Zagadka grudniowego VAT-u rozwiązana. Ministerstwo podaje dane

Bardzo niskie grudniowe wpływy z VAT-u zaskoczyły ekonomistów, analityków i ekspertów podatkowych. Ministerstwo Finansów właśnie przedstawiło wyliczenia, które rozwiązują tę zagadkę. Przypuszczenia analityków okazały się słuszne. Zaskakuje jednak skala zjawiska.  

Główne działania Ministerstwa Finansów w zeszłym roku miały na celu uszczelnienie systemu podatkowego. W sierpniu wprowadzono pakiet ustaw mających ograniczyć wyłudzenia podatku VAT w sektorze paliwowym. Zwiększono także liczbę i efektywność kontroli podatkowych. Od kwietnia zeszłego roku wpływy z VAT-u co miesiąc były tylko wyższe niż rok wcześniej w analogicznych okresach. Resort finansów mógł chwalić się, że skutecznie walczy z szarą strefą. Wpływy podatkowe z VAT rosły i rosły.

Dramatyczny VAT  w grudniu

Dobre nastroje jednak prysły w styczniu tego roku, gdy Ministerstwo Finansów przedstawiło dane o wykonaniu budżetu za ostatni miesiąc 2016 r. Wpływy z VAT-u w grudniu okazały się być najniższe od 2008 roku. Spadły o połowę w porównaniu do tego samego miesiąca sprzed roku i wyniosły 5,1 mld zł. A miesiąc wcześniej, w listopadzie, fiskus cieszył się wpływami podatkowymi od towarów i usług przekraczającymi  11,3 mld zł.

Wpływy VAT w poszczególnych miesiącach, w zł
  2015 2016 dynamika
styczeń                      14 777                          17 492    18,4%
luty                        7 167                            6 430    -10,3%
marzec                        6 509                            6 227    -4,3%
kwiecień                      12 287                          12 426    1,1%
maj                        8 843                          10 309    16,6%
czerwiec                        8 309                            9 558    15,0%
lipiec                      12 906                          13 582    5,2%
sierpień                        9 533                          10 263    7,7%
wrzesień                        8 902                            9 787    9,9%
październik                      13 136                          14 060    7,0%
listopad                      10 721                          11 342    5,8%
grudzień                      10 030                            5 101    -48,9%
Źródło: Ministerstwo Finansów

Kwota 5,1 mld zł wprawiła w osłupienia ekonomistów, analityków i ekspertów podatkowych. Tak drastycznego załamania wpływów z VAT-u nie zwiastowały żadne dane makroekonomiczne. Zarówno wzrost spożycia gospodarstw domowych, jak i dynamika sprzedaży detalicznej pod koniec zeszłego roku była dodatnia i wynosiła analogicznie 3,6% oraz 6,1% - podawał Główny Urząd Statyczny.    

Dobre dane z gospodarki sugerowały kolejny miesiąc bardzo dobrych danych o Vacie. Wykonanie budżetu jednak postawiło pod znakiem zapytania narrację rządu, że skutecznie walczy on z wyłudzeniami podatkowymi. Choć łączne wpływy z VAT-u były wyższe niż w poprzednim roku, to resort nie osiągnął zakładanego celu na 2016 rok  w wysokości 128,7 mld zł.

Przyspieszone zwroty

Eksperci podatkowi sugerowali, że kluczem do rozwiązania zagadki grudniowego spadku wpływów z VAT-u mógł być średni czas postępowania w zakresie zwrotu tego podatku. Ten w minionym roku bardzo mocno się skrócił. A średnia liczba dni, podawana przez Ministerstwo Finansów w zeszłym roku, z każdym kwartałem była coraz niższa, co oznacza, że z każdym miesiącem fiskus coraz szybciej oddawał nadpłacony podatek firmom. Finalne dane resortu finansów mówią, że czas postępowania w sprawie zwrotu w 2016 roku był niemal o połowę krótszy niż w roku poprzednim i wyniósł średnio 37,4 dni.  

Czas postępowania w zakresie zwrotu VAT przedsiębiorcom
2014 2015 2016
103 dni 66,9 dni 37,4 dni
źródło: Ministerstwo Finansów 

Fiskus ma 60 dni na zwrot VAT-u. Zazwyczaj korzystał z tego czasu, a gdy miał wątpliwość co do legalności transakcji, wydłużał ten czas do końca postępowania wyjaśniającego. W zeszłym roku stało się jednak inaczej. Przedsiębiorcy mogli znacznie szybciej cieszyć się zwrotem podatku. Zwłaszcza ci, którzy deklarowali chęć zwrotu podatku pod koniec roku.

Dane opublikowane przez Ministerstwo Finansów w odpowiedzi na interpelację pani poseł Małgorzaty Niemczyk rozwiewają wątpliwości. Fatalne grudniowe dochody z VAT-u to efekt ogromnych zwrotów podatkowych, które resort wykonał właśnie w grudniu.

(Ministerstwo Finansów)

Były one ponad dwukrotnie większe niż miesiąc wcześniej w listopadzie oraz o 58% większe niż w grudniu rok poprzedniego i wyniosły 13,3 mld zł. W poprzednich miesiącach 2016 roku fiskus średnio oddawał miesięcznie 7,3 mld zł VAT. Oznacz to, że w grudniu 2016 roku Ministerstwo Finansów oddało o 6 mld zł więcej podatku VAT niż w miesiącach poprzednich. Tak duży zwrot jest właśnie odpowiedzią na pytanie, skąd tak fatalne dane w grudniu.

(Opracowanie własne na podstawie danych Ministerstwa Finansów)

Efekt poduszki

Zachowanie ministerstwa to próba budowania poduszki płynnościowej na ten rok. Pod koniec zeszłego roku wiadomo było, że Polsce daleko było do przekroczenia deficytu budżetowego sięgające go 3% PKB. Resort mógł zatem pozwolić sobie na większe wydatki. A właśnie zwrócony VAT traktowany jest jako wydatek. Zamiast odwlekać zwrot VAT-u już na obecny rok, korzystając z maksymalnego 60-dniowego okresu, ministerstwo w grudniu zwróciło gigantyczne kwoty podatku.

Nowy rok resort rozpoczyna z "czystym kontem" dotyczącym zwrotów. W styczniu ministerstwo nie musiało ich wykonywać. bo zrobiło to już miesiąc temu. Może natomiast wpłacony w styczniu VAT przetrzymać do 60 dni. Takie działanie poprzez zakumulowanie buduje resortowi poduszkę płynnościową.

Budowanie poduszki jest także odpowiedzią na rekordowe wpływy z VAT-u w styczniu tego roku. Wyniosły one 21,9 mld zł.

To wahnięcie, najpierw w dół, potem w górę, widać bardzo wyraźnie, gdy spojrzy się na zakumulowane dane VAT za ostatnie 12 miesięcy. W grudniu wyniosły one 126,6 mld zł. Natomiast wg ostatnich danych Ministerstwa Finansów wpływy z VAT-u po lutym tego roku wynoszą rekordowe 136,2 mld zł.

(Opracowanie własne na podstawie danych Ministerstwa Finansów)

Wpływy z styczniowego VAT-u fiskus powinien oddać najpóźniej do końca marca. Wtedy zaczną zmniejszać się rozmiary stworzonej poduszki finansowej. Wtedy też powinniśmy zacząć poznawać czyste i niezakłócone dane dotyczące zwiększonych wpływów podatku VAT oraz realne efekty uszczelniania szarej strefy i ściągalności podatku.  

Rafał Mundry

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
3 2 ~jurekp

Mamy do czynienia z wirtualną księgowością, ukrywaniem prawdy i oszukiwaniem społeczeństwa. To typowe dla naszej władzy, prawda?

! Odpowiedz
8 5 ~aqq

Boja sie przyznac jak źle jest z VAT w Polsce.

! Odpowiedz
7 7 ~JI

Dla mnie to działanie rządu jest logiczne, w 2016 były ekstra wpływy, co przy niepełnym roku 500+ dawało deficyt w ryzach. W 2017 nie będzie ekstra wpływów (NBP+LTE 17mld), a za to będzie pełny rok 500+, dlatego rząd "poprawia" obraz w 2017, zobaczymy jak to wyjdzie w grudniu 2017. W 2018 taki ruch już nie przejdzie. Ciekawe czy wystarczy dotychczasowe okradanie ludzi podatkiem bankowym wliczonym w prowizje, ubezpieczeniowym w OC komunikacyjnym, dochodowym (brak kwoty wolnej).

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
5 9 ~brawo

Tak, lolku, koniec świata czyli Apokalipsa na raty. Napisz lepiej ile ci płacą za takie wieczorne dyżury i czy nie cierpi na tym twoje życie towarzyskie.

! Odpowiedz
35 11 ~lol

jakie będą dane za marzec? fatalne. zobaczycie.
budowlanka stoi (i kwiczy), usługi informatyczne ciągnie jeszcze zagranica, ale nie urywa..i zwalnia..
produkcja i handel i tak już jest bardzo wysilona i w sumie lepiej już było. pojedyncze przypadki dobrej koniunktury w niektórych branżach.
nawet konsumpcja zaczyna hamować, ale to jeszcze trochę muszą śrubę przykręcić. efekt 500+ już się skończył w wielu miejscach, a w wielu kończy..


Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
2 2 ~piotr

Padnie niebawem wszystko!Bylo moze dobrze ale teraz???

! Odpowiedz
6 32 ~Ciecieciekawosc

A co na to Axel Zighausen ?

! Odpowiedz
73 68 ~Warszawa

Brawo PiS i morawiecki nareszcie mamy dobry rząd.

! Odpowiedz
23 23 ~londyn

NIC NIE ZROZUMIAŁEŚ z treści tego artykułu
a zwłaszcza nie trafiła do ciebie treść ostatniego AKAPITU

! Odpowiedz
0 0 ~tak odpowiada ~londyn

po co się frustrować wracaj londyn do realnego życia :)

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,6% IX 2019
PKB rdr 4,4% II kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,2% VIII 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 125,26 zł VIII 2019
Produkcja przemysłowa rdr 5,6% IX 2019

Znajdź profil