REKLAMA

Wzrosty na Wall Street w ślad za spadającymi rentownościami obligacji

2023-09-28 22:22
publikacja
2023-09-28 22:22

Czwartkowa sesja na Wall Street zakończyła się umiarkowanymi wzrostami głównych indeksów. Wzrostom na giełdzie towarzyszyły spadające rentowności amerykańskich obligacji skarbowych, które dzień wcześniej wzrosły do najwyższego poziomu od 15 lat.

Wzrosty na Wall Street w ślad za spadającymi rentownościami obligacji
Wzrosty na Wall Street w ślad za spadającymi rentownościami obligacji
fot. BRENDAN MCDERMID / /  Reuters / Forum

Dow Jones Industrial na zamknięciu zwyżkował o 0,35 proc. i wyniósł 33.666,34 pkt. S&P 500 na koniec dnia wzrósł o 0,59 proc. i wyniósł 4.299,70 pkt. Nasdaq Composite zyskał 0,83 proc. i zamknął sesję na poziomie 13.201,28 pkt.

- Kolejny wzrost cen ropy zwiększył obawy rynku o utrzymującą się inflację, podsycając w ten sposób obawy, że stopy procentowe pozostaną wyższe na dłużej. Rynek obawia się, że podaż ropy będzie ograniczona, a jeśli ceny będą nadal rosły, spowoduje to prawdziwy ból głowy dla przedsiębiorstw i konsumentów - powiedział Russ Mould, dyrektor inwestycyjny w AJ Bell.

-To nieco zaskakujące, jak bardzo wzrosły ceny ropy i rentowności obligacji, a rynki akcji zaczęły reagować dopiero mniej więcej w ciągu ostatnich sześciu tygodni. Najbardziej prawdopodobny wydaje się slalom spadkowy na rynku akcji – powiedział Freddie Lait, partner zarządzający w Latitude Investment Management.

Prezes Fed z Minneapolis Neel Kashkari powiedział w wywiadzie dla CNBC, że po kolejnej podwyżce stóp procentowych przez Fed w tym roku przewiduje, iż w 2024 r. stopy procentowe pozostaną niezmienne.

Według narzędzia FedWatch CME Group 78 proc. inwestorów spodziewa się, że stopy proc. w USA pozostaną bez zmian po posiedzeniu na przełomie października i listopada, natomiast 58 proc. spodziewa się takiej decyzji w grudniu. Na marzec przyszłego roku rynki zaczynają już wyceniać prawdopodobieństwo dla obniżki stóp proc. o 25 pb, natomiast na czerwiec-lipiec inwestorzy szacują szanse na obniżkę stóp proc. na 31 proc.

Liczba umów na sprzedaż domów podpisanych przez Amerykanów w sierpniu spadła o 7,1 proc. miesiąc do miesiąca - podało Krajowe Stowarzyszenie Pośredników w Handlu Nieruchomościami (National Association of Realtors). Analitycy z Wall Street spodziewali się, że liczba umów na sprzedaż domów spadnie o 1 proc.

Miesiąc wcześniej liczba podpisanych umów na sprzedaż domów (pending home sales) wzrosła o 0,5 proc. mdm, po korekcie z +0,9 proc. mdm.

Produkt Krajowy Brutto USA w drugim kwartale wzrósł o 2,1 proc. w ujęciu zanualizowanym (SAAR) kwartał do kwartału - podał Departament Handlu w trzecim, końcowym wyliczeniu. Oczekiwano 2,1 proc. wobec +2,1 proc. w II wyliczeniu. W I kw. PKB USA wzrósł o 2,0 proc., a w IV kw. 2022 r. PKB USA wzrósł o 2,6 proc. Rozczarowała konsumpcja prywatna, która wzrosła w II kw. o 0,8 proc., wobec 4,2 proc. w poprzednim kwartale. Oczekiwano 1,7 proc.

Bazowy deflator PCE wyniósł w II kw. w ujęciu zanualizowanym kdk 3,7 proc., wobec prognoz 3,7 proc. i 4,9 proc. w poprzednim kwartale. Deflator PCE to preferowana przez amerykańską Rezerwę Federalną miara inflacji.

Liczba osób ubiegających się po raz pierwszy o zasiłek dla bezrobotnych w ubiegłym tygodniu w USA wyniosła 204 tys. Ekonomiści spodziewali się, że liczba nowych bezrobotnych wyniesie 215 tys. wobec 202 tys. poprzednio, po korekcie z 201 tys.

Liczba bezrobotnych kontynuujących pobieranie zasiłku wyniosła zaś 1,67 mln w tygodniu, który skończył się 16 września. Analitycy oczekiwali 1,675 mln wobec notowanych poprzednio 1,658 mln po korekcie z 1,662 mln.

Na rynku ropy kontrakty na WTI na listopad są wyceniane po 91,69 USD za baryłkę, po spadku o 2,1 proc., a listopadowe futures na Brent zniżkują o 1,35 proc. do 95,25 USD/b. W godzinach porannych cena WTI przekroczyła poziom 95 USD/b., po raz pierwszy od sierpnia zeszłego roku. (PAP Biznes)

pr/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Ranking kont osobistych dla młodych – listopad 2023 r.

Ranking kont osobistych dla młodych – listopad 2023 r.

Komentarze (1)

dodaj komentarz
simonsoft8
bank interweniuje na zielonio

Powiązane: USA: giełdy i gospodarka

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki