REKLAMA
PIT 2023

EuroPKB: stagnacja, a gdzieniegdzie recesja

Krzysztof Kolany2023-11-14 11:45główny analityk Bankier.pl
publikacja
2023-11-14 11:45

Europejska gospodarka popadła w stagnację, która już w bieżącym kwartale może przeistoczyć się w tzw. techniczną recesję. Regularną recesję na poziomie PKB notowały już cztery kraje Unii Europejskiej.

EuroPKB: stagnacja, a gdzieniegdzie recesja
EuroPKB: stagnacja, a gdzieniegdzie recesja
fot. V.Vanacore / / Shutterstock

W III kwartale 2023 roku produkt krajowy brutto strefy euro zmniejszył się 0,1% kdk – wynika z danych zaprezentowanych przez Eurostat. To rezultat zbieżny z szybkim szacunkiem zaprezentowanym dwa tygodnie temu. Natomiast gospodarka całej Unii Europejskiej drugi kwartał z rzędu pozostawał w stagnacji, notując zerowy wzrost PKB względem kwartału poprzedniego.

Bankier.pl na podstawie Eurostatu

Był to już czwarty kwartał z rzędu stagnacji gospodarczej w Europie. W rezultacie roczna dynamika PKB spadła w pobliże zera zarówno w przypadku strefy euro, jak i całej UE. W obu przypadkach wyniosła ona w III kwartale 0,1% rdr. Dla porównania, jeszcze rok temu unijna gospodarka rosła w tempie przekraczającym 2%.

Coraz więcej krajów UE notuje spadek PKB

W III kwartale 2023 roku już w 11 krajach UE odnotowano spadek PKB względem poprzedniego kwartału. Kwartał wcześniej gospodarka kurczyła się w 9 państwach unijnych. Najgłębszy regres Eurostat odnotował w Irlandii (-1,8% kdk), Finlandii (-0,9%) oraz Austria. Oprócz tego dwie unijne gospodarki (Szwecja i Włochy) odnotowały zerowy wzrost PKB. Wciąż nie znamy jeszcze danych dla Grecji, Chorwacji, Luksemburga i Malty.

W tym już cztery kraje Unii znalazły się w tzw. technicznej recesji rozumianej jako przynajmniej dwa następujące po sobie kwartały realnego spadku PKB. Były to Dania (dwa razy po -0,3% kdk), Estonia (dwa razy po -0,2%), Holandia (-0,2% po -0,4% kdk) oraz Austria (-0,6% po -0,8%). Niewiele zabrakło, aby w tym zestawieniu znalazły się także Szwecja, Włochy, Czechy i Niemcy – wszędzie tam jeden z poprzednich kwartałów przyniósł ujemną dynamikę PKB, a drugi był albo na zero, albo na +0,1% kdk.

Eurostat

Patrząc na dynamiki roczne, najgorzej prezentuje się Irlandia notująca regres PKB w III kwartale o 4,7% rdr. Tyle tylko że statystyki PKB z tego wyspiarskiego kraju nie tyle oddają stan koniunktury gospodarczej, co działania optymalizujące podatki w wykonaniu wielkich, międzynarodowych korporacji. Regres PKB w skali rocznej odnotowały jeszcze Estonia (-2,5% rdr), Szwecja i Austria (po -1,2%) oraz Finlandia (-1,0%), Czechy (-0,6%(), Holandia (-0,5%), Niemcy (-0,4%) oraz Węgry (-0,3%).

Na największym plusie były gospodarki Cypru (2,2%), Rumunii (2,1%), Portugalii (1,9%), Hiszpanii (1,8%), Bułgarii (1,7%) oraz Słowenii (1,6%). Po dwóch kwartałach pod kreską na plus wyszła Polska, raportująca roczny realny przyrost PKB rzędu 0,5%. Więcej na ten temat piszemy w artykule zatytułowanym „Polska gospodarka uniknęła „technicznej recesji”.

Źródło:
Krzysztof Kolany
Krzysztof Kolany
główny analityk Bankier.pl

Absolwent Akademii Ekonomicznej we Wrocławiu. Analityk rynków finansowych i gospodarki. Analizuje trendy makroekonomiczne i bada ich przełożenie na rynki finansowe. Specjalizuje się w rynkach metali szlachetnych oraz monitoruje politykę najważniejszych banków centralnych. Inwestor giełdowy z 20-letnim stażem. Jest trzykrotnym laureatem prestiżowego konkursu Narodowego Banku Polskiego dla dziennikarzy ekonomicznych. W 2016 roku otrzymał także tytuł Herosa Rynku Kapitałowego przyznawany przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych. Telefon: 697 660 684

Tematy
Najtańsze konta firmowe dla oszczędzających z premią

Najtańsze konta firmowe dla oszczędzających z premią

Komentarze (5)

dodaj komentarz
jenak
Z inflacją trzeba walczyć zawieszając stopy nad nią.

Gdzie oni teraz pojadą na zmywak?
jenak
Może te stopy za wysoko zawiesili? Może by tak ciut spuścić z tonu?

Może porady najgorszego bankiera trzeba, aby co nieco zrozumić?


Co na to kredens?

Tu też pusto. Nie pasuje znowu info do z mozołem zbudowanej piramidalnej narracji. Takie info to może nawet boleć.
samsza
Zaszkodziło jeszcze więcej unii w Unii. To samo przechodziły sztuczne, nie demokratyczne twory jak komunistyczne Chiny czy Rosja, a po załamaniach zawsze w tych tworach szły odwilże z reformami decentralizującymi. My jeszcze pędzimy na ścianę, krach z opamiętaniem przyjdzie później.
bha
A tak po prawdzie to z czego ma wzrastać PKB w wielu krajach z tego rosnącego codziennie zadłużenia ogólnego?,może z tych od dekad tak co roku tak niby coraz godniejszych i stale niby rosnącym wszystkim?w ogromie zawodów pensją i stawką??,a może z tej statystcznej spadającej niby non stop rynkowej statystycznej inflacji szkoda że A tak po prawdzie to z czego ma wzrastać PKB w wielu krajach z tego rosnącego codziennie zadłużenia ogólnego?,może z tych od dekad tak co roku tak niby coraz godniejszych i stale niby rosnącym wszystkim?w ogromie zawodów pensją i stawką??,a może z tej statystcznej spadającej niby non stop rynkowej statystycznej inflacji szkoda że raczej dużo gorzej z jej spadkiem jest w detalu!!!,a może z tej od dekad nie tylko rynkowej gry pozorów i udawania jarząbka że nie jest od dekad tak żle że jest wrecz dobrze ?,a będzie już tylko lepiej i lepiej i co najważniejsze Niby dla wszystkich???.Cóż z tego niestety cudów gospodarczych już raczej nie będzie, a coż raczej tylko coraz szybsza jazda na nierozwojową bocznię.Niestety
bha
https://commodity.com/data/debt-clock/

Powiązane: Strefa euro

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki