REKLAMA

Wielka Brytania kontra imigranci. Nowa ustawa ma zatrzymać ich napływ przez kanał La Manche

2023-04-26 23:02, akt.2023-04-27 07:54
publikacja
2023-04-26 23:02
aktualizacja
2023-04-27 07:54

Brytyjska Izba Gmin przyjęła w środę wieczorem projekt ustawy o imigracji, której celem jest zatrzymanie niekontrolowanego napływu imigrantów przez kanał La Manche. Ustawa umożliwić ma szybką deportację niemal wszystkich nowo przybyłych imigrantów.

Wielka Brytania kontra imigranci. Nowa ustawa ma zatrzymać ich napływ przez kanał La Manche
Wielka Brytania kontra imigranci. Nowa ustawa ma zatrzymać ich napływ przez kanał La Manche
fot. Yannis Behrakis / / Reuters

Złożony w marcu projekt ustawy jest kluczową częścią planu premiera Rishiego Sunaka, aby zatrzymać imigrantów przekraczających kanał La Manche w pontonach i małych łodziach. Zatrzymanie ich napływu zostało wskazane na początku roku przez Sunaka jako jeden z jego pięciu priorytetów.

Ustawa po wejściu w życie nałoży na ministra spraw wewnętrznych prawną odpowiedzialność za deportację osób, które bez odpowiednich dokumentów dostały się do Wielkiej Brytanii. Mają być one deportowane do kraju pochodzenia, jeśli jest bezpieczny, do Rwandy, z którą brytyjski rząd zawarł umowę w tej sprawie, lub do innych bezpiecznych krajów trzecich.

Przewiduje też, że większość odwołań od deportacji będzie rozpatrywana dopiero gdy te osoby już zostaną usunięte z Wielkiej Brytanii. Wnioski azylowe złożone przez osoby, które przybyły nielegalnie, będą rozpatrywane, gdy te osoby będą w bezpiecznym kraju trzecim, a nie w Wielkiej Brytanii, a osoby, które zostaną deportowane, a ich wnioski o azyl nie zostaną uwzględnione, będą miały dożywotni zakaz wjazdu do Wielkiej Brytanii, osiedlania się w niej i ubiegania się o obywatelstwo.

Choć rząd Partii Konserwatywnej ma w Izbie Gmin bezpieczną większość, musiał pod presją różnych frakcji, które grożąc zagłosowaniem przeciw projektowi, domagały się bądź to złagodzenia, bądź zaostrzenia niektórych zapisów, wprowadzić kilka poprawek w stosunku do pierwotnej wersji. Ostatecznie projekt przeszedł stosunkiem głosów 289:230. Teraz trafi do Izby Lordów, która będzie mogła proponować do niego własne poprawki, ale Izba Gmin będzie mogła je z powrotem odrzucać, więc prawdopodobnie ostatecznie projekt wejdzie w życie w kształcie zbliżonym do przegłosowanego w środę.

W zeszłym roku przez kanał La Manche nielegalnie przedostało się do Wielkiej Brytanii 45 755 osób, co jest najwyższą liczbą w historii. Rok wcześniej było to 28 526 osób, w 2020 r. - 8466, w 2019 r. - 1843, a w 2018 r. zaledwie 299 osób.

Z Londynu Bartłomiej Niedziński (PAP)

bjn/ sp/

Źródło:PAP
Tematy
Rekrutujesz? Odbierz 50% rabatu na pierwsze ogłoszenie na Pracuj.pl

Rekrutujesz? Odbierz 50% rabatu na pierwsze ogłoszenie na Pracuj.pl

Advertisement

Komentarze (5)

dodaj komentarz
pozhoga
Niesamowite - trzeba było Hindusa, żeby na poważnie wziąć się za nachodźców w UK. W kolejce jeszcze brednie o 72 płciach (czy ile ich tam jest) i tym, że Johnny może bez wiedzy rodziców od jutra kazać zrobić z siebie Lorettę. Potem cancel culture w edukacji i mediach i może, MOŻE, UK wróci na tory normalności. Czego im serdecznie życzę.
samsza
Rishi Sunak - miejsce urodzenia: Southampton, Wielka Brytania

egzotyczny gość ?
pozhoga odpowiada samsza
A co ma do rzeczy miejsce urodzenia?

Powiązane: Unia zmaga się z napływem imigrantów

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki