ZUS proponuje dodatkową składkę dla pracodawców

ZUS chce, aby firmy odkładały przynajmniej 20 zł na dodatkową emeryturę swojego pracownika. Ile z takiej składki będziemy mieli pieniędzy na starość? Niewiele.

(fot. Andrzej Bogacz / FORUM)

"Od kilku miesięcy trwa przegląd emerytalny (...) Mamy już bowiem nowy system, w którym o wysokości świadczenia decydują tylko odłożone przez nas składki. Nie ma dotacji z budżetu państwa. Z tego powodu w przyszłości emerytury będą wynosić zaledwie 30 proc. naszej ostatniej pensji, a nie jak dziś 50-60 proc. Wiele osób będzie miało problemy z przeżyciem za tak małe pieniądze" - pisze "Gazeta Wyborcza".

Z tego niebezpieczeństwa zdaje sobie sprawę ZUS i zaproponował, aby każdy pracodawca, który zatrudnia co najmniej 20 pracowników, obowiązkowo utworzył Pracowniczy Program Emerytalny i odkładał w nim dodatkową składkę na emerytury zatrudnionych u siebie osób.

"Jak wyliczył Łukasz Wacławik z Wydziału Zarządzania Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, jeżeli pracodawca będzie odkładał 20 zł na miesiąc i kwota ta będzie waloryzowana wskaźnikiem zbliżonym do wskaźnika realnego wzrostu płac, to pracownik przez 35 lat pracy (tyle dziś średnio pracujemy) ma szansę na ok. 42 zł brutto dodatkowej emerytury. I to przy założeniu, że odejdzie z pracy w wieku 67 lat (...) Jeżeli więc chcemy mieć naprawdę więcej pieniędzy na starość, składka musiałaby wzrosnąć kilkukrotnie, np. do 100 zł, wtedy nasza emerytura zwiększyłaby się do ok. 200 zł" - podsumowuje "Gazeta Wyborcza".

Jak powinien wyglądać dobry system emerytalny?

Jak powinien wyglądać dobry system emerytalny?

Po decyzji o likwidacji OFE zabrakło w Polsce dyskusji na temat docelowego modelu emerytalnego. A sprawa zaczyna robić się pilna, bo po roku 2020 grozi nam emerytalna katastrofa - pisze Krzysztof Kolany.

(PAP)mars/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 1 ~wierzący

Po co mam więcej płacić, przecież każdy EKSPERT mówi, że moja emerytura będzie ZALEŻAŁA OD ILOŚCI URODZIN a nie od wpłaconych składek?????????? !!!!!!!!!!!!!!!!

! Odpowiedz
0 2 ~wikary

Niech sie wezma za księży, niech oni placa podatki

! Odpowiedz
0 2 ~lel

przy takim rozdawnictwie jakie jest obecnie (500+) ZUS raczy sobie żartować

! Odpowiedz
2 7 ~dociekliwy

Trzeba wrócić do korzeni: emerytura to może być kwestią przepracowanych lat, ale zebranych przez SIEBIE pieniędzy. Kiedyś ludzie odchodzili na emeryturę wtedy, kiedy było ich już na to stać. Czyli, de facto, k i e d y m o g l i s o b i e p o z w o l i ć n a n i e p r a c o w a n i e (z ang. to retire – wycofać się z czegoś, udać się na spoczynek, zakończyć karierę, opuścić coś) po osiągnięciu odpowiedniego dla nich pułapu oszczędności.
Jedni (jeśli mieli dobrze płatną pracę) szli sobie na emeryturę po 10ciu latach pracy, inni po 40tu, a inni musieli pracować do śmierci. Od momentu w którym opiekę nad naszymi oszczędnościami zaczęły sprawować rządy (chyba nawet nikt ich o to nie prosił…sami się za to wzięły), zaczęto ustalać odgórnie „wiek emerytalny”, który to sam w sobie jest wg mnie kompletnym nonsensem i socjalizmem. Ktoś inny pracuje tyle samo, co ja, pomimo tego, że zarabia 10 razy więcej, niż ja, tylko po to, żeby po przejściu na emeryturę oddał mi część zgormadzonych przez siebie pieniędzy, tak byśmy mieli MNIEJ -WIĘCEJ po równo. Dodatkowo, pieniądze wypłacane są w miesięcznych transzach i nie ma innej opcji wyboru. I najważniejsze: w całym „biznesie” pośredniczy aparat państwowy, pobierając dla siebie procent (wynagrodzenia dla urzędników).

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 ~dociekliwy

*nie może być kwestią przepracowanych lat, ale zebranych przez siebie pieniędzy.

! Odpowiedz
0 7 ~szybki

20zł przez 35lat czyli 8400zł A TERAZ 8400 podzielę przez 42zł (BRUTTO) SUPER WYCHODZI ŻE PO 67 URODZINACH BĘDĘ ŻYŁ 200 MIESIĘCY, A WALORYZACJA TO JUŻ BĘDZIE Z 300 CZYLI 25 LAT DO 92 URODZIN . JAK ONI TO KUTWA OBLICZYLI ?

! Odpowiedz
1 5 ~PanstwowiZlodzieje

Rozdawnictwo Państwa... z prywatnych pieniędzy - Dobra Zmiana ;)))
Brunon K. miał Absolutna Rację - szkoda, że mu się nie udało...
Może znajdą się jego godni następcy...?
Politycy to Fekalia Społeczeństwa - od czasu do czasu ktoś powinien ich dokładnie spłukać...

! Odpowiedz
3 6 ~1000flach_teżOBALĘ

Czekam na "dobrowolny" program obligacja+.

Będzie on polegał na "dobrowolnym" odprowadzaniu składki np. 100 zł na fundusz, który będzie kupował obligacje skarbu państwa, z których sfinansuje się rozdawnictwo "pińcet+".

! Odpowiedz
1 14 ~glon

Szukaja frajerow na dodatkowe skladki ktore beda nie do odzyskania.

! Odpowiedz
1 11 ~neotom

Ha ha ha przez 40 lat zabiorą po 20 zł , po tym dadzą 42 zł brutto, zatem ile to 42 zł będzie warte realnie po 40 latach, zapewne jakieś 10 zł

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne