REKLAMA

Kurs euro przełamał kolejne wsparcie. Nowe minima franka i dolara

2023-11-29 09:57
publikacja
2023-11-29 09:57

Kurs euro przełamał listopadowe minima i znalazł się na najniższym poziomie od czasu wprowadzenia w Polsce pierwszych covidowych restrykcji. Zdaniem analityków to pochodna czynników zewnętrznych i zwiększonego apetytu na ryzykowne aktywa.

Kurs euro przełamał kolejne wsparcie. Nowe minima franka i dolara
Kurs euro przełamał kolejne wsparcie. Nowe minima franka i dolara
fot. R_Szatkowski / / shutterstock.com

W środę o 9:56 kurs euro wynosił 4,3219 zł i choć był o ponad grosz wyższy od wtorkowego kursu odniesienia, to wciąż możemy pisać o sukcesie złotego. Wczoraj wieczorem na praktycznie niepłynnym rynku złotego wyceniano na niespełna 4,31 zł. Czyli najniżej od marca 2020 roku.

- Kurs EUR/PLN konsekwentnie zmierza w kierunku poziomu 4,30 i obecnie dzieli go już mniej niż 2,5 grosza od osiągnięcia celu. Źródłem optymizmu rynkowego rozlewającego się na rynki wschodzące jest wzrost apetytu na ryzyko wyrażony taniejącym dolarem - ocenili ekonomiści Banku Millennium.

Reklama

- Wtorkowe zachowanie głównych par z PLN pokazuje, że presja na dalsze umacnianie krajowej waluty powróciła, na co zapewne wpływ mają przepływy kapitału portfelowego napędzane pozytywnymi dla złotego rekomendacjami, wyraźne umocnienie koszyka walut EM do dolara oraz malejące rynkowe oczekiwania na obniżki stóp NBP – napisano w porannym raporcie PKO BP.

We wtorek doszło do osłabienia dolara względem euro napędzanego przez wyraźnie mniej „jastrzębie” wypowiedzi jednego z przedstawicieli Rezerwy Federalnej. Christopher Waller – do niedawna słynący z antyinflacyjnych poglądów członek zarządu FEd-u – powiedział, że w ciągu najbliższych miesięcy bank centralny USA może zacząć obniżać stopy procentowe. To pierwszy taki wyłom w polityce „wyżej na dłużej”.

W rezultacie za dolara na polskim rynku w środę rano płacono 3,9342 zł. Wieczorem było to nawet mniej niż 3,92 zł. W ten sposób kurs USD/PLN znalazł się poniżej tegorocznego minimum z połowy lipca (3,9280 zł) i wyznaczył najniższy odczyt od wybuchu wojny na Ukrainie.

Nowe tegoroczne minimum wyznaczył też kurs franka szwajcarskiego do złotego. O poranku helwecka waluta była wyceniana na niespełna 4,49 zł. W ten sposób frank jest najtańszy od czerwca 2022 roku. Funt brytyjski ponownie był nieznacznie poniżej 5 zł.

KK

Źródło:
Tematy
Ile kosztuje kredyt firmowy na 100 tys. zł?

Ile kosztuje kredyt firmowy na 100 tys. zł?

Komentarze (5)

dodaj komentarz
moneypl
Efekt Glapinskiego działa. Nie trzeba być wróżką że w Polsce teraz nie będzie spadku stóp procentowych bo prezes NBP i Rada z Pisu będą szli na zwarcie z nową władzą do końca ich kadencji albo końca tego nowego rządu. Nawet mogą podwyższyć stopy żeby pokazać jak to jest źle za nowej władzy. Kto na to gra ten wygra.
stachsgh
czekam aż euro mocniej spadnie.
Auta z niemiec na horyzoncie
jenak
Puchy takie. A ewidentne miejsce na niezgorszy urobek. Dłuuugoterminowy trend. Tylko trzeba mieć w główce inaczej świat poukładany. A tu media nie pomog0.
samsza
Ewidentnie napływają dzięki panu Glapińskiemu, ale hejterzy pana prezesa prędzej język połkną niż to przyznają.

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki