REKLAMA

Wspólna akcja CBŚP, KAS i PK. Rozbito grupę wyłudzającą VAT

2020-03-02 07:02
publikacja
2020-03-02 07:02

Wspólne działania CBŚP, KAS i Prokuratury doprowadziły do rozbicia zorganizowanej grupy przestępczej, której członkowie podejrzani są o wyłudzenie VAT. Skarb Państwa stracił na ich działalności co najmniej 10 mln złotych – podała w poniedziałek PAP Krajowa Administracja Skarbowa, Centralne Biuro Śledcze Policji oraz Prokuratura Krajowa.

/ Policja.pl

Według śledczych, grupa mogła działać w latach 2013-2016 w województwie wielkopolskim i kujawsko-pomorskim. "W ten proceder zaangażowane były co najmniej 24 podmioty gospodarcze. Grupa obracała artykułami spożywczymi oraz częściami samochodowymi" – poinformowała PAP rzeczniczka szefa KAS Anita Wielanek.

"Grupa wyłudzała podatek VAT na podstawie fikcyjnych faktur oraz nierzetelnych transakcji krajowych i wewnątrzwspólnotowych, dokonywanych z wykorzystaniem podmiotów gospodarczych na terytorium Polski, jak i mających siedzibę poza granicami kraju" – dodała Wielanek.

Według informacji śledczych, grupa swoim działaniem naraziła Skarb Państwa na uszczuplenie podatku VAT na co najmniej 10 mln zł.

Z kolei rzeczniczka CBŚP nadkomisarz Iwona Jurkiewicz podała, że do zatrzymań doszło w minionym tygodniu. "Policjanci z Zarządu w Poznaniu Centralnego Biura Śledczego Policji, wspólnie z funkcjonariuszami Wielkopolskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Poznaniu zatrzymali 5 osób podejrzanych o udział w zorganizowanej grupie przestępczej" – podkreśliła policjantka.

Dodała, że w trakcie przeszukania miejsc zamieszkania zatrzymanych zabezpieczono telefony komórkowe, komputery, karty SIM oraz dokumentację, która jest poddawana dokładnej analizie. Śledczy zabezpieczyli również mienie o łącznej wartości 120 tys. złotych.

Rzeczniczka Prokuratury Krajowej Ewa Bialik przekazała natomiast, że zatrzymani zostali doprowadzeni do Prokuratury Regionalnej w Poznaniu, gdzie usłyszeli zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, wystawiania nierzetelnych faktur VAT i posługiwania się nimi oraz narażenia Skarbu Państwa na uszczuplenie podatku od towarów i usług wielkiej wartości. "Usłyszeli także zarzuty popełnienia przestępstwa prania brudnych pieniędzy" – dodała prokurator.

Decyzją sądu, czterech podejrzanych zostało tymczasowo aresztowanych na trzy miesiące. "Jeden z podejrzanych został objęty przez prokuratora środkami zapobiegawczymi w postaci dozoru policji, poręczenia majątkowego oraz zakazu opuszczania kraju" – powiedziała rzeczniczka Prokuratury Krajowej.

Za zarzucane zatrzymanym czyny grozi kara do 8 lat więzienia.

Jak zaznaczają śledczy, sprawa jest rozwojowa i nie są wykluczone kolejne zatrzymania.(PAP)

Autor: Bartłomiej Figaj

Źródło:PAP
Tematy
Otwórz Konto w aplikacji mobilnej GOmobile.

Otwórz Konto w aplikacji mobilnej GOmobile.

Advertisement

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Wyłudzenia VAT-u

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki