością Polaków i coraz większymi wydatkami konsumpcyjnymi wymusza to na producentach wódki opracowywanie nowych produktów.

Źródło:
Tematy
Nawet 360 zł z Kontem 360° w Banku Millennium

Nawet 360 zł z Kontem 360° w Banku Millennium

Komentarze (26)

dodaj komentarz
~Abstynent
Zapaść na rynku wódki! Czy mozna dostac lepszą wiadomosc na tym zapijaczonym świecie, to rewelacyjna wiadomość m y bedziemy zdrowsi a Panstwo nie przefrymarczy na głupoty forsy z akcyzy. W kosciele dam wiecej na tacę!
~tiki
wszystko podnoszą moim zdaniem niech dalej podnoszą również składki na zus to 30% firm albo się zwinie albo przeniesie za granicę identyko jak z malejącymi wpływami z akcyzy będzie tak samo z malejącymi wpływami z vat i cit. Często jak rozmawiam z prowadzącymi działalność gospodarczą to sami przyznają że ledwo wszystko podnoszą moim zdaniem niech dalej podnoszą również składki na zus to 30% firm albo się zwinie albo przeniesie za granicę identyko jak z malejącymi wpływami z akcyzy będzie tak samo z malejącymi wpływami z vat i cit. Często jak rozmawiam z prowadzącymi działalność gospodarczą to sami przyznają że ledwo wiążą koniec z końcem bo nawet jak mają słabe miesiące i nic nie zarobią to muszą odprowadzić zus a ci co się przenieśli do wielkiej brytani z firmami śmieją się bo nie dość że im więcej w kieszeni zostaje to jeszcze na emeryturę od królowej można przejść po 10 latach. Oj urzędnicy i politycy przedsiębiorcy pogonią wam kota niedługo
~as
Granda w biały dzień, akcyzą wypychaja ludzi w lewiznę i trują.
~zeflik
A zna ktoś jakiegoś szczura POza cyrkowym, który nie jest szkodnikiem?
~Biedak
Społeczeństwo nam trzeźwieje. I bardzo dobrze. 25 lat to okres, który warto przeanalizować na trzeźwo i wyciągnąć wnioski przed wyborami... Ten rząd chyba już nie chce rządzić skoro podnosi cenę alkoholu... Wszystkich jeszcze nie ogłupił a już spoczął na laurach...Mam nadzieję, że się niemile rozczaruje jak Społeczeństwo nam trzeźwieje. I bardzo dobrze. 25 lat to okres, który warto przeanalizować na trzeźwo i wyciągnąć wnioski przed wyborami... Ten rząd chyba już nie chce rządzić skoro podnosi cenę alkoholu... Wszystkich jeszcze nie ogłupił a już spoczął na laurach...Mam nadzieję, że się niemile rozczaruje jak koryto spod ryja zabiorą trzeźwo myślący obywatele.
~lep
W PRL modnym było picie wódki codziennie. Każdy mężczyzna wypijał minimum setkę dziennie.
Teraz moda na wódkę sie skończyła, Sporo Polakow zarabia więcej, pije droższe alkohole. Pije rzadziej, bo każdy ma samochód, a nie każdy jest posłem czy sędzią jeżdżącym po pijaku. Większość fabryk wódek została
W PRL modnym było picie wódki codziennie. Każdy mężczyzna wypijał minimum setkę dziennie.
Teraz moda na wódkę sie skończyła, Sporo Polakow zarabia więcej, pije droższe alkohole. Pije rzadziej, bo każdy ma samochód, a nie każdy jest posłem czy sędzią jeżdżącym po pijaku. Większość fabryk wódek została sprzedana obcemu kapitałowi. Podniesione akcyzą ceny zachęcają do kupna taniej z przemytu. Ktoś czegoś nie przewidział?
~sk
Ty kolego PRL to chyba tylko na filmach oglądałeś. Współczuję, picie setki codziennie to zapewne na przykładzie twojego ojca zapodałeś.... Patologia była, jest i będzie ale nie mierz wszystkich swoją miarą kolego.
~magiczny_Artur
Przecież z tego co pamiętam, to rządowe wyliczenia mówiły o tym, że dzięki wyższej akcyzie będą większe wpływy do budżetu, a tymczasem co? Czyżby mityczna krzywa Laffera jednak działała? Podobna sytuacja jest z papierosami.
~Biedak
Dokładnie! Bronek "Zamykacz" już się rozpływa w zachwytach nad mądrością i pięknem tej sytuacji
~głupitytuł
głupi i tendencyjny tytuł dał bankier powinno być "rozdział polskiego przemysłu spirytusowego zamknięto mądrze i pięknie " albo cos w ten deseń

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki