REKLAMA

Zamach w Tel Awiwie. Sprawca wjechał w tłum ludzi

2023-04-07 21:23, akt.2023-04-08 07:21
publikacja
2023-04-07 21:23
aktualizacja
2023-04-08 07:21

W piątkowy wieczór doszło do tragicznych wydarzeń w Tel Awiwie. W wyniku zamachu terrorystycznego zginął 30-letni turysta z Włoch - poinformowały izraelskie władze. Rannych zostało siedmiu innych turystów z Włoch i Wielkiej Brytanii. Zamachowca został zastrzelony przez policję.

Zamach w Tel Awiwie. Sprawca wjechał w tłum ludzi
Zamach w Tel Awiwie. Sprawca wjechał w tłum ludzi
fot. AA/ABACA / / FORUM

Władze w Rzymie potwierdziły śmierć obywatela Włoch w ataku w Tel Awiwie. Poinformowały, że ofiarą jest Alessandro Parini. Miał 30 lat i mieszkał w Rzymie.

Szef włoskiego MSZ Antonio Tajani potępił "tchórzliwy atak" w Tel Awiwie. Zapewnił, że jest w stałym kontakcie z władzami Izraela. Poinformował także, że wśród rannych jest dwóch Włochów.

Według policji zamachowiec wjechał samochodem w grupę ludzi tuż przy nadmorskiej promenadzie w Tel Awiwie. Auto przewróciło się na dach. Znajdujący się w pobliżu policjant zastrzelił napastnika, gdy ten próbował wyciągnąć broń.

Konflikt na Bliskich Wschodzie znów się zaognia

Jak poinformował "Times of Israel", zamachowcem był 45-letni Yousef Abu Jaber, izraelski Arab, mieszkaniec miasta Kafr Kasim. Według portalu agenci izraelskiej służby bezpieczeństwa Szin Bet przesłuchują obecnie jego rodzinę.

Palestyńska organizacja Islamski Dżihad wydała w piątek wieczorem oświadczenie, w którym napisano, że atak w Tel Awiwie był "naturalną i pełnoprawną odpowiedzią na zbrodnie okupanta popełniane na narodzie palestyńskim" - podaje dziennik "Haarec".

W piątek doszło także do strzelaniny w Dolinie Jordanu na Zachodnim Brzegu. Zginęły w niej dwie Izraelki, siostry, a ich matka została ciężko ranna. Według agencji Associated Press, samochód, którym jechały kobiety, został ostrzelany przez Palestyńczyków.

Premier Izraela Benjamin Netanjahu nakazał w piątek wieczorem zmobilizowanie sił bezpieczeństwa, w tym dodatkowych oddziałów wojskowych.

Ostrzał Izraela z terytorium Libanu

W czwartek palestyńska organizacja zbrojna Hamas wystrzeliła z Libanu w kierunku Izraela 34 pociski rakietowe; to największy ostrzał z terytorium tego państwa od 2006 roku, czyli od czasu naszej wojny z szyickim Hezbollahem - powiadomiły źródła w izraelskiej armii, cytowane przez agencję Reutera. Większość, bo aż 25 pocisków, została zneutralizowana przez izraelski system antyrakietowy Żelazna Kopuła. Nie odnotowano ofiar śmiertelnych, jeden mężczyzna doznał lekkich obrażeń - poinformował Reuters za siłami zbrojnymi Izraela i służbami medycznymi w tym państwie.

Po tym, jak w środę izraelska policja użyła wobec muzułmańskich wiernych w meczecie Al-Aksa w Jerozolimie granatów ogłuszających i gumowych kul, palestyńscy bojownicy wystrzelili rakiety ze Strefy Gazy w kierunku Izraela.

Sytuacja w Izraelu jest napięta; trwa żydowskie święto Paschy oraz święty dla muzułmanów miesiąc ramadan. W środę izraelska policja dwukrotnie starła się z muzułmańskimi wiernymi w meczecie Al-Aksa w Jerozolimie. Eskalacja przemocy spowodowała wymianę ognia w Strefie Gazy i podsyciła obawy przed dalszymi rozruchami. (PAP)

sp/

Źródło:PAP
Tematy
Najlepsze konta firmowe dla nowoczesnego biznesu

Najlepsze konta firmowe dla nowoczesnego biznesu

Komentarze (7)

dodaj komentarz
anty12
Tak właśnie "naród wybrany" robi także flag, żeby wlaczyc Europę do wojny. Wiedzieli dokładnie że to turyści. Aj waj i co teraz ?
dawid_gmyrek
Ponad 20% mieszkańców Izraela to Arabowie - czarno widzę :)
itso_battlestar_point_g
dla mnie to 100%
mistrz_erudycji
podpalają świat
sandman77
Gdyby to było w Europie to zaraz by się okazało, że sprawca jest chory psychicznie i to nie ma związku z islamem.
inwestor.pl
Kiedy Wujek Sam nałoży sankcje na Izrael?
dawid_gmyrek
Wkrótce, ale najpierw zlikwidują pieniądz :)

Powiązane: Zamachy

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki