Włoski rząd chce karać więzieniem największych oszustów podatkowych

2019-10-22 05:21
publikacja
2019-10-22 05:21

Karę od 4 do 8 lat więzienia dla wielkich oszustów podatkowych zapisano w uzgodnionym przez włoski rząd dekrecie towarzyszącym projektowi budżetu na przyszły rok. Pozbawieniu wolności podlegać będą ci, którzy ukryli przed fiskusem co najmniej 100 tysięcy euro.

/ fot. Alessandro Bianchi / Reuters

Nad projektami przepisów pracowała w nocy z poniedziałku na wtorek koalicja Ruchu Pięciu Gwiazd i centrolewicy tworząca gabinet Giuseppe Contego. Pracę tę poprzedziły dni polemik na tym tle; tak ostrych, że - według komentatorów- zagrażały trwałości rządu powołanego we wrześniu.

Wprowadzenie kary więzienia za największe oszustwa podatkowe było jednym z głównych postulatów Ruchu a debata w rządzącej większości na temat pułapu sumy ukrytej przed fiskusem trwała do ostatniej chwili.

Po zakończeniu obrad koalicji minister sprawiedliwości Alfonso Bonafede powiedział: "Osiągnęliśmy epokowy rezultat". Zapewnił, że nie obawia się tego, że zapis dotyczący kar ulegnie zmianie podczas prac w parlamencie nad ustawą.

Koalicjanci podkreślają, że najważniejsze jest to, że zagwarantowana będzie pewność kary więzienia za najcięższe przestępstwa podatkowe.

"Nareszcie ruszymy dotąd nietykalnych"- tak porozumienie w tej sprawie podsumował lider Ruchu, szef MSZ Luigi Di Maio.

Drugą kluczową kwestią w debacie nad temat budżetu było wprowadzenie kar finansowych dla handlowców i wszystkich oferujących różne usługi, którzy odmawiają przyjmowania płatności kartami. Uzgodniono ostatecznie, że przepisy w tej sprawie wejdą z opóźnieniem, od lipca przyszłego roku. Do tego czasu ma zapaść porozumienie w sprawie obniżenia opłat za korzystanie z kart płatniczych.

Nowością dekretów okołobudżetowych jest też "premia Befany". Nazwa ta nawiązuje do imienia czarownicy, która zgodnie z tradycją przynosi dzieciom prezenty w dniu święta Trzech Króli.

Według projektu prezenty otrzymają w tym okresie, począwszy od 2021 roku ci, którzy płacili kartami kredytowymi i bankomatowymi za zakupy, restauracje, wizyty u fryzjera, ale także za usługi w warsztatach samochodowych, hydraulika czy elektryka. To element walki z szarą strefą i masowym zjawiskiem transakcji bez paragonów fiskalnych. Na takie premie dla posiadaczy kart płatniczych rząd przeznaczy 3 miliardy euro.

Dyskusja nad szczegółami budżetu będzie kontynuowana.

Z Rzymu Sylwia Wysocka(PAP)

sw/ jm/

Źródło:PAP
Tematy
Tanie konto osobiste z kontem oszczędnościowym.

Tanie konto osobiste z kontem oszczędnościowym.

Advertisement

Komentarze (5)

dodaj komentarz
marianpazdzioch
Socjalizm tak daleko posunięty, że mafia przejęła pół kraju i doszło do jego totalnego olania.
ekwador15
U nas tez powinno byc tak, że kara dla przedsiębiorstwa jesli nie mozna u niego placic karta. nawet w warszawie czesto sie spotyka nadal taki stan. to jest absurd.
zenonn
"tłumaczyłem się nawet z przelewów miedzy mna a mama (od mamy przy obiedzie pożyczyłem 100 w gotowce bo do bankomatu nie chciało mi się jechac a oddałem przelewem) a to jest darowizna. Owszem wolna od podatku ale jak jest zgłoszona do US"
zenonn odpowiada zenonn
"W Londynie do tajnego spotkania ekonomistów i przedstawicieli banków centralnych poświęconego likwidacji gotówki oraz jej całkowitemu zastąpieniu pieniądzem elektronicznym. Przedstawiciele FED, EBC oraz banków centralnych Szwajcarii i Danii zapoznali się m.in. z prezentacjami noblisty Kenneth’a Rogoff’a z Uniwersytetu "W Londynie do tajnego spotkania ekonomistów i przedstawicieli banków centralnych poświęconego likwidacji gotówki oraz jej całkowitemu zastąpieniu pieniądzem elektronicznym. Przedstawiciele FED, EBC oraz banków centralnych Szwajcarii i Danii zapoznali się m.in. z prezentacjami noblisty Kenneth’a Rogoff’a z Uniwersytetu Harvarda oraz Willem’a Buiter’a, głównego ekonomisty Citigroup i omawiali sposoby na przekonanie rządów, by całkowicie wyeliminować z obiegu pieniądze w formie banknotów i monet. To będzie początek nowej epoki w historii światowych finansów. Czy będzie to jednak epoka lepsza?"
Koniec z anonimowością transakcji – chcesz dokonać zakupu, po którym nie będzie śladu? Bez gotówki nie będzie to już możliwe. Totalna inwigilacja.
Ujemne stopy procentowe i opłaty za konto w naszym banku – gdyby dziś banki zrobiły taki numer, po prostu wyciągamy gotówkę i trzymamy ją pod materacem. Co zrobimy bez gotówki?
Energetyczny blackout – co się stanie w razie dłuższej awarii sieci energetycznych, gdy nasze smartfony “wysiądą”?
Ograniczenie dostępu do naszych pieniędzy – pamiętacie kolejki do bankomatów w Grecji? A jeśli wszystkie pieniądze będą elektroniczne?

Powiązane: Korespondencja z Włoch

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki