Wynikowa recesja amerykańskich spółek

Krzysztof Kolany2016-10-11 13:01główny analityk Bankier.pl
publikacja
2016-10-11 13:01
fot. REUTERS / FORUM

Amerykańscy inwestorzy szykują się na szósty (!) z rzędu spadek zysków spółek tworzących indeks S&P500. Jeśli szacunki analityków się potwierdzą, będzie to najdłuższa taka seria od rynkowego załamania z jesieni 2008 roku.

We wtorek wieczorem sezon raportowania wyników za trzeci kwartał zainauguruje Alcoa. Producent aluminium wyznacza umowny początek publikowania kwartalnych sprawozdań finansowych przez największe amerykańskie korporacje.

Malejące zyski amerykańskich spółek to od kilku kwartałów największa bolączka inwestorów z Wall Street. Po raz ostatni zysk przypadający na indeks (EPS) S&P500 wzrósł (w ujęciu rok do roku) w pierwszych trzech miesiącach 2015 roku. Od tego czasu dynamika EPS-u była ujemna. W drugim kwartale 2016 r. spadł o 3,5% rdr, co i tak było rezultatem lepszym od oczekiwanych -5,6% rdr.

Faktyczny EPS przypadający na S&P500 (niebieskie słupki) z reguły okazuje się wyzszy od oczekiwań analityków (szare słupki). / FactSet

Według stanu na 7 października prognozy analityków z Wall Street zakładały spadek EPS-u przypadającego na S&P500 o 2,1% rdr – wynika z danych FactSet. Jednakże biorąc poprawkę na dane historyczne, istnieje spora szansa, że amerykański EPS po raz pierwszy od sześciu kwartałów odnotuje dodatnią dynamikę.

Dzieje się tak, ponieważ giełdowi analitycy mają tendencję do zaniżania oczekiwań przed rozpoczęciem sezonu raportowania. Po to, aby później spółki mogły pokazać wyniki „lepsze od oczekiwań”. A to, że były to rezultaty nierzadko gorsze niż przed rokiem i wyraźnie słabsze od pierwotnych oczekiwań, już mało kogo obchodzi.

W trzecim kwartale 2016 roku ceny ropy naftowej kształtowały się na zbliżonym poziomie, co rok temu. Mimo to wyniki sektora naftowo-gazowego nadal będą ciążyć na całym indeksie. Analitycy szacują, że EPS w sektorze energetycznym okaże się o blisko 70% niższy niż przed rokiem. Dopiero w czwartym kwartale dynamika tego wskaźnika ma zbliżyć się do zera.

Historyczny i prognozowany EPS przypadający na idneks S&P500 (w USD). / FactSet

Pomimo optymistycznych prognoz na ostatni kwartał analitycy prognozują stagnację EPS-u za rok 2016. Cały indeks S&P500 ma „zarobić” 117,95 USD – czyli mniej więcej tyle samo co przez ostatnie dwa lata (odpowiednio: 117,97 USD w 2015 r. i 116,76 USD w 2014 r.). Za to rok 2017 ma przynieść prawdziwą bonanzę: EPS ma skoczyć o 13,3% do 133,59 USD.

Dzięki tym optymistycznym prognozom wyceny amerykańskich spółek na bazie prognozowanych zysków nie straszą aż tak bardzo jak C/Z liczony dla zysków historycznych. Relacja ceny do zysków (C/Z) liczona na bazie oczekiwanych wyników za następne cztery kwartały wynosi obecnie 16,2 i jest o 13% wyższa od średniej z ostatnich 10 lat (14,3). Jeśli jednak spojrzeć na wyniki historyczne, to amerykańskie akcje są już bardzo drogie: tak „klasycznie” liczony C/Z wynosi aż 18,3.

Źródło:
Krzysztof Kolany
Krzysztof Kolany
główny analityk Bankier.pl

Analityk rynków finansowych i gospodarki. W zakresie jego zainteresowań leżą zarówno Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie, jak i rynki zagraniczne: Nowy Jork, Londyn i Frankfurt. Specjalizuje się w rynkach metali szlachetnych oraz monitoruje politykę najważniejszych banków centralnych. Analizuje wpływ sytuacji gospodarczej na notowania akcji, kursy par walutowych i ceny surowców. Jest trzykrotnym laureatem organizowanego przez NBP prestiżowego konkursu im. W. Grabskiego dla dziennikarzy ekonomicznych w kategoriach dziennikarstwo internetowe (2010) oraz polityka pieniężna i stabilność finansowa (2018 i 2019). Otrzymał także tytuł Herosa Rynku Kapitałowego 2016 przyznawany przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych. Tel.: 697 660 684

Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (6)

dodaj komentarz
~PrawdaPolska
Ten tydzien jest testem... zaczeto w czwartek i piatek... co niektorzy zaczeli ten test pod koniec wrzesnia... bedzie dobrze na koniec ( chociaz decyzje ludzkie sa nieobliczalne)
~student
Amerykanie mają zryte mózgi , widać po ostatniej debacie,nie wróżę im świetlanej przyszłości
~KIMDZONGTUSK
pokemnony od dawna sa w fazie "idiotenhossy" . Niech Pan jeszcze napisze Panie Krzysztofie o tym, że te wyniki są wg rzetelnej GAAP jeszcze gorsze
~student
Czyli bańka na indeksach......widmo spadków,już przed wyborami
~jasiek
Może być nawet 10% spadek.....co wtedy z naszym WIG20?
~zibi odpowiada ~jasiek
J uż zaczynają grać na krótko

Powiązane: USA: giełdy i gospodarka

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki