ZUS sprawdzi korzystających z nowej ulgi w składkach

Ponad 300 tys. mikrobiznesmenów musi uważać, jaki dochód podaje do obliczenia Małego ZUS-u Plus - pisze czwartkowa "Rzeczpospolita". Podaje, że prezes ZUS Gertruda Uścińska zapowiada, iż kontrolerzy szczegółowo sprawdzą, czy podane kwoty odpowiadają rzeczywistości.

(fot. Mariola Anna S / Shutterstock)
Gazeta przypomina, że od 1 lutego 2020 r. najmniejsi przedsiębiorcy z przychodami poniżej 120 tys. zł rocznie będą mogli starać się o niższe składki liczone od ich dochodu z 2019 r. Im będzie on mniejszy, tym niższe mogą być należności płacone co miesiąc do ZUS.

"Przedsiębiorcy muszą jednak uważać na kwoty podawane do rozliczeń. Profesor Gertuda Uścińska, prezes ZUS, zapowiada bowiem, że kontrolerzy szczegółowo sprawdzą, czy podane kwoty odpowiadają rzeczywistości. Zakład współpracuje z Ministerstwem Finansów" - czytamy w "Rzeczpospolitej".

Gazeta informuje, że osoby, które rozliczały się według skali podatkowej albo liniowo (ze stawką 19 proc.), podadzą do tych wyliczeń wysokość dochodów uzyskanych z działalności gospodarczej zgodnie z przepisami o podatku dochodowym od osób fizycznych.

"Oznacza to, że dochód będzie można obliczyć poprzez pomniejszenie przychodu o koszty jego uzyskania. Bez potrącania strat z poprzednich lat czy ulg. Wydawałoby się więc, że wystarczy, jeśli przedsiębiorcy przyspieszą swoje rozliczenie podatkowe za 2019 r. i do rozliczeń z ZUS wskażą wynikającą z nich kwotę dochodu" - pisze dziennik.

"Rzeczpospolita" ostrzega, że w nowych przepisach kryje się potencjalna pułapka, w którą mogą wpaść nieświadomi mikroprzedsiębiorcy. "Dochód z rozliczenia podatkowego może być mylący dla tych przedsiębiorców. Nowe przepisy wyraźnie mówią bowiem, że prowadzący działalność, który w zeszłym roku wliczył składki na ubezpieczenia w koszty prowadzonej działalności, musi je teraz doliczyć do dochodu" – mówi Michał Kowalski, doradca podatkowy z KNDP.

"A w ten sposób rozlicza się większość osób prowadzących działalność gospodarczą. Najlepiej więc, gdyby poprosili księgową o pomoc w prawidłowym wyliczeniu dochodu za 2019 r., aby nie musieli później dopłacać składek" – dodaje Kowalski. Ten problem nie dotyczy przedsiębiorców rozliczających się w formie karty podatkowej, ani też osób rozliczających się ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych. Nie potrącają oni z przychodu kosztów prowadzonej działalności.

Według dziennika w praktyce okazuje się, że większość z 320 tys. przedsiębiorców, którzy skorzystają z nowych ulgowych składek, może mieć problemy z prawidłowym podaniem dochodu za 2019 r. Wszystko przez to, że inna kwota będzie wynikała z ich rozliczenia podatkowego, a inna będzie brana do wyliczenia składek.

Autor: Marcin Musiał

Źródło: PAP
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
1 22 spedytor

Zadamy dziedzicznosci skladki emerytalnej w Zusie i dobrowolnosci skladki rentowej

! Odpowiedz
9 8 carlito1

Nie możesz dziedziczyć czegoś czego nie ma.... Twoja składka idzie na bieżące emerytury i część niej idzie na przemiał.

! Odpowiedz
0 11 sztos1

ZUS dla firemek o przychodzie rocznym do 300000 pln i dochodzie nie większym niż 50000 pln powinien być taki sam jak KRUS ca 400 pln na kwartał . Powinien być JEDEN SYSTEM EMERYTALNY DLA WSZYSTKICH . Kasty won .

! Odpowiedz
0 34 carlito1

Arcymistrzostwo PiSu.... dać ulgę a następnie udusić kontrolami.....:) Tej kraj to był i jest bananowa republika ... A .. przepraszam w bananowcach mają kwotę wolną wyższa...

! Odpowiedz
1 11 zenonn

Prawodawców należy pogonić kijami, prawdziwipolacykatolicy,
Interpretatorzy wymyślili nową definicję dochodu, by więcej wziać - nazwiska tych szumowin
Uchachany kraj i jego mieszańcy.
Fuj.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Kalendarium przedsiębiorcy

 • Termin płatności składek oraz złożenia deklaracji przez pracodawców zatrudniających pracowników.

  Termin przekazania sprawozdania do systemu INTRASTAT, za poprzedni miesiąc kalendarzowy, gdy realizowano transakcje wewnątrzwspólnotowe podlegające obciążeniu podatkiem od towarów i usług (VAT).

 • Termin płatności składek oraz złożenia deklaracji przez pracodawców zatrudniających pracowników.

  Termin zapłaty raty podatku leśnego przez osoby prawne oraz jednostki organizacyjne nie posiadające osobowości prawnej.

  Termin zapłaty miesięcznej kwoty podatku od nieruchomości przez osoby prawne i jednostki organizacyjne nie posiadające osobowości prawnej.

 • Termin zapłaty zaliczki na podatek dochodowy przez osoby prawne.

  Zapłata zryczałtowanego podatku dochodowego od przychodów ewidencjonowanych.

Kalkulator odsetek

Aby obliczyć wartość odsetek, podaj kwotę zaległości oraz zakres dat.

? Odsetki ustawowe nalicza się od dnia, gdy zobowiązanie staje się wymagalne. Jeżeli spłata miała nastąpić 10-tego, to odsetki naliczane są od 11-tego.
? Data kiedy zobowiązanie będzie regulowane. Jeżeli przypada na dzień ustawowo wolny od pracy, to należy wpisać datę pierwszego kolejnego dnia roboczego.
? Stawkę obniżoną do wysokości 75% stawki podstawowej stosuje się tylko do zaległości powstałych po 1 stycznia 2009 roku. Odsetki w obniżonej stawce pobiera się, gdy podatnik złoży korektę zeznania i w ciągu 7 dni od niej wpłaci zaległość.