REKLAMA

Wydobycie węgla w Polsce. Kwiecień najsłabszy od 3 lat

2023-06-01 13:20
publikacja
2023-06-01 13:20

Polska węglem stoi? Niekoniecznie - miesięczna krajowa produkcja węgla była najniższa od pandemicznego maja 2020 r., a wielkość sprzedaży była na historycznie najniższym poziomie. W kwietniu tego roku polskie kopalnie wydobyły ponad 3,5 mln ton węgla, a sprzedaż tego surowca przekroczyła 3,3 mln ton - wynika z danych ARP.

Wydobycie węgla w Polsce. Kwiecień najsłabszy od 3 lat
Wydobycie węgla w Polsce. Kwiecień najsłabszy od 3 lat
fot. KWS / / Bankier.pl

Jak poinformował w czwartek katowicki oddział Agencji Rozwoju Przemysłu (ARP), monitorujący rynek węgla i sytuację polskiego górnictwa, w kwietniu br. wielkość wydobycia węgla kamiennego wyniosła ponad 3,5 mln ton wobec 4,2 mln ton miesiąc wcześniej oraz blisko 4,7 mln ton w kwietniu 2022 r.

Był to najniższy miesięczny poziom wydobycia od maja 2020 r., kiedy dotknięte pandemią kopalnie zredukowały miesięczną produkcję do niespełna 3,2 mln ton.

Krajowa sprzedaż węgla wyniosła w kwietniu tego roku ponad 3,3 mln ton wobec 4 mln ton miesiąc wcześniej oraz przeszło 4,7 mln ton w kwietniu 2022 r. Kwietniowy poziom sprzedaży był historycznie najniższy (portal ARP udostępnia dane od 2007 r.) - nawet w pandemicznym maju 2020 r. sprzedaż węgla była na nieco wyższym poziomie, powyżej 3,4 mln ton.

Sprzedaż mniejsza od poziomu miesięcznego wydobycia poskutkowała zwiększeniem poziomu zapasów na zwałach - z 1,7 mln ton w końcu marca do 1,9 mln ton w końcu kwietnia. Przed rokiem tan zapasów wynosił niespełna 1,3 mln ton.

W poprzednich miesiącach miesięczne wydobycie i sprzedaż węgla z reguły zbliżały się lub przekraczały 4 mln ton. Najwyższe w ciągu minionych kilkunastu miesięcy wydobycie i sprzedaż zanotowano w marcu zeszłego roku, kiedy kopalnie wydobyły i sprzedały niespełna 5,5 mln ton. W tym roku najwyższe wydobycie (ponad 4,2 mln ton) zanotowano w marcu, a sprzedaż (ponad 4,3 mln ton) w styczniu.

Jak wynika z danych ARP, w końcu kwietnia kopalnie zatrudniały ok. 75,5 tys. osób - mniej więcej tyle, ile na początku tego roku i ok. 600 osób więcej niż w kwietniu zeszłego roku.(PAP)

mab/ amac/

Źródło:PAP
Tematy
Potrzebujesz niezawodnego połączenia            z siecią? Sprawdź ofertę Plusa dla firm!

Potrzebujesz niezawodnego połączenia z siecią? Sprawdź ofertę Plusa dla firm!

Komentarze (4)

dodaj komentarz
matheous
czy górnikom zostaną obcięte pensje w związku z taniejącym węglem i spadającą inflacją?
Czy po prostu, jak zwykle, pensje zostaną, węgiel potanieje, wydobycie spadnie a kopalnie będą narzekać na zadłużenie i brak rentowności a w przyszłym roku znowu związkowcy zastrajkują i wynegocjują następną podwyżkę?
john_the_revelator
Boże, jak trafnie opisałeś to co chciałem napisać.
Najgorsze, w moim odczuciu, jest bardzo trafne przewidywania na przyszłość.
Prorok!!
john_the_revelator odpowiada john_the_revelator
Sorry wkradł się błąd: "PRZEWIDYWANIE" winno być.

Powiązane: Górnictwo

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki