REKLAMA

ZUS podał wysokość waloryzacji środków na przyszłą emeryturę

2022-05-18 10:49
publikacja
2022-05-18 10:49
ZUS podał wysokość waloryzacji środków na przyszłą emeryturę
ZUS podał wysokość waloryzacji środków na przyszłą emeryturę
fot. vivooo / / Shutterstock

W czerwcu stan kont osób ubezpieczonych w ZUS, gdzie gromadzone są informacje o składkach na ubezpieczenie emerytalne, wzrośnie o 9,33 proc. Przełoży się to bezpośrednio na wysokość przyszłej emerytury – poinformowała PAP prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska.

Co roku w czerwcu Zakład Ubezpieczeń Społecznych waloryzuje stan kont i subkont ok. 24 mln osób ubezpieczonych. Kwoty tam zapisane są podstawą obliczenia emerytury, a więc wprost przekładają się na wysokość przyszłego świadczenia.

Według informacji ZUS tegoroczny wskaźnik waloryzacji składek wyniesie 9,33 proc. Wskaźnik ten ma też zastosowanie do kapitału początkowego osób, które pracowały przed 1999 r. Wysokość waloryzacji składek zależy od inflacji i wzrostu przypisu składek emerytalnych w poprzednim roku. Waloryzacja nie może być ujemna.

Z kolei wskaźnik waloryzacji subkonta wyniesie 7,07 proc. Na subkontach zapisywane są kwoty środków przeniesionych z otwartych funduszy emerytalnych i część składek emerytalnych opłacanych od maja 2011 r. Waloryzacja subkonta zależy od przeciętnego wzrostu nominalnego PKB w ostatnich pięciu latach poprzedzających termin waloryzacji i również nie może być ujemna.

"Wskaźniki te bezpośrednio przekładają się na wysokość przyszłej emerytury. Osobie, która zgromadziła na koncie w ZUS 450 tys. zł, dopiszemy prawie 42 tys. zł. Natomiast jeśli ktoś dotąd zgromadził 850 tys. zł, dzięki waloryzacji stan jego konta zwiększy się o ponad 79 tys. zł" – wskazała prezes ZUS.

Emerytura? Trzeba odkładać samodzielnie

Każdy z nas marzy o emeryturze pod palmami. Na wysokie państwowe emerytury szczególnie młodzi nie mają co liczyć. Trzeba zakasać rękawy i odkładać samodzielnie. Wyzwania stojące przed polską demografią, systemem emerytalnym były jednym z tematów poruszanych na Europejskim Kongresie Gospodarczym 2022 odbywającym się z Katowicach.

"Żaden podmiot na rynku nie da nam tak korzystnych warunków, na przykład na lokacie. Państwo daje gwarancję wypłaty świadczeń oraz chroni realną wartość składek przed inflacją. To pokazuje, że warto oszczędzać na emeryturę w ZUS. Trudno o lepsze zabezpieczenie środków, które gromadzimy przez dekady naszej aktywności zawodowej" – zaznaczyła prof. Uścińska.

Zwróciła uwagę, że wskaźniki waloryzacji składek w ostatnich latach były bardzo wysokie: 9,2 proc. – w 2019 r. i 8,94 proc. – w 2020 r.

"Nawet waloryzacja składek przeprowadzona w 2021 r. zwiększyła stan kont aż o 5,41 proc. Mimo że kompensowała inflację i inne procesy gospodarcze za 2020 rok, czyli pierwszy rok pandemiczny" – wyjaśniła szefowa ZUS.

Po zakończeniu waloryzacji ZUS przygotuje informację o stanie konta ubezpieczonego na 31 grudnia 2021 r. i udostępni ją na Platformie Usług Elektronicznych. Od 2020 r. Zakład nie wysyła już papierowych listów, chyba że poprosi o to klient.(PAP)

Autorka: Karolina Kropiwiec

kkr/ joz/

Źródło:PAP
Tematy

Najlepsze konta dla zwolenników nowoczesnych rozwiązań

Komentarze (13)

dodaj komentarz
barnabka
Ja tam sama oszczędzam w ppk na dodatkową emeryturę, nie chce być w przyszłości zależna od państwa. A ten program właśnie mi na to pozwala. W dodatku mogę wykorzystać zgromadzone pieniądze np. na mieszkanie.
barysza51
Tylko kapitał początkowy, czy także składki są rewaloryzowane tą samą stopą.
jjmm2u
Wszystko poza subkonta, czyli tym co Tusk przekazał do ZUS i co jest dziedziczone.
dr_zweig
Tyle środków jest w ZUS tak hojnie waloryzowanych. Gdyby choć małą cząstke ZUS pożyczył do budżetu wybudowalibyśmy elektrownie atomowe, koleje, CPK i jeszcze zostałoby na 500+
men24a
Hojnie waloryzowane ? Po 6 latach minimalna emerytura 1350 brutto ? Waloryzowana poniżej inflacja a miało być inflacja + połowa wzrostu minimalnego wynagrodzenia ale PiS wolał to zmienić i tak kraść emerytów. Tak minimalna emerytura po tym cudzie gospodarczym to 1350 zł nie do przeżycia. Lepiej dać 13 ke i 14 je zamiast normalną Hojnie waloryzowane ? Po 6 latach minimalna emerytura 1350 brutto ? Waloryzowana poniżej inflacja a miało być inflacja + połowa wzrostu minimalnego wynagrodzenia ale PiS wolał to zmienić i tak kraść emerytów. Tak minimalna emerytura po tym cudzie gospodarczym to 1350 zł nie do przeżycia. Lepiej dać 13 ke i 14 je zamiast normalną rewaloryzację bo lud jeszcze będzie wdzięczny i dziękował.
jjmm2u odpowiada men24a
Skoro wiek emerytalny jest 60/65 to nie ma się co dziwić ze są bieda emerytury, wysokość zależy od ilości odprowadzonych składek i pozostałej długości życia. W tej chwili jeżeli kobieta pracuje na minimalnej całe życie to żeby dostać emeryturę w okolicach minimalnej krajowej to powinna przejść na emeryturę w okolicach 65-67 lat zależy Skoro wiek emerytalny jest 60/65 to nie ma się co dziwić ze są bieda emerytury, wysokość zależy od ilości odprowadzonych składek i pozostałej długości życia. W tej chwili jeżeli kobieta pracuje na minimalnej całe życie to żeby dostać emeryturę w okolicach minimalnej krajowej to powinna przejść na emeryturę w okolicach 65-67 lat zależy ile dzieci urodziła. Mężczyźni około 65-66 ale tylko dlatego ze krócej żyją.
ampulexcompressa
Doskonale
Przyszły rok będzie jeszcze fajniejszy.
Jestem dopiero w połowie okresu aktywności zawodowej, a już mam w ZUS uzbierane na emeryturę w wysokości 5000. Będzie kilkanaście tysięcy emerytury jak nic. Opłacało się płacić składki.bardzo kapitalistyczny ten system i promujący płacących.
santoriusz
Ty chyba jesteś w połowie aktywności kopulacyjnej że smarujesz niedojdo takie głupoty.
ampulexcompressa odpowiada santoriusz
Która część mojej wypowiedzi jest głupotą? Doprecyzujesz?
Niedojda to ta osoba, która ma z samego ZUSu kilkanaście tysięcy emerytury miesięcznie a łącznie z innymi planami emerytalnymi kilkadziesiat ? Czy coś innego oznacza?

Powiązane: Budżet rodziny

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki