REKLAMA

Wolta Fedu. Złoto zaatakuje historyczny szczyt?

Krzysztof Kolany2023-11-29 10:53główny analityk Bankier.pl
publikacja
2023-11-29 10:53

Wtorkowe wypowiedzi przedstawiciela Rezerwy Federalnej stały się katalizatorem osłabienia dolara i znacząco wyższych cen złota. Dolarowe notowania królewskiego metalu ruszyły w kierunku nominalnych rekordów wszech czasów.

Wolta Fedu. Złoto zaatakuje historyczny szczyt?
Wolta Fedu. Złoto zaatakuje historyczny szczyt?
fot. Denis---S / / Shutterstock

W środę rano kontrakty terminowe na złoto były wyceniane na poziomie 2043,40 USD za uncję trojańską. W nocy było to nawet ponad 2050 USD/oz. Były to najwyższe notowania „barbarzyńskiego reliktu” od maja, gdy przez Stany Zjednoczone przetaczała się pierwsza fala kryzysu bankowego.

Jest to zatem trzecia próba ataku na historyczne minima z sierpnia 2020, marca 2022 oraz wiosny 2023. Chodzi o strefę 2070-2080 USD/oz., która wyznacza górną granicę trwającej od przeszło trzech lat konsolidacji notowań złota względem dolara amerykańskiego. Warto przy tym wziąć poprawkę na fakt, że ceny złota w tym roku ustanowiły nowe maksima w prawie wszystkich innych głównych walutach świata: w euro, jenie, juanie, funcie brytyjskim czy rupii indyjskiej.

Fed pivot?

Przez poprzednie dwa lata ceny złota znajdowały się pod presją mocnego dolara i relatywnie wysokich długoterminowych realnych stóp procentowych w Stanach Zjednoczonych. Więcej na ten temat można przeczytać w artykule zatytułowanym „Październikowy rajd złota. Metal przeciwko reszcie rynków”. Ale teraz sytuacja zaczyna się zmieniać.

Rynek już od kilku tygodni nie ma wątpliwości, że lipcowa podwyżka stopy funduszy federalnych była ostatnią w tym cyklu. Oczekiwania te utwierdziły się po publikacji nieco niższej od oczekiwań inflacji CPI za październik. Jednakże oficjele z Rezerwy Federalnej uparcie grozili jeszcze jedną podwyżką i z uporem powtarzali narrację „wyżej na dłużej”. Czyli zamiar utrzymania stosunkowo wysokich stóp procentowych przez dłuższy okres czasu, aby mieć pewność, że inflacja trwale wróciła do celu.

Ta narracja została właśnie podważona przez Christophera Wallera – słynącego z „jastrzębiego” nastawienia członka zarządu Rezerwy Federalnej. Tymczasem Waller powiedział we wtorek, że obniżki stóp procentowych są kwestią miesięcy, jeśli inflacja nadal będzie słabnąć. To wiele zmienia. Do tej pory rynek spodziewał się pierwszego cięcia stopy funduszy federalnych (FFR) dopiero w drugiej połowie 2024 roku. Teraz notowania kontraktów terminowych na 42,5% wyceniają szanse 25-punktowej obniżki FFR już na marcowym posiedzeniu FOMC. Obniżka w maju jest już wyceniana na 75%.

Wizja spadku krótkoterminowych stóp procentowych w Stanach Zjednoczonych to bardzo istotna zmiana. Amerykanie powiedzieliby, że to „game changer”.  Nie chodzi to tylko o krótkookresowe osłabienie dolara (co zresztą też sprzyja wyższym cenom złota wyrażonym w USD), ale przede wszystkim o odwrócenie średnioterminowych trendów przepływu kapitału. Niższe FFR to – ceteris paribus – większe napływy kapitału na rynki akcji, na rynki wschodzące, surowcowe i metali szlachetnych. A być może także zakończenie trwającego od 15 lat trendu aprecjacji dolara.

Dolar, złoto, inflacja

Wielu inwestorów ma też w pamięci lekcję z lat 70-tych XX wieku. Wtedy to Fed zbyt wcześnie zaczął luzować politykę monetarną, co zakończyło się drugą, jeszcze potężniejszą, falą inflacji w USA i na świecie. W tamtej dekadzie ceny złota wzrosły z 35 USD do 850 USD/oz., czyli z grubsza 25-krotnie. Oczywiście, jest stanowczo zbyt wcześnie, aby dyskontować taki scenariusz. Ale pierwszy krok w jego kierunku został właśnie poczyniony.

Osobną sprawą są kwestie walutowe. Świat finansów patrzy na kurs złota do dolara amerykańskiego. Ale już inwestor indywidualny z Wielkiej Brytanii, Chin, Niemiec czy Polski postrzega żółty metal przez pryzmat waluty krajowej. U nas trwająca od początku października siła złota jest praktycznie niezauważalna z uwagi na umocnienie złotego i spadek kursu dolara do najniższego poziomu od lutego 2022 roku.

Dzięki temu „giełdowa” cena złota wyrażona w polskim złotym wciąż pozostaje w pobliżu 8 000 zł za uncję. W marcu było to prawie 8 900 zł/oz. Zaś nominalny rekord wszech czasów z marca 2022 roku wynosi blisko 9400 zł/oz. A to nie wszystkie komplikacje. Mówimy tu o cenie kontraktów terminowych z Nowego Jorku przeliczonych po bieżącym kursie USD/PLN. Jeśli jednak ktoś chciałby kupić sztabkę lub monetę bulionową, to będzie musiał wysupłać kilka procent więcej, niż wynosi cena „giełdowa”. Doliczyć tu trzeba koszty wytworzenia, dystrybucji oraz marże dilera i mennicy.  W rezultacie ceny jednouncjowych monet bulionowych zaczynają się teraz od ok. 8350 zł.

Źródło:
Krzysztof Kolany
Krzysztof Kolany
główny analityk Bankier.pl

Absolwent Akademii Ekonomicznej we Wrocławiu. Analityk rynków finansowych i gospodarki. Analizuje trendy makroekonomiczne i bada ich przełożenie na rynki finansowe. Specjalizuje się w rynkach metali szlachetnych oraz monitoruje politykę najważniejszych banków centralnych. Inwestor giełdowy z 20-letnim stażem. Jest trzykrotnym laureatem prestiżowego konkursu Narodowego Banku Polskiego dla dziennikarzy ekonomicznych. W 2016 roku otrzymał także tytuł Herosa Rynku Kapitałowego przyznawany przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych. Telefon: 697 660 684

Tematy
Ile kosztuje kredyt firmowy na 100 tys. zł?

Ile kosztuje kredyt firmowy na 100 tys. zł?

Komentarze (20)

dodaj komentarz
sterl
Cena akcji i obligacji kilka jak nie kilkanaście razy zawyżona do złota fizycznego, nic dziwnego że rynek łapie równowagę..
od_redakcji
Porównanie posiadania fizycznego złota a posiadania pieniędzy w okresie silnej inflacji to istotny temat z punktu widzenia ochrony wartości finansowych. Oto kilka punktów, które warto uwzględnić:
Złoto w Okresie Silnej Inflacji:
Ochrona Przed Spadkiem Wartości:

W czasach silnej inflacji, wartość pieniądza tradycyjnego,
Porównanie posiadania fizycznego złota a posiadania pieniędzy w okresie silnej inflacji to istotny temat z punktu widzenia ochrony wartości finansowych. Oto kilka punktów, które warto uwzględnić:
Złoto w Okresie Silnej Inflacji:
Ochrona Przed Spadkiem Wartości:

W czasach silnej inflacji, wartość pieniądza tradycyjnego, takiego jak banknoty, może gwałtownie maleć. Złoto, jako fizyczne aktywo, często zachowuje swoją wartość w czasach wysokiej inflacji. Jest traktowane jako forma zabezpieczenia przed utratą wartości pieniądza.
Złoto jako Zabezpieczenie Inflacyjne:

Złoto jest często uważane za sposób ochrony przed inflacją, ponieważ jego wartość historycznie wzrastała wraz z inflacją, chroniąc inwestora przed spadkiem wartości jego portfela w okresie, gdy pieniądz tradycyjny traci na wartości.
Uznanie jako Waluta Zastępcza:

W niektórych przypadkach, gdy waluty tracą wartość w wyniku silnej inflacji, złoto może być używane jako alternatywna forma waluty. Jest to rezultat zaufania społecznego do wartości złota jako stabilnego aktywa.
Pieniądze w Okresie Silnej Inflacji:
Spadek Wartości Pieniądza:

Pieniądz tradycyjny, szczególnie w okresach wysokiej inflacji, traci na wartości, co prowadzi do zmniejszenia siły nabywczej oszczędności. Inflacja może doprowadzić do szybkiego spadku wartości nominalnej pieniądza.
Inwestycje w Aktywa Alternatywne:

Podczas silnej inflacji inwestorzy mogą szukać alternatywnych aktywów, takich jak nieruchomości, surowce czy też sztuka, które mogą zachować wartość lub wzrosnąć w takich warunkach.
Inwestycje w Inne Instrumenty Finansowe:

Inwestycje w instrumenty finansowe, takie jak obligacje inflacyjne czy fundusze hedgingowe, mogą być również rozważane jako sposób na ochronę wartości w okresie silnej inflacji.
Podsumowanie:

W okresie silnej inflacji, posiadanie złota może być rozważane jako strategia zabezpieczająca wartość oszczędności i inwestycji. Jego historyczna stabilność wartości wobec inflacji sprawia, że jest atrakcyjnym aktywem w warunkach gospodarczej niepewności.

Jednak wybór między złotem a tradycyjnymi pieniędzmi w okresie silnej inflacji zależy od preferencji inwestora, strategii inwestycyjnej i zdolności do akceptowania ryzyka. Inwestorzy często dywersyfikują swoje portfele, łącząc różne aktywa, aby zminimalizować ryzyko i chronić wartość swoich oszczędności w warunkach inflacyjnej niepewności.
od_redakcji
Posiadanie Fizycznego Złota w Okresie Silnej Inflacji:
Ochrona Przed Spadkiem Wartości:

Złoto od dawna jest uznawane za zabezpieczenie przed inflacją. W okresach silnej inflacji, gdy wartość waluty spada, wartość złota często wzrasta, co pozwala zachować siłę nabywczą posiadanych środków.
Atrakcyjność Inwestycyjna:

Wzrost
Posiadanie Fizycznego Złota w Okresie Silnej Inflacji:
Ochrona Przed Spadkiem Wartości:

Złoto od dawna jest uznawane za zabezpieczenie przed inflacją. W okresach silnej inflacji, gdy wartość waluty spada, wartość złota często wzrasta, co pozwala zachować siłę nabywczą posiadanych środków.
Atrakcyjność Inwestycyjna:

Wzrost cen złota w okresach inflacji przyciąga inwestorów, którzy widzą w nim bezpieczną przystań przed utratą wartości pieniądza. Dlatego złoto jest często postrzegane jako aktywo mające potencjał zysku w czasach wzrostu inflacji.
Stabilność Wartości:

Złoto ma tendencję do utrzymywania swojej wartości w dłuższym okresie, co sprawia, że jest atrakcyjne dla tych, którzy szukają stabilnej formy inwestycji w czasach ekonomicznej niestabilności.
Pieniądze w Okresie Silnej Inflacji:
Utrata Siły Nabywczej:

W okresach silnej inflacji, posiadanie pieniędzy w formie gotówki lub na rachunkach bankowych może prowadzić do utraty siły nabywczej. Wartość pieniądza maleje, co oznacza, że za tę samą ilość pieniędzy można kupić coraz mniej dóbr i usług.
Poszukiwanie Alternatywnych Inwestycji:

Inwestorzy w okresach inflacji często szukają alternatywnych form inwestycji, które mogą zapewnić lepsze zabezpieczenie przed spadkiem wartości pieniądza. Lokaty, obligacje czy inne instrumenty finansowe często oferują oprocentowanie, które nie nadąża za wzrostem cen.
Ryzyko Utraty Wartości:

Pozostawianie pieniędzy bez inwestowania w okresie silnej inflacji niesie ze sobą ryzyko utraty realnej wartości. Pieniądze tracą na wartości w tempie przekraczającym stopę zwrotu oferowaną przez tradycyjne lokaty czy rachunki oszczędnościowe.
Podsumowanie:

W okresach silnej inflacji, posiadanie fizycznego złota wydaje się być bardziej atrakcyjne niż trzymanie pieniędzy w formie gotówki lub na lokatach. Złoto ma potencjał ochrony wartości w warunkach, gdzie tradycyjne środki pieniężne tracą na swojej siłę nabywczej.

Jednak decyzja dotycząca inwestycji w złoto czy trzymania pieniędzy w innej formie zależy od indywidualnych preferencji inwestora, tolerancji na ryzyko oraz celów inwestycyjnych. Wartościowy portfel inwestycyjny często uwzględnia różne aktywa, aby zminimalizować ryzyko utraty wartości w warunkach silnej inflacji i osiągnąć stabilne i zrównoważone inwestycje.
od_redakcji
"Oczywiście, wypowiedzi przedstawiciela Rezerwy Federalnej to jak magiczne zaklęcia, które osłabiają dolara, a złoto tańczy na swoim własnym dolarowym festiwalu. Ceny złota idą w górę, aż poza granice rzeczywistości, bo przecież kto nie marzył o tym, by być bogatszym niż król, a tu złoto zbliża się do rekordowych poziomów, które "Oczywiście, wypowiedzi przedstawiciela Rezerwy Federalnej to jak magiczne zaklęcia, które osłabiają dolara, a złoto tańczy na swoim własnym dolarowym festiwalu. Ceny złota idą w górę, aż poza granice rzeczywistości, bo przecież kto nie marzył o tym, by być bogatszym niż król, a tu złoto zbliża się do rekordowych poziomów, które mogą przekonać samego Midasa, by zazdrościł.
od_redakcji
Bo wszyscy wiemy, że nic tak nie pobudza emocji jak wypowiedzi przedstawiciela Rezerwy Federalnej! To tak ekscytujące, że dolary zaczynają uciekać jak króliki przed wszechmocnymi słowami, a złoto rośnie w siłę, pragnąc zdetronizować wszystkie dotychczasowe rekordy. Kto by pomyślał, że słowa mogą być tak potężne, że będą miały wpływ Bo wszyscy wiemy, że nic tak nie pobudza emocji jak wypowiedzi przedstawiciela Rezerwy Federalnej! To tak ekscytujące, że dolary zaczynają uciekać jak króliki przed wszechmocnymi słowami, a złoto rośnie w siłę, pragnąc zdetronizować wszystkie dotychczasowe rekordy. Kto by pomyślał, że słowa mogą być tak potężne, że będą miały wpływ na kruszce szlachetne? Pewnie zaraz zobaczymy złoto wyłaniające się z ziemi, tańczące wokół dolara, śpiewające hymn o swojej nadchodzącej dominacji.
minekminka134
Wzrost cen złota? Raczej spadek cen dolara.Zloto było już po prawie 9000 pln.
sterl
Papierowe zadłużenie urosło od zera w czasach waluty gwarantowanej złotem i srebrem do 330 bilionów $ długów i coraz szybciej rośnie .
Złota wydobyto w historii świata jakieś 5 bln $ to papieru jest 66 razy więcej , a srebra rocznie wydobywa się za 0,02 bln $ i większość wraca do środowiska, bo jest za tanie żeby opłacało się
Papierowe zadłużenie urosło od zera w czasach waluty gwarantowanej złotem i srebrem do 330 bilionów $ długów i coraz szybciej rośnie .
Złota wydobyto w historii świata jakieś 5 bln $ to papieru jest 66 razy więcej , a srebra rocznie wydobywa się za 0,02 bln $ i większość wraca do środowiska, bo jest za tanie żeby opłacało się odzyskiwać w znaczącej ilości..
sterl
Oczywiście nie liczymy tutaj 2000 bilionów $ instrumentów pochodnych ...
papierów na papiery podpierające papiery ...
bha
Cóż.... Od dekad Zadłużenie ogólne codziennie rośnie i rośnie bez umiaru i końca nie widać i rynkowa Mamona, mamona coraz więcej i więcej mamony i Zyski coraz większe i większe zyski bez umiaru raczej trafiające do % garstki dokąd to dalej zaprowadzi ten świat niestety strach myśleć.
od_redakcji
Wyprzedzająca wiadomość. Wydaje się to jak dodatkowe paliwo do wzrostu cen złota.: "W Guanie lądują siły USA w celu ochrony ujęć ropy pod nadzorem kompani USA. Ponieważ podobno Wenezuela chce je zaanektować i tym samym wywołać potężny kryzys energetyczny w USA i reszcie świata.
Wysłanie sił USA do ochrony ujęć ropy w Guanie
Wyprzedzająca wiadomość. Wydaje się to jak dodatkowe paliwo do wzrostu cen złota.: "W Guanie lądują siły USA w celu ochrony ujęć ropy pod nadzorem kompani USA. Ponieważ podobno Wenezuela chce je zaanektować i tym samym wywołać potężny kryzys energetyczny w USA i reszcie świata.
Wysłanie sił USA do ochrony ujęć ropy w Guanie jest strategicznym posunięciem mającym na celu zapewnienie stabilności dostaw ropy, nie tylko dla samego kraju, USA, ale również dla globalnego rynku energetycznego."


Powiązane: Złoto

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki