REKLAMA

Spada aktywność w europejskiej gospodarce. Zatrudnienie zmalało pierwszy raz od trzech lat

Krzysztof Kolany2023-11-23 10:39główny analityk Bankier.pl
publikacja
2023-11-23 10:39

Pomimo delikatnej poprawy wskaźniki PMI dla strefy euro w listopadzie pozostały na recesyjnym terytorium. Po raz pierwszy od blisko trzech lat odnotowano też spadek zatrudnienia.

Spada aktywność w europejskiej gospodarce. Zatrudnienie zmalało pierwszy raz od trzech lat
Spada aktywność w europejskiej gospodarce. Zatrudnienie zmalało pierwszy raz od trzech lat
fot. Lightspring / / Shutterstock

- Aktywność ekonomiczna w strefie euro w listopadzie nadal malała – wynika ze wstępnych danych PMI. Zarówno bieżąca produkcja jak i nowe zamówienia notowały spadek w każdym z ostatnich sześciu miesięcy (…) Wolne moce produkcyjne były pochodną słabnącego popytu i relatywnie przygaszone przekonanie co do perspektyw skłoniły przedsiębiorstwa do obniżenia poziomu zatrudnienia po raz pierwszy od początku 2021 roku – czytamy w czwartkowym raporcie opracowanym przez S&P Global.

Spadek zatrudnienia był jednak minimalny i koncentrował się w sektorze przemysłowym, gdzie doszło do najgłębszej redukcji etatów od sierpnia 2020 roku. Nadal jednak zatrudniały firmy z sektorów usługowych, aczkolwiek nawet tam tempo kreacji miejsc pracy było najniższe od trzech miesięcy.

Wskaźnik PMI dla przemysłu strefy euro w listopadzie podniósł się do 43,8 pkt. z 43,1 punktów odnotowanych w październiku i oczekiwań ekonomistów na poziomie 43,4 pkt. To wciąż odczyt głęboko recesyjny, sygnalizujący szybki spadek aktywności ekonomicznej w sektorze wytwórczym.

Także poniżej poziomu 50 punktów uplasował się analogiczny wskaźnik dla sektora usług. „Usługowy” PMI dla eurolandu przyjął wartość 48,2 pkt. względem 47,8 pkt. odnotowanych w październiku i 48,4 pkt. we wrześniu. Mamy tu zatem do czynienia z, póki co, łagodną dekoniunkturą, znacznie płytszą niż kryzys w sektorze wytwórczym, z którego sygnały recesyjne napływają już od połowy ubiegłego roku.

Wskaźniki PMI sygnalizują stosunkowo łagodną recesję w strefie euro, jaka najprawdopodobniej rozpoczęła się w drugiej połowie 2023 roku. Już w III kwartale PKB eurolandu był o 0,1% niższy niż kwartał wcześniej. Na lepszy wynik w bieżącym kwartale raczej nie ma co liczyć, co pozwoliłoby spełnić definicję „technicznej recesji” w strefie euro.

- Gospodarka strefy euro utknęła w błocie. Przez ostatnie 4-5 miesięcy przemysł i sektory usługowe równocześnie doświadczały relatywnie stałego tempa kontrakcji. Biorąc pod uwagę wstępne wyniki za listopad nasz model prognostyczny wskazuje na potencjalny drugi z rzędu kwartał malejącego PKB. To by było zbieżne z powszechnie akceptowanym kryterium technicznej recesji – napisał w komentarzu do listopadowych danych dr Cyrus de la Rubia, główny ekonomista   Hamburg Commercial Bank.

Dr Cyrus de la Rubia zwraca także uwagę na uporczywy wzrost kosztów w sektorze usługowym, napędzany głównie przez ponadprzeciętny wzrost płac. To zła wiadomość dla kreatorów polityki monetarnej w EBC. Oznacza bowiem potencjalne utrwalenie presji inflacyjnej w warunkach niskiego lub wręcz ujemnego wzrostu gospodarczego. Czyli XXI-wieczne wydanie stagflacji z lat 70-tych ubiegłego stulecia.

Był to wstępny odczyt PMI za listopad, bazujący na ok. 85-90% ankiet rozesłanych do blisko 5 000 przedsiębiorstw z ośmiu krajów strefy euro. Finalne dane dla przemysłu poznamy 1 grudnia. Wtedy też ukaże się analogiczny wskaźnik dla polskiego sektora wytwórczego.

Źródło:
Krzysztof Kolany
Krzysztof Kolany
główny analityk Bankier.pl

Absolwent Akademii Ekonomicznej we Wrocławiu. Analityk rynków finansowych i gospodarki. Analizuje trendy makroekonomiczne i bada ich przełożenie na rynki finansowe. Specjalizuje się w rynkach metali szlachetnych oraz monitoruje politykę najważniejszych banków centralnych. Inwestor giełdowy z 20-letnim stażem. Jest trzykrotnym laureatem prestiżowego konkursu Narodowego Banku Polskiego dla dziennikarzy ekonomicznych. W 2016 roku otrzymał także tytuł Herosa Rynku Kapitałowego przyznawany przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych. Telefon: 697 660 684

Tematy
Sprawdź kredyt hipoteczny w Citi Handlowy!

Sprawdź kredyt hipoteczny w Citi Handlowy!

Komentarze (9)

dodaj komentarz
roobo
To się dzieje .Europa się stacza Rządzący zafascynowani zielonym eko ,nie widzą
problemów związanych z rosnącymi kosztami produkcji. niekonkurencyjni przegrywamy w wiekszości branż z chinami ,najlepiej jakby pracować po 7 godz 4 dni w tygodniu ciągle podwyższając pensje i płacic ogromne pieniądze za zanieczyszczenia. Upadają
To się dzieje .Europa się stacza Rządzący zafascynowani zielonym eko ,nie widzą
problemów związanych z rosnącymi kosztami produkcji. niekonkurencyjni przegrywamy w wiekszości branż z chinami ,najlepiej jakby pracować po 7 godz 4 dni w tygodniu ciągle podwyższając pensje i płacic ogromne pieniądze za zanieczyszczenia. Upadają kolejne zakłady. Europa woła o pomoc
oldboy_go
...młodzi chcą zarabiać 7czy 10 tyś za to że są...jaka praca...albo być youtuberami...coraz bardziej chłopcy przypominają dziewczęta...a dziewczęta miedzy nogami zamiast trzymać książkę to mają piwo...to te biedne dzieci napędzają popyt...trwoniąc ciężko zarobione pieniądze rodziców co próbują im nieba uchylić...niestety narkotyki....młodzi chcą zarabiać 7czy 10 tyś za to że są...jaka praca...albo być youtuberami...coraz bardziej chłopcy przypominają dziewczęta...a dziewczęta miedzy nogami zamiast trzymać książkę to mają piwo...to te biedne dzieci napędzają popyt...trwoniąc ciężko zarobione pieniądze rodziców co próbują im nieba uchylić...niestety narkotyki..alkohol i ilustracja...tak sfietlana przyszłość się rysuje dla większości...
oldboy_go
...przez chwilę ludzie(ci co są solą lej ziemi)by zapomnieć wydadzą na święta trochę grosza...prezenty i droższe produkty niż zwykle...potem dalej w lidlu przecenione produkty z pomarańczową naklejką tuż przed terminem...moi koledzy którzy mniej mieli szczęścia...wsparcia...grzebią po śmietnikach...zbierają niedopałki i jeżdżą po ...przez chwilę ludzie(ci co są solą lej ziemi)by zapomnieć wydadzą na święta trochę grosza...prezenty i droższe produkty niż zwykle...potem dalej w lidlu przecenione produkty z pomarańczową naklejką tuż przed terminem...moi koledzy którzy mniej mieli szczęścia...wsparcia...grzebią po śmietnikach...zbierają niedopałki i jeżdżą po jadłodajniach...ciągle ściska mnie w dołku...wiem że akurat oni zapijali...PRL a potem zmiany...które ich przytłoczyły...ale ci wszyscy z lidla...tylko cwaniactwo dziś bryluje...nieliczni mieli pomysł...inni szczęście...reszta buduję armię urzędników mieszających powietrze...w ameryce jeden PROMIL ma więcej kasy niż 90 % ludności...i jak ma być "normalnie"...ta obłuda nie ma granic ani rozsądku ani geograficznych...
jas2
"Spada aktywność w europejskiej gospodarce."

Tylko w PIS-owskiej Polsce rośnie.
tomkooo odpowiada (usunięty)
toz to troll, jak sie zamieszki w krajach unii zaczna, bo bezrobocie tam wzrosnie to beda te fabryki do macierzystych krajow sprowadzac
jas2
Co by tylko nowa władza nie popsuła gospodarki.

Powiązane: Gospodarka i dane makroekonomiczne

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki