Nowe pomysły na zakaz handlu w niedzielę

2019-11-02 06:05
publikacja
2019-11-02 06:05

W sklepach franczyzowych w niedziele z zakazem handlu mogliby pracować emeryci i studenci. Otwarte sklepy mogą być, ale tylko w miejscowościach turystycznych. Takie rozwiązania na poważnie rozważa PiS. Przypomnijmy, że od 1 stycznia 2020 r. we wszystkie niedziele, poza kilkoma wyjątkami, sklepy mają być zamknięte.

/ fot. Michal Kazmierczak / FORUM

Gazeta ocenia, że "PiS z zakazem handlu w niedzielę ma w dalszym ciągu spory problem". "Opór społeczny wobec tego rozwiązania nieco przygasł, ale z drugiej strony cały czas Solidarność oraz część partii chcą, aby zakaz uszczelnić. BO zakaz niby jest, a jedna z największych sieci handlowych – już prawie 6 tys. placówek – jest otwarta, kiedy chce i jak chce" – zauważa "GW".

Gazeta wyjaśnia, że chodzi o kontrolowaną przez amerykański fundusz inwestycyjny CVC Capital Partners Żabkę, która jako jedyna sieć handlowa może być otwarta w niedzielę i stawiać za ladą pracowników. Korzysta z tego, że ma status placówki pocztowej, której zakaz nie obejmuje.

"GW" donosi, że w PiS pojawił się pomysł, by placówka pocztową była tylko poczta, a sprzedawać w dni wolne od handlu mógłby nie tylko właściciel ale również jego rodzina m.in. małżonek, dzieci czy rodzice. Do tej listy, jak informuje gazeta, dołączono by także pracujących dorywczo emerytów oraz studentów.

Z kolei "Fakt"  podaje, że wiceminister Stanisław Szwed chciałby zmian przepisów, które już od 1 stycznia 2020 roku spowodują, że we wszystkie niedziele, poza kilkoma wyjątkami, sklepy mają być zamknięte. 

"Warto zastanowić się, w jakim zakresie zakaz powinien obowiązywać w sezonie w miejscowościach turystycznych, bo dziś jest z tym problem" – powiedział. Wskazał, że np. w Austrii i Francji są przepisy wyłączające zakaz handlu w miejscowościach turystycznych w pewnych miesiącach.

Szwed podnosi, że przepisy musiałyby zostać także uszczelnione. ”Fakt” przypomina, że dziś wystarczy, że sklep udaje placówkę pocztową (np. sprzedaje paczki), by zakaz go nie obejmował. 

ktl/ jm/

Źródło:PAP
Tematy
Jak zyskać do 160 zł za otwarcie konta osobistego?

Jak zyskać do 160 zł za otwarcie konta osobistego?

Komentarze (23)

dodaj komentarz
zzibi2
wygląda na to że niebawem każdy pracownik handlu (który nie jest emerytem) pójdzie na studia..
silvio_gesell
Zakaz zatrudniania w handlu ma w założeniu służyć dzieciom. Możliwość zatrudniania w handlu studentów i emerytów to potwierdza.
pedrosss
dajcie zarabiać i pracować tym, którzy chcą. Powstaną kolejne głupie przypisy jak za komuny. Jak zamkną poczty w Żabce to będą stacjami benzynowymi np. będę sprzedawać benzynę w butelkach szklanych lub naftę do lap :-)
a-zet
"Nowe pomysły na zakaz handlu w niedzielę"

Mój pomysł to strefy bezpieczeństwa wokół obiektów handlowych obstawiane w niedzielę antyterrorystami
zenonn
Chciałabym a boje sie. Hipokryzja partyjniaków przekracza wszelkie dopuszczalne granice.
Albo cymbały zamykamy wszystykie sklepy we wszystkie niedziele albo odtwieramy i nie bredzimy o wolnych dniach, rodzinnych kontaktach i zboczonych samcach w kiecach
Arcykapłan pacan flaszka ma coś do dodania?
Uchachany kraj i jego
Chciałabym a boje sie. Hipokryzja partyjniaków przekracza wszelkie dopuszczalne granice.
Albo cymbały zamykamy wszystykie sklepy we wszystkie niedziele albo odtwieramy i nie bredzimy o wolnych dniach, rodzinnych kontaktach i zboczonych samcach w kiecach
Arcykapłan pacan flaszka ma coś do dodania?
Uchachany kraj i jego mieszańcy.
Fuj.
dropsik70
Kolejny raz socjalizm rozwiązuje problemy które sam stworzył.
jasiek2017
PiSowska zaraz mówi Polakom gdzie i jak mają pracować.
marclim
I po co ten głupi zakaz handlu. Żeby stacje benzynowe mogły sobie pozarabiać na spożywce z marżą 200%. Duże sieci handlowe utrzymują niskie ceny żywności, a co za tym idzie inflacji, naprawdę nikt tego nie widzi... nie mówiąc już o tym że 15 000 ludzi straciło przez zakaz pracę
jasiek2017
PiS podlizywal sie KK a ten ciemnogrod myslal, ze jak ludzie nie pojda do sklepu to pojda do kosciola. Juz od ponad pol roku KK widzi, ze ma coraz mniej naiwnych na mszy a wiec i mniej kasy to zaczynaja naciskac na PiS. PiSowi zwisa czy jest handel ale z drugiej strony stoi zomowiec Duda i straszy strajkami.
andre_van_danswijk odpowiada jasiek2017
A po czym wnosisz, że chodzi o wypchnięcie ludzi do kościoła, a nie o ochronę wypoczynku pracowników? Pytam autentycznie, bo często przewija się ten zarzut, a nie trafiłem na przesłanki do takich wniosków.

Powiązane: Zakaz handlu w niedziele

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki