REKLAMA

Większość Rosjan chce iść na głosowanie ws. zmian w konstytucji

2020-06-02 11:07
publikacja
2020-06-02 11:07

66 proc. Rosjan wyraża chęć udziału w głosowaniu w sprawie poprawek do konstytucji, które m.in. umożliwiają Władimirowi Putinowi sprawowanie kolejnych kadencji prezydenckich. Wyniki sondażu opublikowało we wtorek niezależne Centrum Lewady. Głosowanie odbędzie się 1 lipca.

Większość Rosjan chce iść na głosowanie ws. zmian w konstytucji
Większość Rosjan chce iść na głosowanie ws. zmian w konstytucji
fot. Sputnik / / Reuters

W sondażu 45 proc. badanych powiedziało, że na pewno weźmie udział w głosowaniu, jeśli odbędzie się ono w najbliższych miesiącach. Kolejnych 21 proc. respondentów powiedziało, że raczej weźmie w nim udział. Badanie przeprowadzono w dniach 22-24 maja, a więc przed wyznaczeniem w poniedziałek terminu głosowania na 1 lipca.

21 proc. uczestników sondażu nie zamierzało iść na głosowanie - 13 proc. zdecydowanie nie zamierzało iść do urn, a 8 proc. powiedziało, że raczej nie weźmie udziału w głosowaniu.

Ogółem 44 proc. badanych zadeklarowało, że poparłoby zmiany w konstytucji, a 32 - że zagłosuje przeciwko poprawkom. 24 procent nie miało zdania.

Spośród tych respondentów, którzy zdecydowanie chcieli wziąć udział w głosowaniu, zwolenników poprawek było jeszcze więcej - 55 proc., a przeciwnicy stanowili jedną czwartą (25 proc.). Nie miało zdania 19 procent respondentów.

Głosowanie w sprawie poprawek do konstytucji miało się odbyć 22 kwietnia, ale z powodu pandemii koronawirusa przełożono je na późniejszy termin. W poniedziałek wyznaczona została data 1 lipca, przy czym głosowanie będzie trwało także w trakcie poprzedzających sześciu dni, czyli od 25-30 czerwca.

Oddać głos będzie można w lokalach wyborczych, w domu, a w dwóch bądź trzech podmiotach Federacji Rosyjskiej przez internet. Rosjanie odpowiedzą na jedno pytanie: "Czy popiera Pan/Pani zmiany w konstytucji Federacji Rosyjskiej?".

Z inicjatywą zmian w konstytucji prezydent Rosji wystąpił w styczniu. Propozycje dotyczyły początkowo nowego podziału pełnomocnictw pomiędzy prezydentem, parlamentem i rządem. Nad zmianami obradowała następnie grupa robocza, której skład mianował prezydent. W rezultacie w zmienionej konstytucji mają sę znaleźć także zapisy o gwarancjach socjalnych, o statusie narodu rosyjskiego jako kształtującego państwo oraz definicja małżeństwa jako związku kobiety i mężczyzny.

Na wniosek deputowanej Walentiny Tierieszkowej, pierwszej kobiety w kosmosie, w marcu do tych propozycji dodana została poprawka przewidująca liczenie od nowa - wraz z przyjęciem zmienionej konstytucji - liczby kadencji prezydenckich. Umożliwi to Putinowi ponowne ubieganie się o ten urząd po wygaśnięciu obecnej kadencji w 2024 roku i ponownie w 2030 roku. Kadencja prezydenta w Rosji trwa sześć lat.

Z Moskwy Anna Wróbel (PAP)

awl/ akl/

Źródło:PAP
Tematy
 Ubezpieczenie NNW dla dzieci. Dla każdego dziecka od 4 miesiąca do 25 roku życia.

Ubezpieczenie NNW dla dzieci. Dla każdego dziecka od 4 miesiąca do 25 roku życia.

Komentarze (1)

dodaj komentarz
bed700
Powinien się ogłosić carem i miał by spokuj do końca życia cha cha cha

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki