REKLAMA

ZUS sprawdzi, czy Ukrainiec wyjechał

2022-05-24 06:49
publikacja
2022-05-24 06:49
ZUS sprawdzi, czy Ukrainiec wyjechał
ZUS sprawdzi, czy Ukrainiec wyjechał
fot. Maciej Bledowski / / Shutterstock

Komendant główny Straży Granicznej poinformuje ZUS o dłuższych wyjazdach ukraińskich uchodźców z Polski. Będą mogli utracić prawo do świadczeń - donosi we wtorek "Rzeczpospolita".

Jak podaje gazeta, wyjazd obywatela Ukrainy z Polski na dłużej niż miesiąc pozbawia go uprawnień wynikających ze specustawy, w tym wypłaty świadczeń socjalnych. "Aby kontrolować wypłatę 500+ i rodzinnego kapitału opiekuńczego, komendant główny Straży Granicznej poinformuje ZUS o dłuższych wyjazdach z naszego kraju. Tak wynika z projektu nowelizacji ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa, którym zajmował się Komitet Stały Rady Ministrów" - czytamy w "Rz".

"Zakład Ubezpieczeń Społecznych będzie mógł wezwać ubiegającego się o wsparcie lub otrzymującego świadczenia do osobistego stawiennictwa w terminie trzech dni roboczych w celu złożenia wyjaśnień niezbędnych do prawidłowego ustalenia i wypłaty świadczeń. Jeśli uchodźca się nie stawi, ZUS wstrzyma wypłatę lub pozostawi wniosek bez rozpatrzenia. Gdy zaś stawi się po upływie wyznaczonego terminu, świadczenie będzie wypłacane od następnego miesiąca. Data złożenia wniosku nie będzie miała znaczenia" - pisze dziennik.

Gazeta wskazuje, że rząd planuje też "naprawić błąd związany z odmową wypłaty 40 zł za gościnę ukraińskich gości, którzy nie mieli numeru PESEL". "Nowelizacja specustawy, która weszła w życie w ostatnich dniach kwietnia, wprowadziła wymóg posiadania numeru PESEL przez Ukraińców, na których utrzymanie wypłacane jest świadczenie. Pozbawiła jednak prawa do świadczeń osoby, które już gościły u siebie uciekających przed wojną, choć z różnych przyczyn nie wyrobili numeru PESEL" - wskazuje.

"W projekcie nowelizacji specustawy, którym zajmował się Komitet Stały Rady Ministrów, przewidziano jednak, że w okresie 14 dni od dnia wejścia w życie nowelizacji podmioty, które zapewniały zakwaterowanie i wyżywienie obywatelom Ukrainy nieposiadającym numeru PESEL, mogą składać wnioski o świadczenie pieniężne, obejmujące okres do 29 kwietnia 2022 r." - podaje dziennik.

"Projekt przewiduje też ograniczenia czasowe w składaniu pozostałych wniosków. Ma być to możliwe do 31 lipca 2022 r., a dla wniosków obejmujących okres, w którym zapewniano zakwaterowanie i wyżywienie obywatelowi Ukrainy po dniu wejścia w życie ustawy – w terminie miesiąca od ostatniego dnia objętego wnioskiem. Zgodnie ze specustawą 40 zł przysługuje osobie goszczącej u siebie uchodźcę, który od 24 lutego 2022 r. przybył do Polski w związku z działaniami wojennymi" - dodaje "Rzeczpospolita". (PAP)

bf/ dki/

Źródło:PAP
Tematy
Otwórz konto, które samo oszczędza na 2,2% i zgarnij nawet 300 zł

Otwórz konto, które samo oszczędza na 2,2% i zgarnij nawet 300 zł

Komentarze (9)

dodaj komentarz
tomitomi
zus do likwidacji ! natychmiast i nieodwołalnie !! dla dobra Polski i Polaków ! ! !
andriej_duda
Oho zaczeło się nawet Pisiełby w rzadzie zaczeły liczyć i zrozumieli ze popłyneli aż za bardzo! XD No ale słowo się rzekło wiec teraz zakladajac ze ukrainskich dzieciorów juz jest albo zaraz bedzie 1.5 mln trzeba bedzie im wydrukować 9 mld zł samego 500+ a gdzie reszta kosztów?

WOLACY ZOSTALIŚCIE ZDRADZENI O ŚWICIE!
anty12
Tam jest taka wojna, ze wyjezdzaja do domku na swieta i nawet na koncert U2 kiedy chca. Tacy oni sa pokrzewywdzeni. Nie wiedzialem, ze do kraju gdzie jest "wojna" mozna sobie wjezdzac i wyjezdzac, keidy sie chce. "Wojna" to moze teraz jest przy ruskiej granicy. I tyle. Juz mozecie wracac i odbudowac swoja cudowna Tam jest taka wojna, ze wyjezdzaja do domku na swieta i nawet na koncert U2 kiedy chca. Tacy oni sa pokrzewywdzeni. Nie wiedzialem, ze do kraju gdzie jest "wojna" mozna sobie wjezdzac i wyjezdzac, keidy sie chce. "Wojna" to moze teraz jest przy ruskiej granicy. I tyle. Juz mozecie wracac i odbudowac swoja cudowna Ukraine. W tym roku bedziecie u siebie, mam nadzieje, swietawac Bandere, bo macie rok bandery.
faramir_z_gondoru
Dopiero teraz? Kiedy strumień pieniędzy płynie od miesięcy? Co do tej pory robili politycy i urzędasy? A Ci, co od lat mieszkają w Polsce i nagle w dziwny sposób zostali "uchodźcami"? Do tej pory płacili za wszystko, teraz nas doją i śmieją się w twarz.
samsza
naiwne jest myślenie, że jak napiszą, że coś sprawdzą to tak będzie,
aparatu do takich działań nie ma i nie będzie, potencjał jest na sprawdzenie kilkuset osób,
ludzie zaczęli dostrzegać, więc pierwsze co, to komunikat uspokajający, że widzimy i czuwamy.
anty12
Odbierzcie im w koncu te patologioczne przywileje ZA NIC!! Jakim prawem obcokrajowiek, ktory zlotowki nie dolozy do NFZU ma WSZYSTKO ZA DARMO,a ja musze palcic za leczenie prywatnie, bo "w tym roku skonczyly sie juz pieniedze". Ta banda ukrofilii wymorduje Polakow!
iwona_12345
To brzmi jak jakiś żart. PiS stworzył problem z którym teraz dzielnie walczy.
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
chenoch
Jak zostać uchodźcą i załapać się na wszelkie świadczenia? Przypadek z życia: rodzina ukraińska co mieszkała w Polsce od 10 lat. Nagle żona i dzieci na 1 dzień pojechały na Ukrainę i wrócili jako uchodźcy. Teraz mieszkają tam gdzie mieszkali tyle że dostają po 1200 na mieszkanie na osobą (a wcześniej płacili 1500+opłaty za mieszkanie) Jak zostać uchodźcą i załapać się na wszelkie świadczenia? Przypadek z życia: rodzina ukraińska co mieszkała w Polsce od 10 lat. Nagle żona i dzieci na 1 dzień pojechały na Ukrainę i wrócili jako uchodźcy. Teraz mieszkają tam gdzie mieszkali tyle że dostają po 1200 na mieszkanie na osobą (a wcześniej płacili 1500+opłaty za mieszkanie) , do tego inne profity spadły. Facet nie mógł wyjechać bo w wieku poborowy ale ponoć wyskoczył na za granicę do Czech i powrócił juz jako uchodźca - przynajmniej tak się chwalił.

Powiązane: Uchodźcy z Ukrainy

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki