REKLAMA

Wywłaszczeni przez CPK nie mogą liczyć na odszkodowania odtworzeniowe. "Byłoby to niesprawiedliwe"

2022-08-07 12:17
publikacja
2022-08-07 12:17
Wywłaszczeni przez CPK nie mogą liczyć na odszkodowania odtworzeniowe. "Byłoby to niesprawiedliwe"
Wywłaszczeni przez CPK nie mogą liczyć na odszkodowania odtworzeniowe. "Byłoby to niesprawiedliwe"
fot. Jacek Szydlowski / / FORUM

Odszkodowania dla wywłaszczanych przy budowie CPK, opierające się na wartości odtworzeniowej nieruchomości byłyby niesprawiedliwe - stwierdził w niedzielę wiceminister funduszy i polityki regionalnej, pełnomocnik rządu ds. Centralnego Portu Komunikacyjnego Marcin Horała.

"Oparcie się na czystej wartości odtworzeniowej byłoby niesprawiedliwe, bo ktoś, kto ma nowy dom dostałby tyle, ile on jest wart, natomiast ktoś kto ma zdekapitalizowany dom z lat 50, 60. dostanie wielokrotnie więcej niż ten dom jest wart" - mówił Horała w TVP Info. Jak zaznaczył, w nowej ustawie wprowadzone zostaje też prawo do dochodzenia rekompensaty za poniesione przy wywłaszczeniu szkody, inne niż wartość nieruchomości.

Pytany o przypadek odszkodowania za nieruchomość wybudowaną za częściowo spłacony już kredyt, Horała stwierdził, że "w ustawie przewidujemy też możliwość wypłacenia ekstra bonusu, który zwiększa przyszły wkład własny osoby wywłaszczanej, aby znowu miała zdolność kredytową". "Zakładamy, że ta zdolność mogła spaść, np. w wyniku wzrostu stóp procentowych. W dotychczasowym stanie prawnym takie osoby by straciły, a dzięki wprowadzeniu nowych ustaw będzie prawna możliwość zrekompensowania spadku zdolności kredytowej" - oświadczył wiceminister.

Jak mówił poseł Lewicy Maciej Gdula, ludzie z terenów przeznaczonych pod CPK są przekonani, że z powodu nowej ustawy dostaną mniej pieniędzy z wywłaszczeń. "Dlatego, że rynkowa wartość ich nieruchomości jest dużo niższa niż przed ogłoszeniem projektu CPK. I boją się niższych wycen" - mówił Gdula.

Horała replikował, że nowa ustawa przewiduje 120 proc. wyceny rynkowej dla nieruchomości niezabudowanych i 140 proc. dla zabudowanych. "Rzeczoznawca ma wyceniać dom na zachodnim Mazowszu, a nie dom na zachodnim Mazowszu przeznaczony do wyburzenia za rok. Prawidłowa wycena to ten pierwszy przypadek" - przekonywał. Jak dodał, gdyby jednak nawet do takiej wyceny doszło, "to według starych przepisów przysługiwałoby 100 proc. wyceny, a będzie 140 proc.". "Nowe przepisy są bardziej korzystne niż poprzednie" - dodał.

OBLIGACJE OSZCZĘDNOŚCIOWE

50 pytań i odpowiedzi. Poradnik (nie tylko) dla początkujących

OBLIGACJE OSZCZĘDNOŚCIOWE

Czy obligacje detaliczne są bezpieczne? Czy chronią przed inflacją? Odpowiadamy na 50 najczęstszych i najważniejszych pytań o propozycję Skarbu Państwa dla oszczędzających. Pobierz e-book bezpłatnie lub kup za 20 zł.
Masz pytanie? Napisz na marketing@bankier.pl

Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Jeśli chcesz fakturę, to wypełnij dalszą część formularza:
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Podaj kod w formacie xx-xxx!
Pole wypełnione niepoprawnie!

Według posłanki Polski 2050 Hanny Gill-Piątek, ludzie z terenów przeznaczonych pod CPK "mówią, że spółka CPK proponuje 5-6 zł za m kw.". Horała stwierdził, że to nieprawda, ponieważ były już wyceny i wykupy, gdzie "średnia cena dobrowolnego dokonanego już wykupu jest wielokrotnie wyższa od tej kwoty". Zastrzegł, że osoby, które dokonały już takich transakcji nie życzą sobie podawania danych z tych transakcji.

Parlament zakończył już prace nad nowelizacją ustawy o gospodarce nieruchomościami oraz niektórych innych ustaw, która zmienia sposób określania wysokości odszkodowania za wywłaszczenia nieruchomości pod inwestycje publiczne, jak np. Centralny Port Komunikacyjny. Nowela przewiduje także rozwiązania dla mieszkańców w związku ze zbywaniem nieruchomości na szerokim obszarze przyszłej lokalizacji CPK przed formalnym ustaleniem tej lokalizacji w drodze decyzji administracyjnej, czyli przed wywłaszczeniem. W ramach Programu Dobrowolnych Nabyć (PDN) spółka CPK może podwyższyć cenę nabycia, powiększając wartość rynkową nieruchomości - o 20 proc. w przypadku gruntu i 40 proc. w odniesieniu do budynku mieszkalnego albo dla lokalu stanowiącego odrębny przedmiot własności.

Centralny Port Komunikacyjny to planowany węzeł przesiadkowy między Warszawą i Łodzią, który zintegruje transport lotniczy, kolejowy i drogowy. W ramach tego projektu w odległości 37 km na zachód od Warszawy, na obszarze ok. 3 tys. ha zostanie wybudowany Port Lotniczy Solidarność, który w pierwszym etapie będzie w stanie obsługiwać 40 mln pasażerów rocznie. W skład CPK wejdą też inwestycje kolejowe: węzeł w bezpośredniej bliskości portu lotniczego i połączenia na terenie kraju, które umożliwią przejazd między Warszawą a największymi polskimi miastami w czasie nie dłuższym niż 2,5 godz.

CPK ma być wybudowany do 2027 r. wraz z realizacją niezbędnych połączeń z komponentami sieci kolejowej i drogowej.(PAP)

wkr/ mok/

Źródło:PAP
Tematy
Wybierz BMW Serii 5 w leasingu 106%

Wybierz BMW Serii 5 w leasingu 106%

Komentarze (68)

dodaj komentarz
moravietz
A "gópi" naród nadal nie rozumie, ze w jego interesie jest posiadac karabin w domu.
karbinadel
Horała to taki mini-Sasin. Ale może i jemu coś kiedyś wyjdzie
ehud
Ciekawe jakie były odszkodowania gdy wykupowano tereny dla koniecznego przedłużenia długości pasa w Radomiu.

Zabawne, że budowa obu lotnisk, to ewidentnie nieporozumienie :)
ehud
Pełnomocnik rządu ds. CPK, Marcin Horała - toż to ukraińskie nazwisko!
ssmentek
CPK jest świetną inwestycją która rozpędzi nasz rozwój na nadchodzące dekady. Poczekajcie aż te inwestycje powstaną, bo jak PiS straci władzę za szybko, to potem wasza targowica nie będzie będzie miała co roztrwaniać... :D
jpelerj

Ale że wysłali taki przekaz dnia? Powiedz to tym ludziom, którzy potracą domy i nie będą mogli kupić nawet mieszkania. Inwestycja? Przecież tego nawet pod wypas nikt nie kupi. Chyba, że urządzą tam nowy jarmark Europa, jak już wszyscy zbankrutuja i pójdą wyprzedawać co tam kto ma.
ssmentek odpowiada jpelerj
Jest dokładnie na odwrót. Za pieniądze od państwa, można będzie kupić dużo więcej niż było by to możliwe bez wywłaszczenia. Sam bym chciał mieć jakąś ziemie a najlepiej budynek który stał by gdzie powstaną te inwestycje. I ty tak samo :). Jak byś mógł się cofnąć w czasie to sam byś kupił tam coś mając do tego środki. Także bredzisz Jest dokładnie na odwrót. Za pieniądze od państwa, można będzie kupić dużo więcej niż było by to możliwe bez wywłaszczenia. Sam bym chciał mieć jakąś ziemie a najlepiej budynek który stał by gdzie powstaną te inwestycje. I ty tak samo :). Jak byś mógł się cofnąć w czasie to sam byś kupił tam coś mając do tego środki. Także bredzisz kolego. Sam jesteś chyba wynajęty przez PiS bow właśnie przez takie narracje PiS wygra kolejne wybory... :D
ehud odpowiada ssmentek
Smęcisz jak POtłuczony!
karbinadel
Jeśli CPK ograniczy się do zapewniania posadek zasłużonym towarzyszom partyjnym, i nie wyjdzie poza fazę projektu, to jest szansa, że nie doprowadzi Polski do ostatecznej ruiny
jarunia
co tu kryć dla mieszkańców niskie odszkodowania dla pracowników spółki CPK udziały o wartości 15% inwestycji - skąd ta Horała medialna
a może by tak udziały dla mieszkańców a dla horału Pierdel

Powiązane: CPK - Centralny Port Komunikacyjny

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki